Zebranie Wiejskie - sprawozdanie. Uzupełniono, poprawiono błąd, dodano audio
Artykuł Archiwalny
13 września 2015 roku o godzinie 18.00 w naszej szkole odbyło się Zebranie Wiejskie.
Na zebranie przybyli zainteresowani mieszkańcy, Wójt Gminy Kościerzyna oraz Dyrektor Zakładu Komunalnego.
Na zebranie zaproponowałem poniższy porządek:
1. Otwarcie Zebranie, przywitanie Mieszkańców oraz gości.
2. Przyjęcie porządku Zebrania.
3. Wybór protokolanta.
4. Inwestycje drogowe - stworzenie wieloletniego planu
5. Zmiana przeznaczenia środków z inwestycji na "Dołku' na inny cel.
6. Zmiana umiejscowienia siłowni zewnętrznej, lub zmiana przeznaczenia środków na inny cel.
7. Wolne wnioski
8. Zakończenie Zebrania.
Pan Łukasz Halboth zaproponował zmianę porządku zebrania polegającą na przesunięciu punktu 4 na pozycję 6. Większością głosów propozycja zmiany została odrzucona.
Z powodu braku chętnej osoby do protokołowania zebrania mieszkańcy wyrazili zgodę, aby protokół spisać na podstawie zapisu audio na dyktafon.
Przeszliśmy do punktu 4 czyli do tworzenia wieloletniego planu inwestycyjnego. Umówiliśmy się, że stworzony plan będzie bez konkretnych dat. Ustalimy i spiszemy kolejność asfaltowania dróg, remontów dróg, układania nowych chodników, remontów chodników oraz montaż nowego oświetlenia ulicznego. Szukaliśmy złotego środka, czym się kierować? Propozycje były różne. Od ilości zabudowanych działek, procentu zabudowanych działek, natężenia ruchu, czasu zamieszkania na konkretnej ulicy. Planujemy kontynuować zasadę, że po tej stronie, po której nie będzie chodnika będą wykonywane podjazdy do posesji. Ustaliliśmy również, że jeśli zabraknie w danym roku pieniędzy na kolejną kolejną inwestycję to nie robimy jej częściowo a wykonujemy pierwszą z listy, na które pozostałe środki wystarczą. Umówiliśmy się również, że planowane inwestycje będą kończyły się na skrzyżowaniach, a nie gdzieś w połowie drogi. Przy omawianiu dróg uzgodniliśmy również, że w celu spowolnienia ruchu i zwiększenia bezpieczeństwa stworzymy na osiedlu strefę skrzyżowań równorzędnych i usuniemy tym samym niepotrzebne znaki drogowe.
Poniżej to, co ustaliliśmy.
Asfaltowanie ulic:
1. Ogrodowa do końca (pomimo mojego wyraźnego sprzeciwu z powodu miejsca zamieszkania)
2. Rzemieślnicza od Osiedlowej do Stolarni "Bocian"
3. Jesienna od Ogrodowej do Rolniczej.
4. Zielona - kostka brukowa szara z pasem z czerwonej imitująca chodnik - pod warunkiem, że uregulowane zostaną prawa własnościowe.
5. Wiosenna od Ogrodowej do Rolniczej
6. Różana - całość
7. Akacjowa i Polna. Jeśli nie będzie możliwości połączenia Akacjowej z Polną wtedy Polna od Ogrodowej.
8. Leśna - od zjazdu za posesją nr 6 do posesji nr 12
9. Długa - od Sadowej do mostku.
Remont ulic:
1. Długa od przejazdu kolejowego do skrzyżowania z Kaszubską.
Budowa chodników:
