Ostrzeżenie meteorologiczne według Dawida

Vga meteo dawid

Źródło: Dawid Gackowski

OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE - SILNY WIATR.

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA - 28.01.2018 r. - 13:00 CEST - 29.01.2018 r. - 23:00 CEST

OBSZARY OBJĘTE OSTRZEŻENIEM - Powiat Kościerski, Powiat Kartuski

Nad obszarem powiatów prognozowane są silne porywy wiatru do 60 – 70 km/h.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA – Polska obecnie znajduje się w zasięgu zatoki pogłębiającego się układu niskiego ciśnienia którego centrum znajduje się nad zachodnią granicą Skandynawii I powoli przemieszcza się w kierunku południowo-wschodnim nad Szwecję. W godzinach późnopopołudniowych i wieczornych prognozowane jest utworzenie nowego ośrodka niskiego ciśnienia nad Bałtykiem i będzie on wędrować w kierunku wschodnim nad Kaliningrad, od południa Europy zalegają silne niemal że stacjonarne układy wysokiego ciśnienia które blokują wejście układów niżowych nad w głąb Europy środkowej. Takie ułożenie różnych układów barycznych powoduje wzrost prędkości wiatru w porywach do 60 – 70 nad morzem 80 – 90 km/h. Wiatr utrzymywać się będzie aż do nocy z wtorku na środę.

ZAGROŻENIE – Obserwowane I prognozowane w dalszym ciągu są silne porywy wiatru dochodzące do 60 – 70 km/h, i będzie utrzymywać swoją prędkość przez najbliższe 24 godziny. W kolejnej dobie utraci na prędkości ale tylko na chwilę popołudniu i wieczorem dnia 29.01 przybierze na sile w porywach do 70 km/h, po czym powoli zacznie słabnąć porywy poniżej 50 – 60 km/h prognozowane są na noc z wtorku na środę.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI – Zaleca się uprzątnięcie wolno stojących i luźnych elementów z balkonów, przeparkowanie samochodów spod drzew, śledzenie komunikatów i prognoz na temat prędkości porywów wiatru.

SPODZIEWANE ZJAWISKA:
- Silny wiatr w porywach do 60 – 70 kmh
Opracowanie: Dawid Gackowski Meteo Pomorze biuro prognoz w Kościerzynie 28.01.2018 12:32

OSTRZEŻENIE MA CHARAKTER OFICJALNY I MOŻE BYĆ UDOSTĘPNIANE SZERSZEJ GRUPIE ODBIORCÓW.