Ostrzeżenia meteorologiczne Meteo Pomorze

0

Źródło: Meteo Pomorze


Zjawisko: Mróz

Czas obowiązywania: 25.02.2018 21:00 – 26.02.2018 9:00 (OSTRZEŻENIE BĘDZIE AKTUALIZOWANE POPOŁUDNIAMI PRZEZ DŁUŻSZY OKRES CZASU!)

Prawdopodobieństwo: Bardzo wysokie

Opis: W nocy sytuacja nie ulegnie znaczącym zmianom – nadal pozostawać będziemy pod panowaniem tego samego układu wysokiego ciśnienia i w dalszym ciągu napływać będzie mroźna masa powietrza arktycznego. Znad Bałtyku w dalszym ciągu nasuwać się będą strefy opadów śniegu, związane z cały czas napływającym, mroźny powietrzem. Opady śniegu również pojawią się w górach i na terenach podgórskich. Wiatr w porywach słaby do umiarkowanego, do 30 – 40 km/h.

 


Na Pomorzu prognozowany jest spadek temperatury do -15/-19 stopni lokalnie do -23 stopni Celsjusza. Najmocniejsze spadki prognozowane są we wschodniej części województwa, oraz w rejonie Kartuz, Kościerzyny i Starogardu Gdańskiego. Lokalnie, na otwartych przestrzeniach temperatura minimalna może wynieść do -23/-24 stopni Celsjusza.

W związku z wystąpieniem znacznych spadków temperatur, może dochodzić do znacznego wychłodzenia organizmów. Osoby bezdomne, lub pod wpływem alkoholu (w stopniu znacznym) będą narażone na zjawisko hipotermii (znacznego obniżenia się temperatury ciała) a w jej konsekwencji nawet śmierci. Niska temperatura będzie sprawiała spory problem użytkownikom samochodów, które mogą mieć problemy z uruchomieniem silnika. Osoby cierpiące na schorzenia układu oddechowego mogą doświadczać zaostrzenia ich (np. astma). W związku z tym, że niska temperatura utrzymać się może ponad tydzień, możliwe są przerwy w dostawie wody spowodowane pęknięciami rur doprowadzających. Ostro świecące słońce jak również suchość nawierzchni może sprzyjać wystąpieniu większej ilości kolizji i wypadków.

Należy bezwzględnie używać ciepłych okryć wierzchnich (z zasadą nie przegrzewać się). Nie należy przedawkowywać alkoholu pod każdą postacią. Jeśli widzimy człowieka leżącego na ławce, ziemi, a nawet na ulicy, zaalarmujmy odpowiednie służby. NIE PRZECHODŹMY OBOJĘTNIE – TO MOŻE URATOWAĆ MU ŻYCIE!!. Używajmy tłustych kremów ochronnych do twarzy i ust. Zakładajmy rękawiczki chroniąc części dystalne organizmu. Na drogach zachowujmy ostrożność i stosujmy zasadę ograniczonego zaufania. Nie przemęczajmy się. Wkalkulujmy możliwości opóźnień komunikacyjnych. Jeśli mamy stary akumulator w samochodzie, wyjmijmy go na czas nocnych, największych spadków temperatur.

Synoptyk: Robert Marcinowicz, biuro prognoz w Żukowie/Dawid Gackowski, biuro prognoz w Kościerzynie, 25.02.2018 14:35


Zbiorcza mapa zagrożeń dla województwa Pomorskiego. W razie prognozowanych, groźnych zjawisk pogodowych, z kilkugodzinnym wyprzedzeniem, publikowana jest mapa z prognozą intensywności zjawisk, zgodnie z tabelą dostępną tutaj.Podziel się artykułem z innymi!!

Popularne artykuły

Zaginęła nasza mieszkanka
  • Komenda Powiatowa Policji w Kościerzynie poszukuje zaginionej Małgorzaty Princ, 40-letniej mieszk...
  • Czytaj więcej...
Poszukiwania zakończone
  • Potwierdziły się wczorajsze doniesienia na temat odnalezienia zaginionej w poniedziałek Małgorzat...
  • Czytaj więcej...
Ścieżki rowerowe?
  • Od ponad dwóch lat słyszymy o planowanej budowie ścieżek rowerowych w Gminie Kościerzyna.
  • Czytaj więcej...

Komentarze

Dodaj nowy komentarz


Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.