Zmarł Benedykt Karczewski, twórca kaszubskiej porcelany

1

Źródło: dziennikbaltycki.pl


W Wielki Czwartek 18 kwietnia 2019 zmarł znany działacz kaszubski Benedykt Karczewski, były zastępca dyrektora ds. technicznych ZPS Lubiana.


Benedykt Karczewski po ukończeniu Politechniki Wrocławskiej na kierunku chemicznym został w 1973 zastępcą dyrektora ds. technicznych ZPS Lubiana. Podczas pracy w Zakładach wprowadził haft kaszubski na produkty z Lubiany, które stały się później znakiem rozpoznawczy naszej lokalnej fabryki.

Na początku nowego tysiąclecia zasiadał w Sejmiku Województwa Pomorskiego i dzięki jego staraniom umieszczono gryfa w herbie naszego województwa. Przez kilkadziesiąt lat działa w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim. Pan Benedykt był również wynalazcą, zgłosił 40 wniosków usprawnieniowych z czego 17 zostało uznanych jako wynalazki.

Jego bogaty życiorys został zamieszczony przez Międzynarodowy Instytut Biograficzny w Cambridge w księdze „2000 niezwykłych ludzi XX wieku”.

Źródło 1.: www.koscierzyna24.info

Źródło 2.: www.dziennikbaltycki.pl


Podziel się artykułem z innymi!!

Popularne artykuły

Nasza siłownia zewnętrzna już jest.
Pomóżmy Robertowi stanąć na nogi!
Informacja "Lubeko" Sp. z o.o.
Na sprzedaż samochód - ogłoszenie LUBEKO

Komentarze

Regulamin komentarzy


1.1. Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.

1.2. Dodając komentarz ponosisz pełną odpowiedzalność za jego treść.

2.1. Stosujemy zasady poprawnej polszczyzny.

2.2. Nie piszemy całych zdań wielkimi literami.

3.1. Nie używamy wulgaryzmów.

3.2. Nie obrażamy osób publicznych oraz osób niepublicznych.

4.1. Nie zamieszczamy treści niezgodnych z obowiązującym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej prawem.

4.2. Nie zamieszczamy danych osobowych (imię, nazwisko) osób niepublicznych, dotyczących osób trzecich (osób których nie dotyczy artykuł), prywatnych: adresów mailowych, adresów, numerów telefonów, numerów gadu-gadu, skype itd.

5. Ponadto nie zamieszczamy komentarzy: propagujących alkohol (art. 2 (1) Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982r.), propagujących środki odurzające, narkotyki (art.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997r.), obrażających osoby publiczne (art. 23 Kodeksu cywilnego), zawierających informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego).

6. Wszelkie komentarze i opinie użytkowników zamieszczone na stronach portalu solectwolubiana.pl stanowią własność ich autorów. Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za te komentarze i opinie, a także nie może być z nimi utożsamiany.

7. Nie przestrzeganie regulaminu karane będzie banem.


Dodaj nowy komentarz


Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.