Komunikat ws. dokonywania zmian w CEEB


Udostępnij:
Oceń: 2

Źródło ilustracji: internet


W związku z ustawą (napisaną zresztą jak i wiele innych na kolanie) o dodatku węglowym w zastraszającym tempie zaczęły mnożyć się w naszej gminie, jak i całym kraju, nowe gospodarstwa domowe. Te "nowe" gospodarstwa nie powstały niestety w nowych domach czy mieszkaniach. One powstały w obecnych domostwach, opalanych jednym piecem jak dotychczas, ale dziurawa jak ser szwajcarski ustawa pozwalała na wnioskowanie przez każde tych gospodarstw o dodatek węglowy. Słyszy się nawet o 6 wnioskach z jednego domu, co pozwoliłoby na pobranie, niesłuszne oczywiście 18 tys zł. (w jednej z gmin złożono nawet 7 wniosków z jednego domu). Sam ustawodawca na rządowej stronie w zakładce pytania i odpowiedzi podpowiadał, że można złożyć więcej niż jeden wniosek, a wymogiem było tylko zgłoszenie źródła ciepła do ceeb. I tu rodacy sobie radzili, bo nagle przypominało im się, że przecież mają jeszcze kozę do ogrzewania domu i biegiem do gminy korygować wpis do ceeb. Dziś na szczęście się obudzili i poprawiają ten bubel dając gminom wytyczne, gdzie i jak weryfikować wnioski - choćby po deklaracjach śmieciowych czy wnioskach osłonowych ale o tym już poniżej:


Przypominamy, że jakakolwiek zmiana rodzaju źródła ciepła oraz wykorzystywanego paliwa – nie z uwagi na popełnioną pomyłkę – lecz ze względu na potrzebę wykazania w CEEB kotła/pieca węglowego dla innych celów, jak np. uzyskanie dodatku osłonowego lub dodatku węglowego, może skutkować odpowiedzialnością karną za składanie fałszywego oświadczenia.

Prawidłowość deklaracji mogą sprawdzić osoby upoważnione przez gminy, wymienione w uchwale antysmogowej oraz programach ochrony powietrza.

Właściciele i zarządcy zobowiązani są ustawowo do zapewnienia (co najmniej jednej w roku) kontroli stanu technicznego przewodów kominowych, podczas której będą również weryfikowane źródła ciepła.

Zgodnie z przepisami kontrole stanu technicznego przewodów kominowych przeprowadzają –– osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim lub osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.  

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią komunikatu Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego:

https://www.gunb.gov.pl/aktualnosc/komunikat-glownego-inspektora-nadzoru-budowlanego-w-sprawie-zjawiska-zmianaktualizacji

W przypadku osób, które składają zmiany do deklaracji CEEB polegające na powiększeniu liczby gospodarstw domowych w budynkach jednorodzinnych, informację taką będziemy kierować do Związku Gmin Wierzyca, co skutkować będzie kontrolą i potrzebą złożenia dodatkowej deklaracji dotyczącej wywozu śmieci.

Źródło: UG Kościerzyna

Przykre jest to, co zgotował nam rząd (nie, to nie jest wina Putina). Nasz węgiel, wydobywanie którego jest dotowane przez państwo się eksportuje po to, żeby inny węgiel, droższy oczywiście, importować, dawać na niego dopłaty, które sztucznie powodują zwiększenie ilości pieniądza na rynku, a że rynek nie jest głupi, to ceny podnosi.

