Uwaga. Opryski lasów.


Udostępnij:
Oceń: 0

Źródło ilustracji: Nadleśnictwo Kościerzyna (fot. Piotr Gawęda)


Nadleśnictwo Kościerzyna informuje, że w związku z wysokim zagrożeniem drzewostanów sosnowych przez brudnicę mniszkę, które utrzymuje się na terenie Nadleśnictwa Kościerzyna w dniach 22.05-30.06.2018 r. będzie wykonany agrolotniczy zabieg ratowniczy przeciwko temu szkodnikowi. Na czas zabiegu będzie wprowadzony czasowy zakaz wstępu do lasu.


Wg materiałów prognostycznych zebranych jesienią ub.r. do wykonania zabiegu zakwalifikowano wstępnie ok.4,0 tyś. ha. Obszary te były i zaś monitorowane od wczesnej wiosny przez służby ochrony lasu i po wykonaniu tego monitoringu w dniu 21.05.2018 r. zostanie podjęta decyzja o zabiegu i jego ostatecznej powierzchni.

Zabieg ratowniczy będzie wykonywany metoda lotniczą, tylko na terenach leśnych. Przy wykonywaniu zabiegu będą przestrzegane wszystkie przepisy wynikające z obowiązującego w tym zakresie prawa Polskiego i UE. Wszystkie właściwe merytorycznie i administracyjnie organy administracji Rządowej i Samorządowej zostaną powiadomione o zabiegu. Na czas zabiegu będzie wprowadzony czasowy zakaz wstępu do lasu.

Do wykonania zabiegów ratowniczych zostanie użyty środek ochrony roślin Dimilin 480 S.C. jest zarejestrowany do użycia w UE i Polsce na mocy Decyzji MPiRW nr R-214/2011d z dnia 12.07.2011 r. która zmienia pierwotna Decyzję nr R-5/2008 z 22.01.208 r.( etykieta środka będąca integralną częścią ww. decyzji dostępna jest na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dimilin 480 Sc jest dopuszczony do użycia i powszechnie stosowany od lat w Europie i Polsce na terenie sadów, pieczarkarni oraz na obszarach leśnych. Dimilin 480 S.C. będzie zastosowany w dawce 0,10 l na 1 ha lasu. W połączeniu w woda i środkiem zwilżającym (adiuwantem) da to 3,0l cieczy na 1 ha lasu. Środek jest nieszkodliwy dla pszczół w dawce poniżej 0,375 l/ha, czyli okres karencji dla pszczół po zastosowaniu dawki 0,1 l/ha nie obowiązuje. Okres karencji dla runa leśnego, czyli czas od oprysku do spożycia, jaki musi upłynąć wynosi 24 godz.

W okresie wykonywania zabiegów ratowniczych prosimy o nie wchodzenie na tereny zabiegów i przestrzeganie wszelkich ogłoszeń i zaleceń Służby Leśnej.

Źródło: Nadleśnictwo Kościerzyna

Popularne artykuły

Cisza wyborcza
Uwaga na trolle – nasza sonda została przejęta
Aktywny wypoczynek we Wdzydzach dla dzieci z Łubiany i okolic
PiS połączy Miasto i Gminę Kościerzyna?

Komentarze

Regulamin komentarzy - kliknij, aby rozwinąć

1.1. Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.

1.2. Dodając komentarz ponosisz pełną odpowiedzalność za jego treść.

2.1. Stosujemy zasady poprawnej polszczyzny.

2.2. Nie piszemy całych zdań wielkimi literami.

3.1. Nie używamy wulgaryzmów.

3.2. Nie obrażamy osób publicznych oraz osób niepublicznych.

4.1. Nie zamieszczamy treści niezgodnych z obowiązującym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej prawem.

4.2. Nie zamieszczamy danych osobowych (imię, nazwisko) osób niepublicznych, dotyczących osób trzecich (osób których nie dotyczy artykuł), prywatnych: adresów mailowych, adresów, numerów telefonów, numerów gadu-gadu, skype itd.

5. Ponadto nie zamieszczamy komentarzy: propagujących alkohol (art. 2 (1) Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982r.), propagujących środki odurzające, narkotyki (art.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997r.), obrażających osoby publiczne (art. 23 Kodeksu cywilnego), zawierających informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego).

6. Wszelkie komentarze i opinie użytkowników zamieszczone na stronach portalu solectwolubiana.pl stanowią własność ich autorów. Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za te komentarze i opinie, a także nie może być z nimi utożsamiany.

7. Nie przestrzeganie regulaminu karane będzie blokadą możliwości dodawania komentarzy.


Dodaj nowy komentarz© 2013 - 2020 Sołectwo Łubiana

Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.
WAŻNE