69 rocznica wyzwolenia obozu w Potulicach

Artykuł Archiwalny


Z okazji 69 rocznicy wyzwolenia obozu w Potulicach z inicjatywy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Łubianie grupa mieszkańców i byłych więźniów obozu w Potulicach(43 osoby z Łubiany i 7 harcerzy z Lipusza) udała się w dniu 26.04.2014r. na uroczystość uczczenia pamięci ofiar z „Czasów Pogardy”. Modliliśmy się na Uroczystej Mszy Świętej oraz złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary wojny.


Historia obozu

Obóz znajduje się na terenie ziemi nakielskiej. Pierwszych więźniów do Potulic przywieziono w 1941 roku. Rodziny trafiły do baraków znajdujących się na terenie dawnej posiadłości hrabiny Anieli Potulickiej. Wszyscy zmuszani byli do ciężkiej pracy w gospodarstwach rolnych i zakładach przemysłowych. Jesienią 1941 rozpoczęto rozbudowę obozu, który już w 1943 roku liczył ponad 30 baraków. Przywożono do niego rodziny z całego kraju. Wśród więzionych było bardzo dużo mieszkańców z terenu Kaszub. Prawie każda nasza rodzina ma kogoś bliskiego, którego Niemcy tam „edukowali” - Zimno i głodno, wyganiali nas do lasu, od rana do wieczora, bo dzieci przeszkadzały im w obozie, marchew rzucona nam przez kolczaste druty płotu smakowała jak najlepszy rarytas - wspomina Franciszek Breska z Łubiany, który miał wtedy 5 lat. Z naszej miejscowości żyjącymi świadkami prócz pana Franciszka są:

Pani Janina Puzdrowska, pan Jan Felskowski, pani Agnieszka Kulas (uczestnicy uroczystości).

Jeden z uczestników naszej grupy pan Jan Polak z Łubiany po raz pierwszy odnalazł i odwiedził grób swojego dziadka, który spoczywa tuż za pomnikiem upamiętniającym ofiary.

W obozie było więzionych blisko 30 tysięcy Polaków. Niemal 1300 osób nie przeżyło, w tym również dzieci. O tragicznych losach więźniów przypominają mogiły oraz pomnik na cmentarzu w Potulicach. W 69 rocznicę wyzwolenia obozu rodziny pomordowanych, mieszkańcy Potulic oraz przedstawiciele władz uczcili ich pamięć.

Wszyscy modlili się o pokój na świecie.

Wyzwolenie obozu to jednak nie koniec jego historii, w 1945 roku w tym samym miejscu powstał Centralny Obóz Pracy dla Niemców. Po II wojnie światowej w Potulicach zmarły ponad 3 tysiące Niemców. Ofiarom poświęcono specjalną tablicę.

Cała nasza grupa wyjazdowa składa serdeczne podziękowanie Organizatorom uroczystości i mieszkańcom Potulic za serdeczne przyjęcie.

Dziękujemy Włodarzom Gminy Kościerzyny i Gminy Lipusz za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu.

Jerzy Skwierawski

{gallery}2014/04/potulice/{/gallery}

materiał i foto nadesłane: Jerzy Skwierawski

 

 
Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.
WAŻNE