Pierwsze informacje na temat wywozu śmieci
Artykuł Archiwalny
Na stronie Urzędu Gminy Kościerzyna możemy dziś znaleźć Harmonogram odbioru odpadów w Gminie Kościerzyna...
...Publikujemy harmonogram odbioru w bieżącym tygodniu odpadów zmieszanych z terenu Gminy Kościerzyna, przekazany przez SITA POMORZE Sp. z o.o.: - odnośnik do strony urzędu.
{gallery}2013/07/1_harmonogram/{/gallery}
Nie potrafię tylko na tym zestawieniu odnaleźć Łubiany.
Nadal nie mamy żadnych informacji na temat pojemników do selektywnej zbiórki odpadów oraz pojemników dla domków letniskowych.
Wszelkich informacji udzieli Urząd Gminy Kościerzyna, który to jest właścicielem odpadów od dnia 1 lipca 2013 roku.
Zapraszam do lektury na stronie Ministerstwa Środowiska - link. Znajdziecie tam Państwo odpowiedzi na wiele, wiele pytań - oto kilka przykładów:
6. Co, jeśli 1 lipca system nie ruszy i moja gmina nie będzie odbierała odpadów, a ja będę już mieć rozwiązaną umowę z firmą wywozową?
Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przewiduje sytuację, w której 1 lipca gmina nie uruchomi systemu i nie rozpocznie odbioru śmieci na swoim terenie. Twoje interesy zabezpiecza artykuł 6 s ustawy:
W przypadku gdy gmina nie realizuje obowiązku odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, właściciel nieruchomości jest obowiązany do przekazania odpadów komunalnych, na koszt gminy, podmiotowi odbierającemu odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, wpisanemu do rejestru działalności regulowanej.
Oto, co należy zrobić w takim przypadku:
- Dowiedz się w gminie, czy wiadomo, jak duże będzie opóźnienie, i czy od 1 lipca na pewno nie będą odbierane od Ciebie śmieci na nowych zasadach;
- Dopóki gmina nie uruchomi systemu, samodzielnie zadbaj o wywóz swoich śmieci – tak jak to było dotychczas. Pamiętaj, że w takiej sytuacji gmina jest zobowiązana zwrócić Ci koszty odbioru śmieci poniesione od 1 lipca do czasu uruchomienia systemu wywozu odpadów;
- Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, wybierz firmę, która będzie odbierała od Ciebie śmieci, dopóki system nie ruszy, i zawrzyj z nią umowę. Zwróć uwagę na termin jej wypowiedzenia – powinien być jak najkrótszy. Dowiedz się, czy umowa może być zawarta na czas określony. Jeśli mieszkasz w bloku lub na osiedlu, to wszystko powinna zrobić spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa;
- Opłacaj faktury za odbiór odpadów realizowany przez wybraną przez Ciebie firmę, ale pamiętaj – gmina jest zobowiązana oddać Ci pieniądze za tę usługę. Dodatkowo, jeśli Twoja gmina będzie naliczać stawkę za wywóz śmieci - mimo iż system nie będzie działał - musisz wnosić do gminnej kasy także tę opłatę. Pamiętaj o tym, aby zachować wszystkie faktury od firmy wywozowej! Będą one stanowić podstawę do ubiegania się od gminy o zwrot Twoich pieniędzy;
- Gdy system już ruszy, rozwiąż umowę z firmą, która wywoziła Twoje śmieci. Pamiętaj, że będzie obowiązywał Cię zapisany w umowie okres jej wypowiedzenia;
- Gmina ma obowiązek zwrócić Ci całą kwotę, którą zapłaciłeś firmie odbierającej po 1 lipca Twoje odpady;
- Aby odzyskać swoje pieniądze, musisz napisać do gminy oficjalne pismo (pobierz wzór pisma). Poproś w nim o zwrot kosztów związanych z koniecznością zawarcia po 1 lipca umowy z firmą wywozową. Powinieneś w nim wskazać kwotę, której zwrotu się domagasz, podstawę prawną - czyli art. 6s Ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U.z 2012 poz. 391, ze zm.), oraz podstawę faktyczną, czyli opis całej sytuacji związanej z opóźnionym uruchomieniem gminnego systemu wywozu śmieci. Do pisma musisz załączyć kopie wszystkich opłaconych po 1 lipca faktur od firmy wywozowej.
21. O czym gmina powinna mnie poinformować?
Na stronach internetowych lub w sposób zwyczajowo przyjęty gmina ma obowiązek przekazać mieszkańcom informacje o:
- firmie, która będzie odbierała odpady (siedziba i adres firmy albo imię, nazwisko i adres wykonawcy usługi),
- sposobach zagospodarowania śmieci przez firmę odbierającą odpady
- ilości śmieci, które trafiły do recyklingu i odzysku, a także o tym, ile odpadów trafiło na wysypisko
- punktach zbiórki nietypowych śmieci, jak stare meble, przeterminowane leki, zużyty sprzęt RTV i AGD czy wyczerpane baterie. Informacja powinna zawierać:
- nazwę firmy, oznaczenie siedziby i adres albo imię, nazwisko i adres zbierającego nietypowe odpady,
- adresy punktów zbiórki.
22. Skąd mam wiedzieć, jakie zasady wywozu śmieci obowiązują w mojej gminie?
Zasady dotyczące wywozu odbioru śmieci znajdują się w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy przyjętym przez radę gminy. Powinny być w nim informacje o:
- prowadzeniu punktów zbiórki następujących odpadów: przeterminowanych leków i chemikaliów, wyczerpanych baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, odpadów budowlanych i rozbiórkowych oraz zużytych opon, a także odpadów zielonych,
- rodzaju i minimalnej pojemności pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych, warunków rozmieszczania tych pojemników i ich utrzymania w odpowiednim stanie,
- częstotliwości i sposobie pozbywania się odpadów i nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości oraz z terenów przeznaczonych do użytku publicznego.
Ponadto, gmina ma obowiązek informować i edukować mieszkańców na temat właściwego postępowania ze śmieciami, a zwłaszcza o ich segregacji.
Marcin Żurek