czwartek, 30 listopad 2017 07:52

Ostrzeżenie meteorologiczne według Dawida

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA - 30.11.2017r - 15:00 CEST – 01.12.2017r - 21:00 CEST

OBSZARY OBJĘTE OSTRZEŻENIEM:
- Nad obszarem woj. Pomorskiego prognozuje się wystąpienie opadów o charakterze mieszanym deszczu/deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu oraz niska temperatura powodująca oblodzenie.
SYTUACJA BARYCZNO - SYNOPTYCZNA – Polska zacznie dostawać się pod wpływ aktywnego ośrodka niskiego ciśnienia pochodzenia Genueńskiego. Ośrodek niżowy w podwyższonym przepływie górnotroposferycznym będzie przesuwał się na północ kontynentu wędrując przez nasz kraj. Na froncie atmosferycznym będziemy mieli do czynienia z opadami deszczu ze śniegiem oraz śniegu o charakterze ciągłym.
SPODZIEWANE ZJAWISKA -
- Opady mieszane deszczu/śniegu

ZAGROŻENIE – Ośrodek niskiego ciśnienia z południa niesie ze sobą bardzo dużo wilgoci. Przełoży się to na intensywne, a co najważniejsze - długotrwałe opady, przede wszystkim śniegu. Opady od godzin porannych powinny pojawić się nad Polską południową i sukcesywnie przesuwać się w kierunku północnym. Opady będą bardzo wydajne, co przyczyni się do znacznego pogorszenia się warunków jazdy. Na drogach w wielu miejscach możliwa poranna gołoledź. Dodatkowym czynnikiem pogarszającym sprawę będzie temperatura oscylująca w okolicach zera stopni. Oznaczać to będzie lepienie się śniegu do kół, jak również do gałęzi drzew. Przyklejony do ogumienia będzie znacznie wydłużał drogę hamowania. Z kolei zalegający na gałęziach będzie powodował łamanie się ich, mogą zostać uszkodzone linie energetyczne powodując przerwy w dostawie prądu. Opady intensywne będą znacznie ograniczały widzialność poziomą i pionową. Bedą przyczyną wielu opóźnień w komunikacji lądowej oraz lotniczej. Weźmy to pod uwagę wybierając się w jakąkolwiek podróż.
ŚRODKI OSTROŻNOŚCI - Z uwagi na możliwość przerw w dostawie energii elektrycznej już teraz zabezpieczmy się na tę okoliczność. Nie parkujmy samochodów pod drzewami - mogą one zostać uszkodzone przez spadające gałęzie drzew.
Jadąc do pracy wyjdźmy wcześniej - możliwe korki, stłuczki, opóźnienia w kursowaniu komunikacji miejskich/międzygminnych/lotniczych. Osoby starsze nie powinny bez potrzeby wychodzić z domu, gdyż na śliskich chodnikach grozi to upadkiem i bolesnym urazem kończyn. Jadąc samochodem dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze i używajmy świateł mijania (nie LEDów do jazdy dziennej).

Opracowanie: Dawid Gackowski

OSTRZEŻENIE MA CHARAKTER OFICJALNY I POWINNO BYĆ UDOSTĘPNIANE W CELU DOTARCIA DO SZERSZEJ GRUPY ODBIORCÓW.
 
 
Wyświetlony 138 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 listopad 2017 07:57
Dodaj komentarz
REGULAMIN:
1. Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu,
2. Stosujemy zasady poprawnej polszczyzny.
3. Nie piszemy całych zdań wielkimi literami.
4. Nie używamy wulgaryzmów.
5. Nie obrażamy nikogo.
6. Wszelkie komentarze i opinie użytkowników zamieszczone na stronach portalu solectwolubiana.pl stanowią własność ich autorów. Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za te komentarze i opinie, a także nie może być z nimi utożsamiany.
7. Nie przestrzeganie regulaminu karane będzie banem.
Kod antyspamowy Odśwież