KASZËBË

zakładka poświęcona kulturze i językowi Kaszubskiemu w Łubianie!

6 lëpińca 2014, gòdz. 5 pò pôłnim rôczã do mòjégò ògródka w Łubiany na zéńdzenié lubòtników naji rodny lëteraturë. Jeżlë piszesz, mdzemë żdelë, że przeczëtôsz kąsk swòjich dokazów. Jeżlë nie zajimôsz sã pisanim, przeczëtôsz wëjimk dokazu Twòjégò ùlëdanégò kaszëbsczégò lëteracczégò dokazu.

wtorek, 22 kwiecień 2014 00:00

Na Remusowym szlaku...

Napisane przez

W sobotę 12 kwietnia 2014 roku słuchacze Studiów Podyplomowych Kwalifikacyjnych Metodyczno-Kulturoznawczych Nauczania Języka Kaszubskiego Akademii Pomorskiej w Słupsku zakończyli zajęcia z metodyki w Łubianie – na Lipińskich Pustkach, gdzie wychowywał się Remus - bohater powieści Aleksandra Majkowskiego „Życie i przygody Remusa”. 

wtorek, 22 kwiecień 2014 00:00

Jastrë

Napisane przez

Wiôlgônoc, Wiôlgô Noc – ta pòzwa pòdsztrëchiwô jednotã i ùniwersalnosc ti nocë. Ù naju, na Kaszëbach Wiôlgônoc  to Jastra abò Jastrë. To òkreslenié nôwiãkszégò swiãta òdnôszô sã do jasnoscë, widu, wschòdu słuńca i nawlékô do wczas òbchòdóny w najich kòscołach rezurekcji „jastrowi witrzni” – pamiątczi zmartwëchwstaniô Christusa.

Dzień Jedności Kaszubów to wydarzenie upamiętniające najprawdopodobniej pierwszą historyczną pisemną wzmiankę o regionie. Zamieścił ją w swej bulli w 1238 roku papież Grzegorz IX. Co roku gospodarzem głównych obchodów Dnia Jedności Kaszubów jest inna gmina. 

czwartek, 09 styczeń 2014 18:49

Kurs haftu kaszubskiego.

Napisał

Zakład Sportu Kultury i Turystyki Gminy Kościerzyna oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Łubianie zapraszają wszystkich chętnych do wzięcia udziału w kursie haftu kaszubskiego.

wtorek, 29 październik 2013 15:36

Promocja książki KS. DR LESZKA JAŻDŻEWSKIEGO.

Napisał

29 października 2013 r. w Zespole Kształcenia w Łubianie miało miejsce  niezwykłe wydarzenie związane z promocją najnowszej książki ks. dr Leszka Jażdżewskiego  pt. „Ksiądz biskup Konstantyn Dominik. Życie i pamięć o nim na Kaszubach i Pomorzu". 

Strona 1 z 3

Facebook

 

Łubiana w Internecie