Cztery miejsca na podium dla Łubiany, dwa dla Skorzewa i wyróżnienie dla Wielkiego Podlesia. Szkoły z gminy Kościerzyna rewelacyjnie zaprezentowały się podczas jubileuszowego XX Dyktanda Kaszubskiego, które z okazji rocznicy odbyło się w Szczecinie, średniowiecznej stolicy Kaszub.
W etapie szkolnym konkursu na całych Kaszubach wzięło łącznie udział prawie 700 osób. Dziesięć najlepszych osób w każdej z sześciu kategorii w weekend 6 i 7 listopada pojechało na finał do Szczecina. Z powiatu kościerskiego w kategorii szkół podstawowych byli to uczniowie i nauczyciele z Łubiany, Skorzewa, Wielkiego Podlesia i miasta Kościerzyny. Główny organizator przedsięwzięcia Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zapewnił uczestnikom dojazd do Szczecina, pobyt w hotelu, zwiedzanie miasta oraz sporo innych niespodzianek. Wszystkim uczestnikom towarzyszyło poczucie wyjątkowości wydarzenia i miejsca, w którym się znaleźli. – Jesteśmy tu, gdzie wszystko się zaczęło. To tutaj w średniowieczu były siedziby Kaszubów, a książęta szczecińscy nosili tytuł książąt Kaszub – mówił podczas otwarcia Jan Wyrowiński, prezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Po oficjalnym przywitaniu i występach artystycznych, uczestnicy udali się do klas, gdzie lektorzy dyktowali tegoroczne teksty konkursowe. Zaskoczeniem było, że wszystkie pochodziły z powieści Aleksandra Majkowskiego „Życie i przygody Remusa” i nawiązywały do średniowiecznej historii Kaszubów.
Ogłoszenie wyników nastąpiło podczas wieczornej gali w jednej ze szkół muzycznych w Szczecinie. Emocje i napięcie były ogromne, bo każdy z finalistów włożył w przygotowania do konkursu mnóstwo czasu i własnej energii. Po kolejnym ogłaszaniu laureatów, radość reprezentantów gminy Kościerzyna była coraz większa. W pierwszej kategorii klas I – III trzecie miejsce zdobyła Blanka Trawicka z Łubiany, a drugie miejsce Mikołaj Drewczyński ze Skorzewa. W drugiej kategorii klas IV-VI drugie miejsce wywalczyła Witosława Dziemińska ze Skorzewa, a pierwsze miejsce i tytuł Strzédnégò Mésterka Kaszëbsczégò Pisënkù trafił do Oliwii Okrój ze szkoły w Łubianie. W ostatniej kategorii szkół podstawowych, czyli klas VII-VIII zwycięzcą został Adam Szmaglik z Łubiany. W finale konkursu z naszej gminy udział wzięli jeszcze Filip Narloch i Kinga Zaborowska z Łubiany. Sporą dawkę emocji przysporzyło też ogłoszenie wyników w ostatniej kategorii dla profesjonalistów, czyli nauczycieli języka kaszubskiego. W tym gronie najlepsza okazała się Anna Cupa, nauczycielka języka kaszubskiego w Łubianie (w poprzednich latach I miejsca w tej kategorii zdobyły już Iwona Makurat, nauczycielka kaszubskiego w Skorzewie i Iwona Kwidzińska, nauczycielka kaszubskiego w Wielkim Podlesiu).
– Më sã baro ceszimë, że më tu jesmë. Më sã wiele ùczëlë w szkòle, mielë dodatkòwé ùczbë. Òrtografiô kaszëbskô, jak sã jã pòznô, to nie je ju takô trudnô – oceniał jeden z laureatów, Adam Szmaglik z Łubiany. – Më jesmë baro bùszné z naszich ùczniów. To je baro wôżné, żebë pisac pò kaszëbskù. Naszi ùczniowie gôdają, czëtają i dobrze piszą pò kaszëbskù. Òni są przińdnotą kaszëbiznë – podsumowywały szkólne: Anna Cupa, Iwona Kwidzińska i Iwona Makurat. Zwycięzcy Dyktanda otrzymali cenne nagrody rzeczowe i finansowe. Łączna wartość nagród zdobytych przez laureatów z gminy Kościerzyna to blisko 5 tysięcy złotych.
Źródło: ZK w Łubianie
Zdjęcie dostępne na stronie internetowej naszej szkoły.
Gratulacje za osiągnięcie tych wspaniałych wyników składają Sołtys oraz Administrator
1.1. Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.
1.2. Dodając komentarz ponosisz pełną odpowiedzalność za jego treść.
2.1. Stosujemy zasady poprawnej polszczyzny.
2.2. Nie piszemy całych zdań wielkimi literami.
3.1. Nie używamy wulgaryzmów.
3.2. Nie obrażamy osób publicznych oraz osób niepublicznych.
4.1. Nie zamieszczamy treści niezgodnych z obowiązującym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej prawem.
4.2. Nie zamieszczamy danych osobowych (imię, nazwisko) osób niepublicznych, dotyczących osób trzecich (osób których nie dotyczy artykuł), prywatnych: adresów mailowych, adresów, numerów telefonów, numerów gadu-gadu, skype itd.
5. Ponadto nie zamieszczamy komentarzy: propagujących alkohol (art. 2 (1) Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982r.), propagujących środki odurzające, narkotyki (art.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997r.), obrażających osoby publiczne (art. 23 Kodeksu cywilnego), zawierających informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego).
6. Wszelkie komentarze i opinie użytkowników zamieszczone na stronach portalu solectwolubiana.pl stanowią własność ich autorów. Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za te komentarze i opinie, a także nie może być z nimi utożsamiany.
7. Nie przestrzeganie regulaminu karane będzie blokadą możliwości dodawania komentarzy.