Logonowe

Ruszyła kwalifikacja wojskowa

0

Vga tank

Źródło: Internet


Na terenie Powiatu Kościerskiego ruszyła kwalifikacja wojskowa. Tegoroczna kwalifikacja dotyczy przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 1999 roku.


Celem kwalifikacji wojskowej jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi oraz osób zgłaszających się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, które ukończyły 18 rok życia. 

Tegoroczna kwalifikacja dotyczy przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 1999 roku. Oprócz nich stawić się muszą mężczyźni urodzeni w latach 1994-1998, którzy nie mają określonej zdolności do czynnej służby wojskowej, a także osoby urodzone w latach 1997-1998, które zostały uznane za czasowo niezdolne do służby i właśnie upływa termin tej niezdolności. 

Wezwanie do kwalifikacji wojskowej obejmuje również kobiety urodzone w latach 1994-1999 – absolwentki lub studentki kierunków medycznych, weterynaryjnych lub psychologicznych. Stawić się przed komisją powinny także osoby, które zgłosiły się na ochotnika do pełnienia służby wojskowej, ale nie mają określonej zdolności do czynnej służby wojskowej (kategorii). 

Wezwania do stawienia się przed komisją przesyłane są imiennie. W mieście i każdej gminie z terenu powiatu kościerskiego znajdują się również obwieszczenia o obowiązku poddania się kwalifikacji. Nieodebranie wezwania nie zwalnia z obowiązku stawienia się przed komisją. 

Stawienie się przed komisją jest obowiązkowe. Osoby, które tego nie zrobią bez uzasadnienia przyczyny, mogą zostać przymusowo doprowadzone przez policję; grozi im za to również kara grzywny lub ograniczenia wolności. 

Osoby wezwane do kwalifikacji wojskowej są obowiązane zgłosić się na wezwanie w miejscu i terminie określonym w wezwaniu. Osoba stawiająca się do kwalifikacji wojskowej przedstawia: 

 1. Wójtowi lub Burmistrzowi:

  1. dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości,

  2. dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeśli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe; 

 2. Powiatowej Komisji Lekarskiej - posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej;

 3. Wojskowemu Komendantowi Uzupełnień:

  1. aktualną fotografię bez nakrycia głowy, 

  2. dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki (świadectwa, zaświadczenia) oraz posiadane kwalifikacje zawodowe (np. prawo jazdy). 

​​​​​​​Źródło: Starostwo Powiatowe w Kościerzynie (powiatkoscierski.pl)Podziel się artykułem z innymi!!

Popularne artykuły

Thumb 2018 03 altanydemolka8
Obszar o szczególnym znaczeniu...
Thumb artyku%c5%82
Zebranie Wiejskie 2018 sprawozdanie.
 • Dnia 4 marca o godzinie 17:00 w holu głównym Zespołu Kształcenia w Łubianie odbyło się Zebranie W...
 • Czytaj więcej...
Thumb 28871077 2056245274653007 8900199610669072384 n
Zakaz handlu w niedziele
 • Już jutro 11 marca wchodzą w życie przepisy ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu hand...
 • Czytaj więcej...

Komentarze

Dodaj nowy komentarz


Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.