Atrakcje na weekend w Gminie Kościerzyna

Artykuł Archiwalny


Najbliższy weekend zapewni nam wiele atrakcji odbywających się na terenie Gminy Kościerzyna: Jarmark Wdzydzki, koncerty, spotkania z nauką i przyrodą, festyny i regaty. Szczegóły poniżej.

 


 
  • 18-19 lipca 2014 r. "Muzyczny maraton pod wieżą" - Wdzydze, Stanica Wodna PTTK:

piątek, 18 lipca
- godz. 20:00 - duet akustyczny: Krzysztof Wałecki (Oddział Zamknięty, Vintage) & Darek Pietrzak
- godz. 22:00 - zespół reggae Parassol - toruńska formacja wyzwalająca niesamowitą energię, mieszająca style muzyczne przykryte płaszczykiem muzyki reggae, działająca na polskiej scenie muzycznej od kilku lat. Zespół Parassol, to młodość i doświadczenie ośmiu toruńskich muzyków, które wraz z charyzmą wokalisty Pietasa sprawia, że każdy koncert to niezapomniane przeżycie, świetna interakcja z publicznością i wymiana pozytywnej energii.
- godz. 1:00 - ciąg dalszy koncertu - gra duet akustyczny Krzysztof Wałecki & Darek Pietrzak

sobota, 19 lipca
- godz. 12:00 - Regaty Samotników im. Edka Wołowicza, zapisy: Kozia Łąka, Stanica Wodna PTTK Wdzydze, wpisowe 20 zł/łódka
- godz. 20:00 - Tomek Kuręda show, czyli szanty wdzydzkie
- godz. 22:30 - duet akustyczny Krzysztof Wałecki & Darek Pietrzak

Regaty długodystansowe to Ty z załogą, Twoja łajba i bezkres wdzydzkiego morza, prosta zasada: kto pierwszy na mecie ten wygrywa, bez podziału na klasy, płeć itp. Nagrodą główną będzie noc na koncercie w tawernie Krzysztof Wałecki & Darek Pietrzak, po regatach ognisko, kiełbaski, zupka i piwko oraz nagrody i puchary, a dla wszystkich dyplomy.

 
  • 19-20 lipca 2014 r. (od godz. 10:00 do godz. 18:00) - 41. Jarmark Wdzydzki:

Jarmark Wdzydzki to największa na Kaszubach letnia impreza folklorystyczna, która odbywa się w muzeum na wolnym powietrzu. Tradycyjnie - od 1973 r. - dzieje się zawsze w trzecią sobotę i niedzielę lipca.

Na 22-ha terenie Muzeum odbywają się występy regionalnych zespołów folklorystycznych, wiejskich teatrzyków i kabaretów, śpiewaków, chórów, gawędziarzy i muzyków, pokazy dawnych zawodów, wiejskich rzemiosł i tradycyjnych zajęć, a w klimacie stylowych wnętrz rozbrzmiewa muzyka dawnych wieków wykonywana na zabytkowych instrumentach.
 Na Jarmarku spotykają się twórcy ludowi, rękodzielnicy, rzemieślnicy i artyści aby pokazać swój warsztat pracy, umiejętności i wyroby. Jak zawsze korzystają z muzealnych wnętrz jako tła do ekspozycji, gotowych warsztatów, ich wyposażenia i narzędzi do prezentacji i pracy. W czasie imprezy wszelkie urządzenia domowe, gospodarskie i przemysłowe odgrywać będą swoje małe i duże zadania. Wyjątkowo też, w atmosferze tego święta, smakują specjały licznych regionalnych kuchni, a rodzinne gry i zabawy ludowe, konkursy z nagrodami gwarantują wszystkim dobrą zabawę, miły nastrój i niezapomniane wrażenia.

