Przeglądy kominiarskie po nowemu czyli kolejny skok na kasę obywateli.


Udostępnij:
Oceń: 0

Źródło ilustracji: internet


Idzie kominiarz po drabinie,
fiku miku, już w kominie.

Niestety ale nie o rymowankę tu chodzi a o nowe przepisy. Ustawodawca (Rząd poprzedniej kadencji) twierdzi, że wprowadzone zmiany pozytywnie wpłyną na poprawę jakości powietrza w naszym kraju. Kluczową czynnością w procesie przeglądu przewodów kominowych (wg. Rzadu) jest...  wystawienie protokołu elektronicznego!! Nijak ma się to do czystości powietrza. Na pewno będzie miało to wpływ na czystość w naszym portfelu bo usługi będą droższe a ustawodawca tylko czycha na nasze potknięcie i przewidział kary w wysokości 500 zł nie za brudny komin tylko za BRAK PROTOKOŁU! Kolejną pułapką może być nieuczciwość niektórych kominiarzy, którzy jak się słyszy, e-protokół rzekomo wystawią później, zostawiając nam w domu nic nie ważny już dziś papierowy.

Szczegółowe informacje poniżej.


W tym roku procedury dotyczące przeglądów kominiarskich nie będą przypominać tych z lat ubiegłych. Nowe przepisy obowiązują od kilku miesięcy, a ich nieznajomość może nas wiele kosztować. Sprawdźmy, jak prawidłowo wykonać tegoroczny przegląd, a przy okazji uniknąć kary.

Od 18 września kominiarze mają obowiązek rezygnacji z papierowych raportów z inspekcji kominowych na rzecz elektronicznych, które muszą zostać dodane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Protokół z kontroli, który państwo powinni otrzymać, musi zostać sporządzony w formie cyfrowej w systemie CEEB. Z uwagi na powyższe, Krajowa Izba Kominiarzy ostrzega, iż przed zleceniem prac kominiarzowi, należy upewnić się czy może on sporządzić protokół cyfrowy. Sporządzenie i przekazanie państwu protokołu w formie tradycyjnej – papierowej, w świetle obowiązujących przepisów jest nieważne i będzie skutkowało wpisaniem państwa budynku jako nieposiadającego obowiązkowej kontroli.

By zamówić przegląd kominiarski poprzez platformę CEEBhttps://zone.gunb.gov.pl/pl/przeglad-kominowy

W przypadku budynków jednorodzinnych odpowiedzialność za stan komina spoczywa na właścicielach, którzy mają możliwość samodzielnego czyszczenia przewodów kominowych, jednak nie oznacza to że można samodzielnie przeprowadzić inspekcję komina, jeśli nie ma się niezbędnych kwalifikacji oraz doświadczenia w tej dziedzinie. Tylko specjalista w dziedzinie kominiarstwa może zapewnić, że kontrola została wykonana prawidłowo i dokładnie, a systemy odprowadzania dymu, spalin i wentylacji nie stanowią zagrożenia dla mieszkańców budynku.

Obecnie również powiatowy inspektor nadzoru budowlanego może ograniczyć się do kontroli protokołów cyfrowych, czyli sprawdzić CEEB. Jeśli z analizy bazy danych wynika, że właściciel czy zarządca nieruchomości nie zrealizował obowiązkowej kontroli kominowej — co potwierdzi brak e-protokołu z terminowej inspekcji przeprowadzonej przez kominiarza — może być na taką osobę nałożony mandat w kwocie do 500 zł.

Obowiązujące obecnie przepisy wymagają, aby przeglądy kominiarskie przeprowadzać co najmniej raz do roku. Jednak coroczny przegląd to w wielu przypadkach nie wszystko.  Zgodnie bowiem z regulacjami dotyczącymi ochrony przed pożarem, istnieje konieczność regularnego usuwania zabrudzeń z przewodów dymowych, spalinowych oraz wentylacyjnych. Dla budynków mieszkalnych wyznaczono następujący harmonogram czyszczeń:

— dla przewodów związanych z paleniskami opalanymi paliwem stałym — raz na kwartał

— dla przewodów związanych z paleniskami na paliwo gazowe i płynne — dwa razy w roku

— dla przewodów wentylacyjnych — raz do roku.

Jedocześnie informujemy, iż zdarzają się przypadki wystawiania protokołu z przeglądu przewodów kominowych w nieobowiązującej już formie papierowej oraz pobierania opłaty za taką usługę co w świetle obowiązujących przepisów jest wyłudzeniem. W przypadku gdy spotkają się państwo z kominiarzem świadczącym usługi w dotychczasowej formie sugerujemy rezygnację z jego usług oraz powiadomienia najbliższego posterunku Policji.

Informacje ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego:

https://www.gunb.gov.pl/aktualnosc/e-protokol-od-18-wrzesnia-potwierdzi-wykonanie-przegladu-przewodow-kominowych

Źródło: UG Kościerzyna

 

Komentarz na wstępie własny.

Marcin Żurek

 

 

 

Najnowsze artykuły

Uwaga na wyrwę w jezdni - aktualiza...
01.05.2024 (0 komentarzy)
Nabór do Rady Seniorów
01.05.2024 (0 komentarzy)
Podatek od nieruchomości II rata
30.04.2024 (0 komentarzy)
Uwaga. Utrudnienia drogowe na ul. K...
29.04.2024 (0 komentarzy)
Komentarze

Regulamin komentarzy - kliknij, aby rozwinąć

1.1. Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.

1.2. Dodając komentarz ponosisz pełną odpowiedzalność za jego treść.

2.1. Stosujemy zasady poprawnej polszczyzny.

2.2. Nie piszemy całych zdań wielkimi literami.

3.1. Nie używamy wulgaryzmów.

3.2. Nie obrażamy osób publicznych oraz osób niepublicznych.

4.1. Nie zamieszczamy treści niezgodnych z obowiązującym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej prawem.

4.2. Nie zamieszczamy danych osobowych (imię, nazwisko) osób niepublicznych, dotyczących osób trzecich (osób których nie dotyczy artykuł), prywatnych: adresów mailowych, adresów, numerów telefonów, numerów gadu-gadu, skype itd.

5. Ponadto nie zamieszczamy komentarzy: propagujących alkohol (art. 2 (1) Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982r.), propagujących środki odurzające, narkotyki (art.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997r.), obrażających osoby publiczne (art. 23 Kodeksu cywilnego), zawierających informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego).

6. Wszelkie komentarze i opinie użytkowników zamieszczone na stronach portalu solectwolubiana.pl stanowią własność ich autorów. Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za te komentarze i opinie, a także nie może być z nimi utożsamiany.

7. Nie przestrzeganie regulaminu karane będzie blokadą możliwości dodawania komentarzy.


Dodaj nowy komentarz

-


© 2013 - 2024 Sołectwo Łubiana

Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.
WAŻNE