1. Ogrodowa od Długiej do Źródlanej
2. Kasztanowa - część prostopadła do Akacjowej.
3. Leśna - Od Zielonej do posesji nr. 6
4. Kamienna
5. Ogrodowa od Źródlanej do końca
6. Jodłowa
7. Źródlana
8. Spacerowa
9. Wodna
10. Pogodna
Remont chodników:
1. Ul. Osiedlowa od ul. Kościerskiej w stronę bloków
Oświetlenie:
Jeśli chodzi o oświetlenie, to zebrani zdecydowali, abym to ja wraz z Radnym Rafałem Jażdżewskim i Dyrektorem Zakładu Komunalnego Panem Zbyszkiem Malkiem przygotował plan. Dyrektor Malek zasugerował, aby planując oświetlenie robić to po kolei, a nawet całymi ciągami. Uzasadnił to względami czysto ekonomicznymi i mieszkańcy przyznali rację. Jedyne co już ustaliliśmy to to, że w pierwszej kolejności oświetlamy kompleksowo ul. Polną. Jest to jedyna ulica we wsi, gdzie nie ma ani jednej lampy, do tego położona jest na końcu wsi. Nasze spotkanie w tej sprawie jest zaplanowane na najbliższy czwartek na godzinę 19.00
=====================================================================================================================
Rafał Jażdżewski wspomniał o złożonym wniosku u rozbudowę parkingu przy szkole i kościele. Zakres prac wstępnie wyceniono na 90,000 zł. Wolą zebranych wniosek zostanie złożony jako propozycja do budżetu na rok 2016. Ponadto wspomniał o o budowie nowej lub rozbudowie istniejącej hali sportowej. Podkreślił, że wg naszej oceny nie spełnia ona obecnie swoich zadań. Złożony wcześniej wniosek został zaopiniowany negatywnie przez Wójta. Mieszkańcy jednogłośnie stwierdzili, aby ten wniosek wznowić.
Pan Halboth zaproponował, aby poddać pod głosowanie stworzony plan inwestycji. Plan został zatwierdzony jednogłośnie.
Pan Kraskowski wniósł, aby na kolejne zebranie zaprosić przedstawicieli Sejmiku Wojewódzkiego, którzy tak bardzo zabiegali o nasze głosy w ostatnich wyborach, aby zaprezentowali co dla naszego regionu zrobili i co planują zrobić. Jak pomogli naszemu Wójtowi w pozyskiwaniu środków na inwestycje. Chodzi głównie o Pana Dariusza Męczykowskiego i Zdzisław Bonkowskiego.
W kolejnym punkcie omówiliśmy zaplanowaną inwestycję na dołku, która niestety nie powstanie. Okazało się, że połowa placyku nad rzeką stanowi własność prywatną, co uniemożliwiło jej przeprowadzenie. Wolą zebranych środki w wysokości 15,000 zł zostały przekazane do Zakładu Komunalnego na zakup kostki betonowej, z której zaproponowano wykonanie chodnika na ul. Leśnej.
Następny punkt dotyczył planowanej siłowni zewnętrznej. Jak pamiętamy miała ona powstać w okolicy dworca. Niestety zgodnie z planem zagospodarowania tereny te stanowią pas drogowy nie możemy jej tam zbudować. Wójt zaproponował, aby zrobić to przy nowo powstałych altanach. Mieszkańcy nie zgodzili się na to i zaproponowali teren szkoły lub okolice Orlika. Umówiliśmy się, że jeśli będzie to możliwe siłownia powstanie przy szkole, w przeciwnym przy Orliku. Ponadto inwestycja została przesunięta na wiosnę.
Wolne wnioski.
Pan Halboth złożył do Wójta za moim pośrednictwem wniosek do budżetu na 2016 rok. We wniosku zaproponował nazwy dwóch nowych ulic w Łubianie i nazwanie osiedla "Hincówka" - "Osiedlem Bajkowym" i nazwanie tam wszystkich ulic. Spytany przez Rafała Jażdżewskiego czy konsultował to z mieszkańcami - odpowiedział, że nie. Wniosek po zaopiniowaniu przeze mnie trafi do Wójta.
W związku z tym, że nie było więcej wolnych wniosków Zebranie Wiejskie zostało zakończone
Ja ze swojej strony serdecznie dziękuję pracownikom szkoły za przygotowanie sali, Wójtowi o raz Dyrektorowi ZK za przybycie i pomoc od strony technicznej jak i prawnej oraz wszystkim mieszkańcom za udział i dyskusję.
Marcin Żurek
Postaram się jak najszybciej udostępnić plan instalacji oświetlenia
Poprawiłem błąd. W ulicach w punkcie 4 wpisałem omyłkowo ul. Leśna zamiast Zielona.
Przepraszam za zamieszanie i dziękuję za zwrócenie uwagi.
- Przebieg Zebrania Wiejskiego - audio