Wyborów nie będzie, ale będzie za to cisza wyborcza - aktualizacja


Udostępnij:
Oceń: 2

Źródło ilustracji: internet + własne


Spokojnie, wyborów nie będzie tylko 10 maja, chociaż technicznie rzecz biorąc to będą, ale nie zostaną przeprowadzone m.in. dlatego w sobotę i niedzielę będzie obowiązywać cisza wyborcza. 

Przewidywana przez liderów koalicji rządzącej decyzja SN unieważni niedzielne wybory i nakaże Marszałek Sejmu ich ogłoszenie w terminie określonym w Konstytucji. Ważną kwestią pozostają wydrukowane już przez PP karty do głosowania i sama operacja wydruku, której koszty pozostają utajnione.


Wybory także nie odbędą się w proponowanych prędzej terminach: 17 czy 23 maja. Tak jak stanowi opublikowane, wczoraj późnym wieczorem, oświadczenie Panów Kaczyńskiego i Gowina:

Po 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez SN nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie

Decyzja Sądu Najwyższego, prognozowana przez Prezesa PiS oraz lidera Porozumienia, wymusi na Marszałek Sejmu rozpisanie nowych wyborów. Aby pozostać w zgodzie z artykułami konstytucji, Marszałek musi wyznaczyć datę wyborów w ciągu 60 dni. Najprawdopodobniej sięgniemy do skrzynki na listy po nasz pakiet wyborczy w połowie lipca. Tutaj pojawia się jedyny pewny element przyszłych wyborów, czyli ich korespondencyjna forma. Dlaczego można powiedzieć, że jesteśmy tego pewni, ponieważ Porozumienie zadeklarowało się poprzeć tę formę wyborów. Szczegóły jednak nie są znane.

Taki obrót spraw umożliwia dołączenie dodatkowych kandydatów na urząd Prezydenta RP. Nie ma jednak informacji na temat zebranych podpisów przez dotychczasowych kandydatów, ale najprawdopodobniej zostanę one zaliczone. Pojawia się tutaj ciekawa kwestia, być może część osób podpisujących się na listach poparcia udzieliła go tylko na termin 10 maja, niestety nikt nie będzie w stanie tego zweryfikować.

W szykującej się nowelizacji ustawy o wyborach pojawia się propozycja przywrócenia uprawnień Państwowej Komisji Wyborczej odebranych na rzecz Ministra Aktywów Państwowych decyzją Sejmu na początku kwietnia.

A co z kartami wyborczymi? Jak powszechnie wiadomo Poczta Polska została powołana decyzją Premiera Morawieckiego do przeprowadzenia głosownia, w tym celu zleciła firmie zewnętrznej, polskiemu oddziałowi niemieckiej korporacji wydruk kart. Jedna z takich kart wyciekła i można ją zobaczyć w Internecie na przykład tutaj.

W porannej rozmowie w Radiu RMF Minister Sasin wypowiedział się na temat kosztu wydruku kart wyborczych poniesionych prze Pocztę Polską:

Jakie były koszty druku pakietów wyborczych? Wiem, natomiast nie mogę tego po prostu powiedzieć.

Minister Aktywów Państwowych w dalszej części rozmowy twierdzi, że nie są to pieniądze zmarnowane, ponieważ jego zdaniem będzie możne użyć już wydrukowane karty. Takie stwierdzenie stoi w sprzeczności z możliwością dołączenia kolejnych kandydatów, pomijając także fakt rozpoczęcia druku przed uchwaleniem wzoru.

Aktualizacja 16:20 08.05.2020

Państwowa Komisja Wyborcza informuje o tym, że wybory się nie odbędą i tym samym nie będzie obowiązywać cisza wyborcza a lokale wyborcza pozostaną zamknięte.

Kamil Pek

Źródła:

Najnowsze artykuły

Czyste Sołectwo 2024
25.04.2024 (0 komentarzy)
Uwaga! Obiekt monitorowany.
25.04.2024 (3 komentarzy)
Raport o stanie Gminy Kościerzyna z...
25.04.2024 (0 komentarzy)
Komunikat Zarządu ROD "Złote Piaski"
25.04.2024 (0 komentarzy)
Komentarze

Regulamin komentarzy - kliknij, aby rozwinąć

1.1. Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.

1.2. Dodając komentarz ponosisz pełną odpowiedzalność za jego treść.

2.1. Stosujemy zasady poprawnej polszczyzny.

2.2. Nie piszemy całych zdań wielkimi literami.

3.1. Nie używamy wulgaryzmów.

3.2. Nie obrażamy osób publicznych oraz osób niepublicznych.

4.1. Nie zamieszczamy treści niezgodnych z obowiązującym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej prawem.

4.2. Nie zamieszczamy danych osobowych (imię, nazwisko) osób niepublicznych, dotyczących osób trzecich (osób których nie dotyczy artykuł), prywatnych: adresów mailowych, adresów, numerów telefonów, numerów gadu-gadu, skype itd.

5. Ponadto nie zamieszczamy komentarzy: propagujących alkohol (art. 2 (1) Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982r.), propagujących środki odurzające, narkotyki (art.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997r.), obrażających osoby publiczne (art. 23 Kodeksu cywilnego), zawierających informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego).

6. Wszelkie komentarze i opinie użytkowników zamieszczone na stronach portalu solectwolubiana.pl stanowią własność ich autorów. Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za te komentarze i opinie, a także nie może być z nimi utożsamiany.

7. Nie przestrzeganie regulaminu karane będzie blokadą możliwości dodawania komentarzy.


Dodaj nowy komentarz

-


© 2013 - 2024 Sołectwo Łubiana

Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.
WAŻNE