Podatek cukrowy – od kiedy i czemu tak drogo?


Udostępnij:
Oceń: 1

Źródło ilustracji: pexels.com


Z półrocznym opóźnieniem wejdą w życie przepisy znane pod nazwą „Podatek Cukrowy”. Nowa danina zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Popularna nazwa pozostaje jednak mało precyzyjna, bowiem podatek dotyczy, oprócz cukru i substancji słodzącej, również kofeiny i tauryny oraz guarany.


Wysokość nowego podatku będzie bezpośrednio zależała od ilości substancji znajdujących się w napoju i będzie się składać z dwóch części: 50 groszy za każdy litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej oraz dodatkowe 10 gorszy w przypadku gdy w napoju znajduje kofeina, tauryna lub guarana. Dodatkowo także podatek może wzrosnąć o 5 groszy za każdy nadmiarowy gram cukru w produktach, które zawierają go więcej niż 5 gramów na 100 ml produktu.

Ponadto zdrożeją tzw. małpki – sklepy zapłacą 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml.

Podatek cukrowy będzie zasilał konto NFZ (w 96,5%) oraz budżet państwa (w 3,5%). Natomiast opłata dotycząca napojów procentowych będzie przechodziła w równych proporcjach po 50% na konto NFZ i konto gminy.

Jak zauważa portal pit.pl nowa danina może podnieść ceny napojów o 40%.

Źródła: pit.pl, bankier.pl, gazeta.pl

Najnowsze artykuły

Ogłoszenia parafialne 01.08.2021
01.08.2021 (0 komentarzy)
Zaszczep się i wygraj - konkurs Gmi...
01.08.2021 (0 komentarzy)
Miejscowy Plan Zagospodarowania Prz...
29.07.2021 (0 komentarzy)
Mobilny punkt szczepień w Kościerzy...
27.07.2021 (0 komentarzy)
Komentarze

Regulamin komentarzy - kliknij, aby rozwinąć

1.1. Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.

1.2. Dodając komentarz ponosisz pełną odpowiedzalność za jego treść.

2.1. Stosujemy zasady poprawnej polszczyzny.

2.2. Nie piszemy całych zdań wielkimi literami.

3.1. Nie używamy wulgaryzmów.

3.2. Nie obrażamy osób publicznych oraz osób niepublicznych.

4.1. Nie zamieszczamy treści niezgodnych z obowiązującym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej prawem.

4.2. Nie zamieszczamy danych osobowych (imię, nazwisko) osób niepublicznych, dotyczących osób trzecich (osób których nie dotyczy artykuł), prywatnych: adresów mailowych, adresów, numerów telefonów, numerów gadu-gadu, skype itd.

5. Ponadto nie zamieszczamy komentarzy: propagujących alkohol (art. 2 (1) Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982r.), propagujących środki odurzające, narkotyki (art.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997r.), obrażających osoby publiczne (art. 23 Kodeksu cywilnego), zawierających informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego).

6. Wszelkie komentarze i opinie użytkowników zamieszczone na stronach portalu solectwolubiana.pl stanowią własność ich autorów. Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za te komentarze i opinie, a także nie może być z nimi utożsamiany.

7. Nie przestrzeganie regulaminu karane będzie blokadą możliwości dodawania komentarzy.


Dodaj nowy komentarz

-


© 2013 - 2021 Sołectwo Łubiana

Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.
WAŻNE