Co ze śmieciami od 1 stycznia?

Artykuł Archiwalny


Szanowni Mieszkańcy. Dawno nie zaglądałem na stronę związku, a jak już tam zajrzałem to ujrzałem powyższy komunikat.


Z wielkim zainteresowaniem przeanalizowałem te zmiany i poniżej przedstawiam Wam kilka najistotniejszych:

  • Zmienia się regulamin utrzymania czystości i porządku w gminach Związku, zmieniony uchwałą nr XI/47/2014 z dnia 5 sierpnia 2014 .

    Ważniejsze zmiany: 


    Zmienia się sposób ustalania minimalnej częstotliwości odbioru odpadów komunalnych.

    I tu pierwsze rozczarowanie, że my na wsi jesteśmy gorsi od tych z miasta bo u nas rzadziej będą odbierane odpady i tak:

    Wieś - SUROWCE i ZMIESZANE co dwa tygodnie, BIO w sezonie co 2 a po sezonie co 4 tygodnie, niezależnie od rodzaju zabudowy czy bloki czy domki.

    Miasto - SUROWCE, ZMIESZANE i BIO w blokach CO TYDZIEŃ niezależnie od pory roku, a w domkach SUROWCE i ZMIESZANE co 2 tygodnie a BIO co tydzień w sezonie, a co 2 tygodnie poza nim.

    Oczywiście wszytko za tą samą stawkę co w mieście.

     

    W przypadku zadeklarowania dla danej nieruchomości selektywnego sposobu zbierania odpadów komunalnych nieruchomość ta winna być wyposażona w pojemniki służące do selektywnego zbierania trzech podstawowych grup odpadów komunalnych - „BIO”, „SUROWCE”, „ZMIESZANE”, a w przypadku zagospodarowania we własnym zakresie odpadów ulegających biodegradacji nie ma obowiązku wyposażania nieruchomości w pojemniki na odpady „BIO”. 

    Wynika z tego, że może w końcu otrzymamy, po ponad półtora roku, obiecane pojemniki na BIO.


     

    Odpady tzw. zielone, pochodzących z pielęgnacji ogródków oraz terenów zielonych, takie jak: trawa, chwasty, pozostałości po przycięciu drzew i krzewów itp. – przed umieszczeniem ich w pojemniku winny być rozdrobnione. 

    Znaczy co? Chwasty i trawę też mamy jeszcze rozdrabniać?

     

    Odpady budowlano-rozbiórkowe i remontowe, które powstają podczas remontów, budów i rozbiórek – przed umieszczeniem ich w pojemniku winny być wstępnie posortowane według możliwych do wydzielenia grup, np. gruz budowlany, odpady materiałów izolacyjnych, drewno, szkło, tworzywa sztuczne, itp. 

    Przed umieszczeniem w pojemniku posortować? Ale co dalej? Ułożyć warstwami? Przecież jak śmieciarka to zabierze to i tak to się wszystko wymiesza.

     

    Zmienia się zakres i sposób świadczenia usług w zamian za wnoszoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, zmieniony uchwałą nr XI/48/2014 z dnia 5 sierpnia 2014 roku w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

  • Główne zmiany: 
    Wyposażenie nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy w pojemniki służące do zbierania trzech podstawowych grup odpadów komunalnych („BIO”, „SUROWCE”, „ZMIESZANE”) oraz utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie technicznym, odbywać się będzie jako część usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym i porządkowym - należy do obowiązków właściciela nieruchomości. 
Od stycznia pojemniki myjemy i dezynfekujemy sami. Do tej pory obowiązek ten leżał po stronie odbiorcy odpadów w ramach opłaty, jaką wnosiliśmy.
 
  • Wyposażenie nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy w pojemniki służące do zbierania trzech podstawowych grup odpadów komunalnych („BIO”, „SUROWCE”, „ZMIESZANE”) oraz utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym, należy do obowiązków właściciela nieruchomości.
Do tej pory przewoźnik był odpowiedzialny za dostarczenie pojemników lub worków. Teraz właściciele kupią je sobie sami.
 
Zmienia się częstotliwość wnoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, zmieniona uchwałą nr XI/49/2014 z dnia 5 sierpnia 2014 roku w sprawie terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Główne zmiany:

Opłaty należy wnosić przelewem na indywidualny rachunek bankowy bez uprzedniego wezwania za każdy miesiąc kalendarzowy, w terminie do dnia 25 danego miesiąca.

Do tej pory płaciliśmy co 2 miesiące za okres dwóch miesięcy. Przed lipcem 2013 płaciliśmy raz na kwartał, co dla wielu z nas było wygodniejsze i tańsze.
 
Zmieniają się stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za pojemnik o określonej pojemności, zmienione uchwałą nr XIV/60/2014 z dnia 20 listopada 2014 roku w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty i ustalenia stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności.
  • Główne zmiany: 

    Zmianie ulegają stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy:

     

    Od stycznia przedsiębiorstwa, sklepy, zakłady pracy itp. oraz domki letniskowe zapłacą więcej. Dużo więcej. Przygotowałem poniższą  tabelę porównawczą z wyliczonymi podwyżkami. Ceny oczywiście za każdy opróżniony pojemnik.

    Na uwagę zasługuje kwota 66 zł zaznaczona kolorem czerwonym. Jeśli nie chcemy segregować odpadów to za zbiórkę zmieszaną zapłacić trzeba średnio 2x więcej niż za selektywną. Jednak w przypadku pojemnika 120 litrów jest to trzykrotność.

     

    Nie ulegają zmianie stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy.

    Stawki może i nie ulegają zmianie,  natomiast zakres usług zostaje pomniejszony i w tym momencie można to i tak śmiało nazwać PODWYŻKĄ. To tak jak zmniejszyć wagę chleba nie podnosząc jego ceny i mówić, że on nie podrożał.

     

    Niektórzy powiedzą, że się znów czepiam. Inni zaś przyznają mi rację, że związek to niepotrzebny "twór" do sztucznego zawyżania cen.

    Do czasu przywrócenia komentarzy do dyskusji zapraszam na facebookowym profilu: facebook.com/solectwolubiana

    Marcin Żurek

     

    więcej na www.zgwierzyca.pl

 
Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.
WAŻNE