Parafia

Artykuł Archiwalny


Parafia p.w. Św. Maksymiliana Marii Kolbego

 


83-407 Łubiana, ul. Kościelna 6

tel. 58 687 43 01

Ksiądz Proboszcz mgr. Mieczysław Gajewski tel. +48 501 540 808

www.parafialubiana.pl

plubiana@diecezja-pelplin.pl

Rezydent - emeryt: ks. kanonik Bogdan Augustyniak

 

Porządek Mszy Świętych

Niedziele: godz. 830, 1100, 1600

Dni powszednie i święta: poniedziałek, środa, czwartek, piątek i sobota - godz. 1800 ( od chwili zmiany na czas zimowy do Niedzieli Palmowej o godz.1700 ) - wtorek przez cały rok o godz. 800

Uroczystości i święta zniesione: godz. 1000 ; 1600 ; 1800

 

Intencje Mszalne - przejście na stronę Parafii [LINK]

Ogłoszenia Parafialne - przejście na stronę Parafii [LINK]

 

 

Kancelaria Parafialna

Czynna:

w dni powszednie po każdej Mszy świętej, w nagłych sprawach (np. pogrzeb, namaszczenie chorych lub wiatyk) o każdej porze, a w niedzielę tylko w szczególnie wyjątkowych i pilnych sprawach.

 

Rada Parafianla

Jerzy Borzyszkowski, Władysław Cieszyński, Mirosław Żywicki, Wojciech Zabrocki, Jolanta Karcz,  Zbigniew Nakielski,  Adam Okoniewski, Wojciech Dublinowski, Zbigniew Orzłowski, Zenon Skwierawski, Kazimierz Pek, Andrzej Błaszkowski, Piotr Kwidziński.

 

Historia Parafii

Łubiana jako wioska przez długie lata należała do parafii św. Trójcy w Kościerzynie.
Wiosną 1968 r. ks. Kilian Felskowski, rezydent na ojcowiźnie w Łubianie, uzyskuje od Biskupa Kazimierza Józefa Kowalskiego zgodę na otwarcie domowej kaplicy z której mogą korzystać także starsi i dzieci.
We wrześniu 1981 r. w domu państwa Wandy i Kazimierza Błaszkowskich powstaje punkt katechetyczny gdzie przez dwa lata dojeżdżając z Kościerzyny siostra Floriana ze Zgromadzenia ss. Niepokalanek prowadziła katechizację.
W 1982 r. ówczesny proboszcz Fary kościerskiej ks. kan. Gierszewski podejmuje pierwsze starania, aby w Łubianie utworzyć samodzielną placówkę duszpasterską. Załatwia za symboliczną opłatą działkę budowlaną od pani Anastazji Szulc.
Dnia 1 lipca 1983 r. ówczesny Biskup Chełmiński Marian Przykucki kieruje do Łubiany ks. Bogdana Augustyniaka wikariusza parafii Przemienienia Pańskiego w Gdyni Cisowej. Zadaniem nowego duszpasterza było nie tylko wybudowanie kościoła i plebani, ale otoczenie opieką religijną i duchowe scementowanie dość zróżnicowanej społeczności składającej się z miejscowej ludności oraz napływających z okolicznych parafii i całej Polski pracowników do Fabryki Porcelany Stołowej. Odprawiane na placu Msze św. polowe gromadziły nie tylko mieszkańców Łubiany, ale licznych wczasowiczów, turystów i harcerzy odpoczywających w czasie wakacji nad okolicznymi jeziorami.