I takie jeszcze sprostowanie rządu odnośnie tego, ile wniosków można złożyć, wbrew temu co mówili do niedawna:

Wiele gospodarstw domowych w jednym budynku/lokalu

W przypadku gospodarstw domowych jednoosobowych istotnym jest warunek samotnego zamieszkiwania i gospodarowania. Wobec tego nie można uznać, że w jednym lokalu mieszkalnym (bądź budynku jednorodzinnym) prowadzonych jest kilka jednoosobowych gospodarstw domowych.
W przypadku deklarowanych kilku gospodarstw domowych (zarówno jednoosobowych, jak i wieloosobowych) zamieszkujących wspólnie w budynku jednorodzinnym (bądź w lokalu mieszkalnym), korzystających ze wspólnego źródła ogrzewania, podczas rozpatrywania wniosku nie można opierać się tylko na fakcie złożenia kilku oddzielnych wniosków. Wspólne ponoszenie kosztów ogrzewania wskazuje bowiem na fakt współdziałania w celu zaspokojenia wspólnych potrzeb życiowych. Wobec tego wydaje się niezasadne aby gospodarstwa te otrzymały oddzielnie kilka dodatków węglowych na wspólne źródło ciepła.

Źródło: gov.pl

A tak było na początku:

W jednym budynku znajduje się kilka gospodarstw domowych korzystających ze wspólnego źródła ogrzewania zgłoszonego lub wpisanego do CEEB. Kto jest uprawniony do otrzymania dodatku węglowego?

W przypadku gdy w jednym budynku znajduje się kilka gospodarstw domowych korzystających ze wspólnego źródła ogrzewania, każde z tych gospodarstw może osobno złożyć wniosek o wypłatę dodatku węglowego. Warunkiem jest jednak uprzednie zgłoszenie lub wpisanie tego źródła do CEEB.

Źródło: gov.pl - kopia strony

A węgla jak nie było, tak nie ma

Marcin Żurek

 

Najnowsze artykuły

Uwaga na wyrwę w jezdni - aktualiza...
01.05.2024 (0 komentarzy)
Nabór do Rady Seniorów
01.05.2024 (0 komentarzy)
Podatek od nieruchomości II rata
30.04.2024 (0 komentarzy)
Uwaga. Utrudnienia drogowe na ul. K...
29.04.2024 (0 komentarzy)
Komentarze

02.09.2022, 14:40 Grzegorz 5.173.***.*** -
1
Sejm poprawia przepisy - jeden dodatek węglowy na jeden adres i według stanu CEEB na 11 sierpnia https://www.prawo.pl/samorzad/komu-przysluguje-dodatek-weglowy,517055.html
02.09.2022, 15:15 Marcin Żurek -
0
I tak powinno być, skoro już doplata, od samego początku a nie jeszcze jawnie podawać jak należy kombinować. Mało tego skoro ktoś dopiero składa ceeb to poczęstować karą za nie złożenie w terminie bo co wtedy przez rok nie wiedzieli gdzie i jak złożyć a teraz wiedzą?

Regulamin komentarzy - kliknij, aby rozwinąć

1.1. Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.

1.2. Dodając komentarz ponosisz pełną odpowiedzalność za jego treść.

2.1. Stosujemy zasady poprawnej polszczyzny.

2.2. Nie piszemy całych zdań wielkimi literami.

3.1. Nie używamy wulgaryzmów.

3.2. Nie obrażamy osób publicznych oraz osób niepublicznych.

4.1. Nie zamieszczamy treści niezgodnych z obowiązującym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej prawem.

4.2. Nie zamieszczamy danych osobowych (imię, nazwisko) osób niepublicznych, dotyczących osób trzecich (osób których nie dotyczy artykuł), prywatnych: adresów mailowych, adresów, numerów telefonów, numerów gadu-gadu, skype itd.

5. Ponadto nie zamieszczamy komentarzy: propagujących alkohol (art. 2 (1) Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982r.), propagujących środki odurzające, narkotyki (art.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997r.), obrażających osoby publiczne (art. 23 Kodeksu cywilnego), zawierających informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego).

6. Wszelkie komentarze i opinie użytkowników zamieszczone na stronach portalu solectwolubiana.pl stanowią własność ich autorów. Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za te komentarze i opinie, a także nie może być z nimi utożsamiany.

7. Nie przestrzeganie regulaminu karane będzie blokadą możliwości dodawania komentarzy.


Dodaj nowy komentarz

-


© 2013 - 2024 Sołectwo Łubiana

Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.
WAŻNE