Pomorska prognoza burzowa

0

Źródło: Własne


Spodziewane groźne zjawiska:

Intensywne opady deszczu, silny wiatr, grad, liczne wyładowania , marginalne prawdopodobieństwo tornada

Okres obowiązywania:
11.05.2018 13:00 – 12.05.2018 2:00

Prawdopodobieństwo:
90%


Nad Polskę wkracza linia zbieżności wiatru wraz z wyraźną plamą wilgotnego powietrza na wszystkich poziomach barycznych. Ma ona zostać zablokowana przez dwa układy wyżowe, wraz z pofalowanym frontem atmosferycznym, których obecność spowoduje inicjację gwałtownych zjawisk burzowych praktycznie od Pomorza wschodniego i Warmii po Górny Śląsk i Małopolskę. Burze pojawią się wczesnym popołudniem w środowisku podwyższonej niestabilności troposfery (Surface Based CAPE do 1500-1800, lokalnie do 2000 J/kg, Lifted Index do -5/-6 stopni) i podwyższonej wilgotności (wodność troposfery do 30-33 mm), spadającego poziomu kondensacji, oraz słabych uskoków wiatru i umiarkowanego wspomagania konwekcji. Czynnikiem dodatkowym może być uformowanie się płytkiej zatoki niżowej w pasie Polski centralnej.

Burze z powodu „zakleszczenia się” wąskiego pasa bardzo dobrych warunków konwekcyjnych, będą miały charakter stacjonarny, lub stworzą układy typu training storms. Średnica gradzin może przekraczać 4 cm, sumy opadów mogą miejscami być wyższe niż 50 mm, a wiatr może przekraczać w downburstach 90 km/h! Istnieją też małe szanse na uformowanie się tornada!

 

Źródło: Meteo Pomorze

Obszar wysokiego zagrożenia burzowego:
Prawdopodobieństwo wystąpienia burz będzie wysokie, a same burze w większości mogą być gwałtowne. Pojawią się najpewniej około godziny 14:00 i szybko obejmą znaczny obszar. Będą najpewniej łączyć się w większy układ, być może uformuje się training storms, czyli seria burz idących jedna za drugą. Oznacza to długotrwałe opady nawalnego deszczu. Co więcej, istnieje wysokie prawdopodobieństwo powstania wyizolowanych superkomórek wbudowanych w układ. Związane z nimi nawalne opady, silny wiatr, duży grad i liczne wyładowania, mogą spowodować poważne szkody. Nie można też wykluczyć możliwości powstania tornada!

Obszar podwyższonego zagrożenia burzowego:
Spodziewana intensywność zjawisk będzie mniejsza, ale pojedyncze komórki nadal będą groźne. To właśnie na zachodzie Pomorza najpewniej rozpocznie się konwekcja i to tam, już koło południa, mogą uformować się pierwsze burze, które dość szybko mogą stać się groźne. Poza długotrwałymi, nawalnymi opadami deszczu, przewidujemy też lokalnie silny wiatr, oraz duży grad.

Obszar niewielkiego zagrożenia burzowego:
Warunki do rozwoju burz będą słabsze, a same burze mogą tam się nie pojawić. Jeśli jednak wystąpią, mogą być groźne, głównie z powodu licznych wyładowań, silnego wiatru i długotrwałych opadów. Możliwy będzie także grad, ale nie powinien być duży.

Synoptyk:
Robert Marcinowicz, biuro prognoz w Żukowie
Tomasz Szcząchor, biuro prognoz w Gdańsk


Podziel się artykułem z innymi!!

Popularne artykuły

Na sprzedaż samochód - ogłoszenie LUBEKO
Pomóżmy Robertowi stanąć na nogi!
Informacja "Lubeko" Sp. z o.o.
Nasza siłownia zewnętrzna już jest.

Komentarze

Regulamin komentarzy


1.1. Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.

1.2. Dodając komentarz ponosisz pełną odpowiedzalność za jego treść.

2.1. Stosujemy zasady poprawnej polszczyzny.

2.2. Nie piszemy całych zdań wielkimi literami.

3.1. Nie używamy wulgaryzmów.

3.2. Nie obrażamy osób publicznych oraz osób niepublicznych.

4.1. Nie zamieszczamy treści niezgodnych z obowiązującym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej prawem.

4.2. Nie zamieszczamy danych osobowych (imię, nazwisko) osób niepublicznych, dotyczących osób trzecich (osób których nie dotyczy artykuł), prywatnych: adresów mailowych, adresów, numerów telefonów, numerów gadu-gadu, skype itd.

5. Ponadto nie zamieszczamy komentarzy: propagujących alkohol (art. 2 (1) Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982r.), propagujących środki odurzające, narkotyki (art.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997r.), obrażających osoby publiczne (art. 23 Kodeksu cywilnego), zawierających informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego).

6. Wszelkie komentarze i opinie użytkowników zamieszczone na stronach portalu solectwolubiana.pl stanowią własność ich autorów. Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za te komentarze i opinie, a także nie może być z nimi utożsamiany.

7. Nie przestrzeganie regulaminu karane będzie banem.


Dodaj nowy komentarz


Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.