piątek, 29 wrzesień 2017 14:58

Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Sp. z o.o.

W związku ze zmianami w przepisach o organizacji ochrony zdrowia opieka nocna i świąteczna od 1 października będzie świadczona jedynie w placówkach należących do sieci szpitali. W naszej rzeczywistości wygląda to tak, że gdy będziemy potrzebowali w nocy, weekend lub święta pomocy lekarza nie udamy się już do przychodni na ulicy Skłodowskiej tylko do Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

Gabinety Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej zlokalizowane są w dawnych pomieszczaniach NZOZ Klincz, dla nie zorientowanych, należy wejść głównym wejściem do Szpitala i przed holem windowym na parterze skręcić w lewo, następnie kierować się według oznaczeń. Pomoc świadczona jest na takich samych zasadach jak dawniej, obsługiwane są zarówno zgłoszenia wyjazdowe jak i ambulatoryjne. W celach kontaktowych należy dzwonić pod numer telefonu 58 680 00 35, który będzie czynny w godzinach pracy NiŚOZ.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna udzielana jest od godziny 18 po południu do 8 rano w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy. Z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej udzielanej w punktach nocnej i świątecznej pomocy można skorzystać w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia:

gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub grożących istotnym uszczerbkiem na zdrowiu
zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy
zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.
W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może się udać po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (nie obowiązuje rejonizacja), niezależnie od tego, gdzie mieszka i do którego lekarza lub pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację.

Dyżurujący w przychodni lekarz udziela porad w warunkach ambulatoryjnych, telefonicznie, a w przypadkach medycznie uzasadnionych w domu pacjenta. W razie konieczności lekarz lub pielęgniarka udzielają pomocy w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w domu chorego. Pomoc wyjazdowa udzielana jest jednak przez właściwy punkt nocnej i świątecznej pomocy przypisany do konkretnego obszaru. Lekarz udzielający pomocy w ramach opieki wyjazdowej może, jeśli zajdzie taka potrzeba, skierować pacjenta do szpitala lub wezwać karetkę pogotowia ratunkowego.

Źródło: Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Sp. z o.o. [link]. Narodowy Fundusz Zdrowia Oddział w Gdańsku [link].

Kamil Pek

Wyświetlony 543 razy Ostatnio zmieniany piątek, 29 wrzesień 2017 15:19
Dodaj komentarz
REGULAMIN:
1. Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu,
2. Stosujemy zasady poprawnej polszczyzny.
3. Nie piszemy całych zdań wielkimi literami.
4. Nie używamy wulgaryzmów.
5. Nie obrażamy nikogo.
6. Wszelkie komentarze i opinie użytkowników zamieszczone na stronach portalu solectwolubiana.pl stanowią własność ich autorów. Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za te komentarze i opinie, a także nie może być z nimi utożsamiany.
7. Nie przestrzeganie regulaminu karane będzie banem.
Kod antyspamowy Odśwież