Zebranie Wiejskie 29.05.2016 - sprawozdanie

Artykuł Archiwalny


Dnia 29 maja 2016 roku o godzinie 17.00 odbyło się II Zebranie Wiejskie w tym roku. Na zebranie przybyli zainteresowani mieszkańcy, Dyrektor Zespołu Kształcenia, Radny Rafał Jażdżewski. Niestety Wójt nie mógł być dziś z nami, Dlatego wraz z Rafałem Jażdżewskim spotkaliśmy się z Wójtem w tygodniu, przybliżyliśmy i omówiliśmy zagadnienia zaplanowano na zebranie tak, aby mimo nieobecności znać jego stanowisko.


Po przywitaniu Mieszkańców przedstawiłem porządek zebrania:

 

1. Otwarcie Zebranie, przywitanie Mieszkańców oraz gości.

2. Przyjęcie porządku Zebrania.

3. Wybór protokolanta.

4. Podjęcie decyzji w sprawie lokalizacji siłowni zewnętrznej.

5. Miejsce spotkań mieszkańców - altany - co zrobić, aby spełniały swoją rolę.

6. Bezpieczeństwo i organizacja ruchu drogowego w Łubianie.

7. Wolne wnioski

8. Zakończenie Zebrania,

 

do którego zebrani nie wnieśli żadnych uwag i jednogłośnie przegłosowali jego zatwierdzenie. 

 

Podobnie jak poprzednio nie było chętnego do protokołowania. 

W punkcie 4 przypomniałem historię koncepcji powstania siłowni zewnętrznej. Następnie mieszkańcy wnosili swoje uwagi. Dla jednych lokalizacja przy dworcu nie jest dobrym miejscem z powodu bliskości torów i ruchu kolejowego, dla innych zaś właściwa z powodu w miarę centralnego położenia we wsi. Podobnie z altanami. Dla jednych to piękne miejsce, położone w zaciszu i bliskości natury, gdzie dla drugich to mimo uroku miejsca dyskwalifikowane za zbyt dalekie położenie od bloków. Po dyskusji przeszliśmy do głosowania nad jej ulokowaniem. 

Tu, dla przypomnienia możemy zobaczyć, jaki sprzęt został zakupiony z ubiegłorocznych środków sołeckich - [LINK]

Wynik głosowania:

 

Dodać należy, że wielokrotnie podkreślałem przed podjęciem decyzji, że ewentualny montaż siłowni przy dworcu, z powodu trwających prac nad zmianą Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego,  będzie możliwy dopiero na wiosnę przyszłego roku. Może się zdarzyć, że np. jeszcze jesienią, ale tego nikt nie zagwarantuje. Ponadto zwrócę się do sprzedawcy z prośbą o wydłużenie gwarancji. Może przychylą się do wniosku, skoro siłownie jeszcze jest w magazynie.

W kolejnym, piątym już punkcie rozmawialiśmy na temat altan, co zrobić, aby one zaczęły żyć? Był plan postawić tam siłownię, jednak kolejny raz nie uzyskał akceptacji większości zebranych. Jest plan, aby zrobić tam plac zabaw, doprowadzić prąd. Zbudować przystań kajakową nie przy starej szkole a przy nieczynnym kąpielisku. Niestety z powodu nieuregulowanych spraw gruntowych, na chwilę obecną nie jest to możliwe. Poinformowałem o zaplanowanym na 15 sierpnia Festynie Wiejskim. Wspomniałem również zebranym słowa Wójta, do którego również docierają niepokojące sygnały o tym, co tam potrafi się dziać, że poważnie zastanawiają się nad założeniem monitoringu. Mieszkańcy podkreślali, że altany to nieprzemyślana inwestycja, że to zbyt pochopnie wydane duże pieniądze. Dlatego właśnie na dzisiejszym zebraniu poruszyliśmy to zagadnienie. 

Wśród zebranych niestety nie było anonimowego wnioskodawcy ustawienia toalety przenośnej przy altanach. W związku z tym przedstawiłem tylko mieszkańcom jakie jest moje i Wójta stanowisko i nie dyskutowaliśmy o tym, gdyż i tak i tak nie otrzymalibyśmy na to zgody. Podkreślę, że ja również byłem i jestem przeciwny temu pomysłowi.

W punkcie dotyczącym organizacji i bezpieczeństwa ruchu rogowego w Łubianie skupiliśmy się głównie na strefie zamieszkania. 

Poddaliśmy pod głosowanie likwidację stref zamieszania w całej Łubianie:

W związku z nieuzyskaniem większości głosów "ZA" zawęziliśmy projekt zmian tylko na ul. Dębowej, Brzozowej i z racji lokalizacji na ul. Lipowej, gdyż  tu była główna "kość niezgody". Konkretnie chodziło o brak możliwości parkowania pojazdów na ulicy przed domem i punktaki handlowymi. Planowaliśmy wyznaczyć miejsca postojowe przy kwiaciarni i sklepie, jednak to nie gwarantowało rozwiązania problemu parkujących samochodów. Część mieszkańców podkreślała bezsensowność wprowadzonej kiedyś strefy zamieszkania. Ich zdaniem to utrudnianie życia kierowcom, a nie zapewnianie bezpieczeństwa pieszym. 

Ostatecznie poddaliśmy pod głosowanie rozważenie możliwości likwidacji strefy zamieszkania w obrębie tych trzech ulic i wprowadzenie tam ograniczenia prędkości do 20 km/h. Poinformowałem mieszkańców, że to jest na razie nasz plan. Wniosek w tej sprawie złożę do zarządcy drogi czyli do Zakładu Komunalnego, która z tego co mi wiadomo, musi uzyskać pozytywną opinię Komisji Inżynierii Ruchy przy Starostwie Powiatowym w Kościerzynie. Jaka będzie decyzja? Dziś tego zebranym nie potrafiłem powiedzieć. Najważniejsze, że podjęliśmy temat i doszliśmy do porozumienia. Jednym słowem zrobiliśmy to, co w naszej mocy.

 

 

Ostatnim punktem zebrania były wolne wnioski, w których przypomniałem o zmianie harmonogramu odbioru odpadów, który obowiązuje u nas od lutego 2016 roku. 

W związku z brakiem pytań zebranie zakończono.

Marcin Żurek

 

 - Prezentacja z Zebrania Wiejskiego

 - Przebieg Zebrania Wiejskiego - audio 

 

{gallery}2016/05/zebranie/{/gallery}

 

 

 

 

 

Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.
WAŻNE