Kopciuchy muszą zniknąć do września 2024.


Udostępnij:
Oceń: 0

Źródło ilustracji: pixabay.com


Pod koniec września radni sejmiku województwa pomorskiego przyjęli uchwały dotyczące zmiany ogrzewania domów. Zmiany prawne mają pomóc zredukować poziom zanieczyszczenia powietrza w naszym regionie. Mieszkańcy pomorskich wsi będą musieli wymienić swoje piece i kotły na te z wyższej klasy, natomiast mieszkańcy miast będą zobligowani do podłączenia się do sieci ciepłowniczej lub gazowej.


Treść uchwały zabrania spalania węgla brunatnego, węgla kamiennego o uziarnieniu mniejszym niż 3 mm, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy o wilgotności powyżej 20 proc. Samorząd będzie wspierał możliwość podłączenia się do sieci ciepłowniczej lub instalację urządzeń odnawialnych źródeł energii.

Terminarz zmian

W pierwszej kolejności do modernizacji przeznaczone są kotłownie zasilanie przez kotły kategorii 1 i 2, czyli tak zwane potocznie kopciuchy lub śmieciuchy, czas na ich wymianę uchwała ustaliła na wrzesień 2024 roku. Następne w kolejce są piece i kotły kategorii 3 i 4, te trzeba wymienić na nowsze do września 2026 roku. Kotły i piece kategorii piątej mają zostać wymienione do lica 2035 roku.
Jeśli posiadamy w swoim domu kominek, który nie jest oficjalnie źródłem ogrzewania, nie musimy z niego rezygnować. Przestarzałe technologicznie wkłady należy wymienić na nowsze, tak aby dym nie przeszkadzał sąsiedztwu.

Wsparcie w wymianie

Podstawowym źródłem finansowania wymiany źródeł ciepła jest rządowy program priorytetowy Czyste Powietrze. Więcej informacji o programie znajduje się na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska - LINK.

Źródło: UMWP

Popularne artykuły

Jak wygląda dziś przejazd kolejowy ...
07.11.2020 (4 komentarzy)
Burmistrz nie odpuszcza.
04.10.2020 (0 komentarzy)
Koniec objazdu już dziś.
06.11.2020 (2 komentarzy)
Licho nie śpi
10.11.2020 (8 komentarzy)

Najnowsze artykuły

Ostrzeżenie meteorologiczne - mgły
25.11.2020 (0 komentarzy)
Ty też możesz wesprzeć Bure Misie
25.11.2020 (0 komentarzy)
Ogłoszenia parafialne 22.11.2020
23.11.2020 (0 komentarzy)
100 dni solidarności w walce z pand...
21.11.2020 (0 komentarzy)
Komentarze

Regulamin komentarzy - kliknij, aby rozwinąć

1.1. Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.

1.2. Dodając komentarz ponosisz pełną odpowiedzalność za jego treść.

2.1. Stosujemy zasady poprawnej polszczyzny.

2.2. Nie piszemy całych zdań wielkimi literami.

3.1. Nie używamy wulgaryzmów.

3.2. Nie obrażamy osób publicznych oraz osób niepublicznych.

4.1. Nie zamieszczamy treści niezgodnych z obowiązującym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej prawem.

4.2. Nie zamieszczamy danych osobowych (imię, nazwisko) osób niepublicznych, dotyczących osób trzecich (osób których nie dotyczy artykuł), prywatnych: adresów mailowych, adresów, numerów telefonów, numerów gadu-gadu, skype itd.

5. Ponadto nie zamieszczamy komentarzy: propagujących alkohol (art. 2 (1) Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982r.), propagujących środki odurzające, narkotyki (art.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997r.), obrażających osoby publiczne (art. 23 Kodeksu cywilnego), zawierających informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego).

6. Wszelkie komentarze i opinie użytkowników zamieszczone na stronach portalu solectwolubiana.pl stanowią własność ich autorów. Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za te komentarze i opinie, a także nie może być z nimi utożsamiany.

7. Nie przestrzeganie regulaminu karane będzie blokadą możliwości dodawania komentarzy.


Dodaj nowy komentarz

-


© 2013 - 2020 Sołectwo Łubiana

Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.
WAŻNE