Bardzo prędko tworzy się komitet budowy kościoła, który gromadzi środki finansowe i materiały budowlane pod przyszłą budowę. Dnia 1 października 1983 r. ruszają pierwsze prace budowlane według projektu inż. arch. Jerzego Jurewicza z Gdańska i mgr inż. Kazimierza Linkowskiego z Gdyni. Dnia 26 października 1983 r. dekretem Księdza
Biskupa Mariana Przykuckiego zostaje erygowana parafia p.w. św Maksymiliana Marii Kolbego w Łubianie.
Już 8 grudnia w Święto Niepokalanego Poczęcia N.M.Panny została odprawiona pierwsza Msza św. w dolnej części kościoła. Dnia 5 czerwca 1984 r. Ordynariusz Chełmiński ks. Biskup Marian Przykucki dokonał poświęcenia i wmurowania "kamienia węgłowego". Parafia liczyła wtedy 1186 mieszkańców.
Prace budowlane prowadzone były systemem gospodarczym czyli przez miejscowych majstrów, różnych specjalności. Wielu z nic już nie żyje, wielu jest w podeszłym wieku, ale aby nie zapomniało o nich obecne młode pokolenie, wymienię niektórych z nazwiska : roboty murarskie wzięli dosłownie w swoje ręce panowie; Kazimierz
Błaszkowski, Czesław Białek, Ryszard Hildebrandt, Józef Pepliński, Jan Smentek, Kazimierz Tabaka i Wacław
Skwierawski. W trudnej sztuce ciesielskiej wysokie umiejętności wykazał pan Kazimierz Jereczek a w pracach stolarskich pan Stanisław Nakielski i Antoni Pepliński z synem Jackiem. Pomocą w transporcie służyli: pan Franciszek Breska z synem Tomaszem, Zygmunt Błaszkowski, Roman Niklas, Kazimierz Kulas, Franciszek Lass , Jan Ryngwelski i Leon Kulas.W wielu pracach uczestniczyli nie tylko starsi lecz także młodzież, która w wolnych chwilach po szkole spieszyła na plac budowy. Po 7 latach od rozpoczęcia budowy nadszedł uroczysty dzień dla parafii . Dnia 7 października 1990 r. Biskup Chełmiński Marian Przykucki dokonał konsekracji ołtarza i murów świątyni. Rok później a więc w 1991 r. odbyła się kolejna uroczystość tym razem konsekracji dwóch dzwonów: pierwszy o imieniu Maryja i wadze 354 kg. oraz drugi o imieniu Jan Paweł II i wadze 268 kg. Oba dzwony wykonane zostały w ludwisarni pana Skubiszyńskiego z Poznania.
W tym samym roku zakończono prace w kaplicy przedpogrzebowej, usytuowanej przy kościele. Jednocześnie trwały prace przy budowie plebani zaprojektowanej przez tego samego architekta. W ciągu dwóch lat tj. 1984-86 została ona wybudowana i oddana do użytku. W 2008 roku została wykonana nowa elewacja, plebani oraz ogrodzenia całego terenu kościelnego.
Z dniem 7.07 2008 r. na własną prośbę z powodów zdrowotnych, za zgodą ks. Biskupa odszedł na zasłużoną emeryturę i zamieszkał na plebanii w Łubianie jako rezydent ks. kanonik Bogdan Augustyniak a na jego miejsce został powołany nowy 2 w historii parafii dotychczasowy dziekan dekanatu lubiewskiego i proboszcz parafii Matki Boskiej Różańcowej w Iwcu k/Tucholi ks. mgr Mieczysław Gajewski. Dnia 10 października 2008 r. w czasie uroczystej Mszy św. z okazji 25 – lecia istnienia parafii został on wprowadzony przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Diecezjalnego Jana Bernarda Szlagę przy udziale przedstawicieli duchowieństwa z terenu całej diecezji oraz licznie zgromadzonych wiernych łubiańskiej parafii w urząd proboszcza. W krótkim czasie udało się nowemu proboszczowi wymalować przy pomocy firmy p. Lanieckiego z Pelplina wnętrze kościoła i sprowadzić relikwie patrona św. Maksymiliana Marii Kolbego, które 8.10.2009 r. na stałe przekazał parafii Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Diecezjalny Jan Bernard Szlaga.

Kościół ma kształt hali jednonawowej z obszernym prezbiterium wkomponowanym w wieżę, wysoką na 27 metrów, ściany kościoła mają 7 metrów wysokości o długości po zewnętrznych obrysach 39 metrów i szerokości 18 metrów. W nawie w wygodnych ławkach jest 300 a na chórze ponad 100 miejsc siedzących. Granitowy ołtarz , ambonkę oraz tabernakulum zdobi metaloplastyka wykonana w pracowni Br. Zapalnikowa z Sopotu. Obraz w głównym ołtarzu został namalowany przez artystę malarza Władysława Gackiego - scenografa Teatru Pomorskiego z Bydgoszczy. Chrzcielnica została wykonana przez kamieniarza Wieszałka z Kościerzyny. Figura Św. Jana Chrzciciela została wyrzeźbiona przez Marka Lepaka z Bytowa, natomiast scena łodzią z Janem Pawłem II została wykonana według projektu ks. kanonika Bogdana Augustyniaka i uwspółcześniona przez ks. proboszcza M.Gajewskiego, przez miejscowych stolarzy p. Zbigniewa Pelowskiego i Jana Peplińskiego. Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy i feretron z wizerunkiem św. Maksymiliana Marii Kolbego i Matki Boskiej Kościerskiej został namalowany przez artystę malarza p. Romana Graszkiewicza z Lubawy.

opracował ks. mgr. Mieczysław Gajewski

Więcej informacji na stronie internetowej parafii.

Źródło: Strona www Parafii

Porządek Mszy Świętych

Niedziele: godz. 830, 1100, 1600


 


Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.
WAŻNE