Więcej informacji, w tym program Jarmarku Wdzydzkiego, na stronie: www.muzeum-wdzydze.gda.pl

 
  • Letnie spotkania z nauką w Czarlinie:

19 lipca 2014 o godz. 20.00 wykład "Nasze bogate życie wewnętrzne, czyli co nas zjada od środka" - Dr Agnieszka Kijewska, Instytut Oceanologii PAN w Sopocie

XII  “Letnie Spotkania z Nauką”  i III "Oranżeria Naukowa dla Najmłodszych" to imprezy popularnonaukowe ponownie organizowane w bieżącym roku nad jeziorem Wdzydze przez Instytut Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku.  W lipcu i sierpniu, w ramach Letnich Spotkań z Nauką, w  każdą sobotę o godzinie 20.00, w Ośrodku Pracy Twórczej IBW PAN w Czarlinie-Skoczkowie będą wygłaszane  ok. 45 minutowe wykłady z różnych dyscyplin o charakterze popularnonaukowym, upowszechniające wyniki prowadzonych w Polsce badań. Po każdym wykładzie odbędzie się dyskusja, a następnie bezpośrednie spotkanie z wykładowcą przy kawie i herbacie. W tym roku nasze Spotkania będą w większości prowadzone przez uzdolnionych młodych naukowców.

Wcześniej, o godzinie 19.00, w ramach "Oranżerii Naukowej" rozpocznie sie zabawa naukowa dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (klasy 1-3).

Wstęp na wszystkie imprezy "Letnich Spotkań z Nauką" i "Oranżerii Naukowej" jest bezpłatny

Więcej informacji o Letnich Spotkaniach z Nauką na stronie: www.osrodek.ibwpan.gda.pl

 
  • W sobotę 19 lipca festyny wiejskie odbędą się w: Niedamowie, Czarlinie, Małym Klinczu i Wąglikowicach.
 
  • Informujemy, że w weekendy nad jeziorami czuwają ratownicy, chroniący bezpieczeństwo korzystających z kąpieli. Informacje o wszystkich bezpiecznych miejscach do kąpieli na terenie Gminy Kościerzyna znaleźć można tutaj.
 
  • "Letnie spotkania z przyrodą" - Szarlota 21 lipca 2014 r. (od godz. 09:00):


Wdzydzki Park Krajobrazowy zachęca do przyłączenia się i wybrania się wraz z pracownikami Wdzydzkiego PK na rowery. Tym razem tematem przewodnim będą dzięcioły. Wycieczka odbędzie się na trasie rowerowej Kościerzyna – Wdzydze (około 20 km). Osoby chętne prosimy o zgłoszenie swego udziału do piątku 18 lipca (kontakt: Marcin Węsiora, tel. 58 686 82 73, e-mail: wpk@pomorskieparki.pl)

start: Szarlota, przy pomniku Leśników, godz. 9.00
WAŻNE: chęć udziału należy zgłosić do piątku 18.07!

Informacje dodatkowe: Spotkanie odbędzie się w formie wycieczki rowerowej trasą Kościerzyna–Wdzydze, dlatego też należy zabrać ze sobą sprawne rowery (!). Dodatkowo może się przydać lornetka i aparat fotograficzny.
 
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: www.wdzydzkipark.pl.

 


 

Gmina Kościerzyna uznawana jest za jeden z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów Polski. Malowniczo przeplatające się lasy, pola, łąki i jeziora, urozmaicona rzeźba terenu, urocze doliny rzeczne, czyste powietrze, cisza i spokój są wymarzonym miejscem wypoczynku. Tradycja i kultura kaszubska zachwyca swą odrębnością. Znajdują się tu doskonałe warunki do uprawiania turystyki aktywnej: wędrówek pieszych, przejażdżek konnych i rowerowych, kajakarstwa, żeglarstwa, wędkarstwa. Przez gminę przebiegają trzy szlaki regionalne: „Kaszubski”, „Kamiennych Kręgów” i „Wdzydzki” o łącznej długości 64 km. Rozwojowi turystyki konnej sprzyja wzrastająca każdego roku liczba wypożyczalni koni i małych stadnin w rejonie Kościerzyny. Kajakarze znajdą tu 80 km szlaków wodnych i liczne jeziora, których w gminie Kościerzyna jest ponad 60. Sześć z nich zajmuje powierzchnię ponad 100 ha, największe jest Jezioro Wdzydze zwane „Kaszubskim Morzem”, które wraz ze swymi ramionami (Radolne, Jeleń i Gołuń) zajmuje powierzchnię 1430 ha. Większość jezior znajduje się w pierwszej klasie czystości, pozostałe w drugiej.

Gmina Kościerzyna to miejsce, które oferuje wiele atrakcji. Zapraszamy na piękne szlaki turystyczne wśród lasów, rzek i jezior. Czekamy na Was w najstarszym polskim skansenie, czyli Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach. Zachęcamy do pobytu nad Kaszubskim Morzem.

 

źródło: UG Kościerzyna

Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.
WAŻNE