Doradcy metodyczni języka kaszubskiego


Udostępnij:
Oceń: 1

Źródło ilustracji: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie


Nasza Mieszkanka, Pani Felicja Baska-Borzyszkowska jest jedną z dwóch laureatek konkursu przeprowadzonego przez Kuratorium Oświaty w Gdańsku na stanowisko nauczyciela – doradcy metodycznego języka kaszubskiego dla województwa pomorskiego. Serdecznie gratulujemy.

Poniżej więcej informcji z tego wydarzenia. 


Od września w Gdyńskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli pracę rozpoczną nowo powołani doradcy metodyczni języka kaszubskiego. Szkólny kaszëbsczégò jãzëka znajdą ofertę warsztatów, szkoleń, konsultacji skierowanych właśnie dla nich. 

FELICJA BASKA-BORZYSZKOWSKA i ELŻBIETA PRYCZKOWSKA wygrały konkurs przeprowadzony przez Kuratorium Oświaty w Gdańsku na stanowisko nauczyciela – doradcy metodycznego języka kaszubskiego dla województwa pomorskiego.

Doradczyniami zostały nauczycielki wielokrotnie doceniane i nagradzane przez różne gremia, a w organizowanym po raz pierwszy przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie konkursie na najlepszego, wyróżniającego się swoją pracą dydaktyczną i społeczną nauczyciela języka kaszubskiego - „Bëlny Szkólny” - Wastna Felicja Baska-Borzyszkowska została pierwszą laureatką. 

Nagroda „Bëlny Szkólny” ma za zadanie uhonorować nauczyciela, który w sposób szczególny przyczynia się do umocnienia więzi uczniów z małą ojczyzną oraz do zachowania i rozwoju języka oraz kultury kaszubskiej..

Szkólne  Felicja i Elżbieta wyróżniają się  ogromnym zaangażowaniem, pasją, wiedzą, kreatywnością w pokazywaniu piękna szeroko rozumianej kultury kaszubskiej, co  ma ogromne znaczenie w kształtowaniu młodego pokolenia. Teraz przed nimi kolejne nowe wyzwanie – tworzenia doradztwa metodycznego na terenie  województwa pomorskiego. Wspomaganie nauczycieli-kaszubsistów  w rozwijaniu umiejętności metodycznych, prowadzenie sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli.

Dyrektor Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Wojciech Jankowski, ma wielką nadzieję, że gdyński ośrodek stanie się miejscem, w którym każdy nauczyciel znajdzie wsparcie i pomoc, a także nabierze wiatru w żagle w realizowaniu zajęć z języka kaszubskiego. Jest przekonany, że doradcy GODN przedstawią praktyczne rozwiązania na codzienne wyzwania w edukacji, przez co Gdynia może stać się centrum edukacji kaszubskiej.

Poniżej przedstawiamy krótkie biogramy doradczyń: 

Felicja Baska-Borzyszkowska - nauczycielka języka kaszubskiego w Kaszubskim Liceum Ogólnokształcącym w Brusach od początku istnienia szkoły (1991 r)., a także w Technikum nr 3 w Chojnicach oraz Branżowej Szkole w Kościerzynie. Jest współautorką m.in. pierwszego podręcznika do nauki języka kaszubskiego do szkół ponadpodstawowych Jô w Kaszëbsczi, Kaszëbskô w swiece”, cz. I, cz. II i cz. III, niestrudzoną propagatorką nauki języka kaszubskiego, inicjatorką wielu konkursów, spotkań, imprez kulturalnych oraz działaczką Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i wielu innych organizacji kulturalno-społecznych na Pomorzu. Jest szkólną, która ze swoimi uczniami wędruje po Kaszubach, pokazując im rodzime piękno i wartości, a drogowskazem w tej wanodze są słowa Jana Karnowskiego „wychowanie młodego Pomorzanina powinno zataczać trzy kręgi - poznanie rzeczy własnych pomorskich, ogólnopolskich, ogólnoludzkich”. Wielu obecnych nauczycieli i działaczy kaszubskich są jej wychowankami.

Źródło: kaszubi.pl

Najnowsze artykuły

Czyja zguba?
04.02.2023 (0 komentarzy)
Kupię/wynajmę garaż.
02.02.2023 (0 komentarzy)
Zwrot podatku akcyzowego dla rolników
02.02.2023 (0 komentarzy)
Zebranie z rodzicami - wywiadówka.
30.01.2023 (0 komentarzy)
Komentarze

07.01.2023, 19:06 Janek 37.248.***.*** -
0
Wspaniała nauczycielka, jest dumą naszego regionu

Regulamin komentarzy - kliknij, aby rozwinąć

1.1. Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.

1.2. Dodając komentarz ponosisz pełną odpowiedzalność za jego treść.

2.1. Stosujemy zasady poprawnej polszczyzny.

2.2. Nie piszemy całych zdań wielkimi literami.

3.1. Nie używamy wulgaryzmów.

3.2. Nie obrażamy osób publicznych oraz osób niepublicznych.

4.1. Nie zamieszczamy treści niezgodnych z obowiązującym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej prawem.

4.2. Nie zamieszczamy danych osobowych (imię, nazwisko) osób niepublicznych, dotyczących osób trzecich (osób których nie dotyczy artykuł), prywatnych: adresów mailowych, adresów, numerów telefonów, numerów gadu-gadu, skype itd.

5. Ponadto nie zamieszczamy komentarzy: propagujących alkohol (art. 2 (1) Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982r.), propagujących środki odurzające, narkotyki (art.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997r.), obrażających osoby publiczne (art. 23 Kodeksu cywilnego), zawierających informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego).

6. Wszelkie komentarze i opinie użytkowników zamieszczone na stronach portalu solectwolubiana.pl stanowią własność ich autorów. Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za te komentarze i opinie, a także nie może być z nimi utożsamiany.

7. Nie przestrzeganie regulaminu karane będzie blokadą możliwości dodawania komentarzy.


Dodaj nowy komentarz

-


© 2013 - 2023 Sołectwo Łubiana

Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.
WAŻNE