30-lecie parafii pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego - AKTUALIZACJA - kolejne zdjęcia z uroczystości

Artykuł Archiwalny


 Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore 10 października przewodniczył obchodom 30-lecia naszej parafii. W homilii hierarcha podkreślił, że nie ma dzisiaj "książki z gotowymi przepisami na życie" a właśnie "relikwie rzucają na nasze problemy  światło od Boga'.


Witając zebranych biskup pelpliński Ryszard Kasyna podkreślił: "pragniemy dziękować dzisiaj Panu Bogu za 30 lat parafii i 23 lata od kiedy ten kościół stał się miejsce waszego spotkania z Bogiem".

Proboszcz parafii, ks. Mieczysław Gajewski skierował słowa podziękowania w stronę parafian i pierwszego proboszcza: "pragnę wyrazić uznanie dla parafian, którzy w krótkim czasie, wraz z moim poprzednikiem dokonali takiego dzieła".

Przed rozpoczęciem Mszy św., abp Migliore powiedział: "cieszę się, że mogę tego wieczoru być na kaszubskiej ziemi, wiem, że Kaszubi są życzliwi i przyjacielscy".

Nuncjusz apostolski wygłosił również homilię, którą rozpoczął od "uznania i wdzięczności dla parafian i dwóch proboszczów, którzy w ciągu tych lat budowali kościół i wspólnotę parafialną". Hierarcha podkreślił, że "Bogu chcemy oddać chwałę, Jezusowi Eucharystycznemu, który przez 30 lat mieszka, dniem i nocą w tej świątyni i towarzyszy wiernym tej parafii w ich codziennym życiu". Znaczenie świątyni w życiu parafii nuncjusz papieski wyraził słowami: "Bóg tym, którzy przychodzili tu się modlić, dawał wewnętrzne światło, odwagę, radość i nadzieję". Nawiązując do trwającego Roku Wiary, abp Migliore wyraził przekonanie, że tak podniosła uroczystość jest prośbą "do Pana, aby dawał wzrost we wierze".

Kaznodzieja podkreślił, że choć 30 lat to mały jubileusz, ale "jest to wystarczający czas do zrobienia pewnych podsumowań" tym miejscu nuncjusz papieski postawił parafianom z Łubiany kilka pytań "do swoistego rachunku sumienia": "Jak par. św. Maksymiliana Kolbego żyje Słowem Bożym"?; "Jak bardzo przyciąga ona wiernych do słuchania Słowa Bożego i czy pobudza, żeby robić to codziennie"?. Arcybiskup pytał dalej: "Czy z takim autentyzmem jest przepowiadane w niej Boże Słowo, że ci, którzy przestali chodzić do kościoła albo deklarują się jako osoby niewierzące? wracają do wspólnoty? Abp Migliore pytał dalej czy "rzeczywiste jest poczucie wspólnoty chrześcijańskiej w tej parafii"?.

Nawiązując do uroczystego wprowadzenia relikwii św. s. Faustyny Kowalskiej, nuncjusz przypomniał, że "szacunek, jakim otaczano relikwie świętych ma bardzo długą tradycję". Przyczyną był "podziw dla odwagi i stałości wiary męczenników". W tym miejscu, arcybiskup przypomniał, że "cuda nie dzieją się z powodu relikwii, lecz czynione są przez Boga za wstawiennictwem świętych". Mówił dalej hierarcha, że "relikwie św. Faustyny nie zastępują Jezusa obecnego ciągle w tabernakulum, pod postacią konsekrowanego chleba". Dlatego "przychodząc do tego czy jakiegokolwiek innego kościoła, naszą uwagę mamy kierować przede wszystkim na Jezusie", stwierdził. A relikwie św. Faustyny mają przypominać, że "mamy orędowniczkę u Bożego tronu", świętą, która "dzieliła nasze ludzkie słabości, zna dobrze nasze ludzkie ograniczenia, bo sama ich doświadczała".

Hierarcha przypomniał, że bardzo potrzebujemy świętych jako "wzorów i przewodników życiowych", gdyż nie ma dzisiaj "książki z gotowymi przepisami na życie". Święci pomagają "powiedzieć młodym, co należy robić, aby odnaleźć i realizować sens swojego życia; rodzicom, jak wychowywać dzieci, lekarzowi jak się zachować wobec moralnych dylematów, napotykanych coraz częściej w jego pracy, adwokatowi, jak uczciwie bronić zasad sprawiedliwości, rolnikowi, rzemieślnikowi czy sprzedawcy jak szanować ludzi, którzy korzystają z jego pracy, kapłanowi czy osobie zakonnej, jakiego używać języka i jakie prezentować postawy, żeby dotrzeć do każdej osoby, politykowi i odpowiedzialnym za rządzenie jak sprawować swe funkcje, żeby wzrastało dobro wspólne". Kaznodzieja dodał, że "relikwie rzucają na nasze problemy  światło od Boga i pomagają zmierzyć się z tymi wyzwaniami".

Na koniec homilii, abp  Migliore przywołał wzór, niebawem kanonizowanego,  bł. Jana Pawła II, który "każdego dnia mówił Bogu swoje ... "Niech i nam On pomaga, abyśmy każdego dnia korygowali ścieżki naszego chrześcijańskiego życia, które jest mówieniem codziennie Bogu naszego ", zakończył homilię nuncjusz papieski.

Wraz z abpem Migliore Mszę św. koncelebrowali biskupi: Ryszard Kasyna i Wiesław Śmigiel. Liturgię ubogaciły grupy muzyczne w strojach kaszubskich.

Parafia św. Maksymiliana w Łubianie została utworzona  w 1983 r. z parafii w Kościerzynie. Pierwszym budowniczym kościoła i twórcą parafii był ks. kan. Bogdan Augustyniak, który uczestniczył w czwartkowej uroczystości.

Opracował ks. Ireneusz Smagliński

źródło: radioglos.pl

aby zobaczyć zdjęcia oraz video kliknij w poniższe linki:

1) Homilia Nuncjusza Apostolskiego z okazji 30-lecia parafii

2) 30-lecie parafii pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego, fotoreportaż

3) 30-lecie parafii, fotoreportaż K. Mani

4) Relikwie w kościele - TVK TELETRONIK

 

 
Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.
WAŻNE