Ekstremalna Droga Krzyżowa 2019


Witamy na stronie dedykowanej trasie św. Maksymiliana Ekstremalnej Drogi Krzyżowej 2019.

Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w akcji oraz zapraszania krewnych i znajomych. Więcej informacji organizacyjnych za niedługo.

Wstęp

Z inicjatywy mieszkańców po raz pierwszy w historii z Łubiany w piątek 05.04.2019 wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa 2019 na trasie nasz kościół parafialny - Kalwaria Wielewska we Wielu. Nasza trasa podlega organizacyjnie pod rejon Dziemiany, którym opiekuje się siostra Mirona ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej z Orlika w Gminie Brusy. Patronem naszej trasy jest św. Maksymilian Maria Kolbe, a jej kolorem rozpoznawczym jest niebieski.

O akcji

Ekstremalna Droga Krzyżowa czerpie z duchowości św. Franciszka – dużo ducha przy pełnym zaangażowaniu ciała. Odbywa się zawsze w Wielkim Poście. W tym roku większość pątników wyruszy w drogę 23 marca. Rozpoczną mszą świętą o godz. 20.00, a potem wyjdą na wybrane przez siebie, wcześniej przygotowane trasy. Na stronie www.edk.org.pl można ich znaleźć niemal 600 – nie tylko w Polsce, ale również w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych czy w Kanadzie.

Podczas drogi krzyżowej obowiązuje zasada skupienia i milczenia. Pątnicy idą samotnie lub w niewielkich grupach. Mają ze sobą aplikację z opisem trasy i śladem GPS, ale z orientacją w terenie muszą sobie radzić sami, sami też troszczą się o swoje bezpieczeństwo. Po drodze zatrzymują się przy wyznaczonych stacjach drogi krzyżowej, gdzie czytają specjalnie dla nich przygotowane rozważania lub słuchają ich, korzystając z urządzeń mobilnych. Wędrówka kończy się zazwyczaj rano dotarciem do punktu docelowego. Z reguły jest to sanktuarium.

Nasza trasa

Nasza trasa tegorocznej EDK przebiega według trasy pieszej pielgrzymki z tym wyjątkiem, że tylko w jedną stronę. Miejscowości, które będzie można spotkać po drodze to Płocice, Schodno, Słupinko, Robaczkowo, Wiele i ma długość 25 kilmoterów ze sumą podejść pod górę 321 metrów.

Ważna informacja

Przed wyruszeniem w drogę trzeba obowiązkowo zabrać ze sobą latarkę czołówkę oraz drewniany krzyż, najlepiej wykonany własnoręcznie oraz według uznania latarkę zwykłą, zapas baterii, zapas wody i powerbank dla osób korzystających z nawigacji oraz ewentualnie coś do przekąszenia.

Zapisy

Aby wziąć udział w akcji należy dokońać elektronicznej rejestracji, jest to jedyna możliwa droga zapisów, jednak organizatorzy przewidują możliość zapisania kilku osób, które do końca się wahają, w dniu Drogi Krzyżowej. W tym miejscu prosimy o samodzielne zapisy elektrocznine przed dniem na dłuższy czas przed 5 kwietnia, pomoże to w bardzo dużym stopniu usprawnić organizację wydarzenia. Zapisy odbywają się na stronie naszej trasy w poratlu www.edk.org za pomocą przycisku zgłoś się. Już teraz Pan Krzysztof Gackowski z Zieleniaka przy ul. Osiedlowej oferuje pomoc w rejestracji w elektronicznej.

Przed mszą św. o godzinie 20:00 w zakrystii będzie możliwość dopisania się na listę uczestników, ale już teraz zachęcamy do skorzystania z zapisów elektronicznych przez oficjalną stronę www.edk.org.pl, pozwoli to lepiej zorganizować całą akcję.

Msza święta

Droga krzyżowa rozpoczyna się od mszy świętej o godzinie 20:00 w kościele parafialnym pw. św. Maksymiliana w Łubianie.

Przed mszą św. od godziny 19:30 będzie można skorzystać ze spowiedzi św.

Transport z Wiela

We Wielu będzie czekał bezpłatny autobus, który zabierze uczestników drogi krzyżowej z powrotem do Łubiany.

Rozważania Drogi Krzyżowej

Przed wyruszeniem można będzie nabyć pakiety zawierające wydrukowane rozważania Drogi Krzyżowej, odblask, pamiątkową opaskę silikonową oraz mapkę naszej trasy. Koszt takiego pakietu to 12 zł. Dystrybucja pakietów rozpocznie się o godzinie 19:15. Ilość pakietów ograniczona.

Apliakcja

Skrócony przewodnik po aplikacji:

1. Wybór trasy:

2. Podgląd trasy. Aby aplikacja działa poprawnie należy udzielić uprawnień do plików i lokalizacji. Na koniec trzeba nacisnąć przycisk "Podejmij wyzwanie", wówczas mapka powiększy i wyśrodkuje się na naszej lokalizacji.

3. Nawigacja oraz rozważania. Po funkcjach poruszamy się za pomocą górnego menu (Android) lub dolnego (iOS).

UWAGA. Jeśli zamierzasz korzystać z telefonu podczas EDK zaopatrz się w powerbank, ponieważ nawigacja w zużywa dużo energii elektrycznej.

Informacje dodatkowe

Zawsze najświeższe informacje na temat akcji dostępne są pod adresem głównego organizatora www.edk.org.

Gorąco zapraszamy do wzięcia udziału w EDK. Osoby decydujące się na udział w EDK biorą na siebie całkowitą odpowiedzialność za wszelkie sprawy związane z tym wydarzeniem. Osoby niepełnoletnie mogą iść wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Relacja

Artykuł - kliknij, aby przejść dalej.

Kamil PekStosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.