Msze święte w naszym kościele są odprawiane w dni powszednie o godz. 18.00 a w niedziele i święta o godz. 8.30, 11.00 i 16.00 w intencjach wcześniej zamówionych. Bardzo proszę o zapoznanie się z intencjami wywieszonymi w gablocie lub na stronie internetowej naszej parafii.
OGŁOSZENIA PARAFIALNE
Niedziela Palmowa – 10.04.2022 r.
1. Dzisiaj Niedziela Palmowa. Na Mszach św. tradycyjnie są święcone palmy. Przed kościołem. tak jak w roku ubiegłym od młodzieży można kupić palemki. Zachęcam do ich kupowania - dochód przeznaczony jest na pomoc dla Ukrainy. Chciałem bardzo podziękować tym wszystkim, którzy te palmy przygotowali. Bóg zapłać. Z racji diecezjalnego Dnia Młodzieży w Kościerzynie (szczegóły w gablocie parafialnej), nie będzie dzisiaj Gorzkich Żali.
2. Dzisiaj 2 niedziela miesiąca z tej racji kolekta na potrzeby naszej parafii. Bardzo dziękuję za wszystkie ofiary do tej pory na ten cel składane.
3. We wtorek w ramach akcji modlitewnej „Mosty Modlitewny” nasza parafia będzie się modliła w intencji Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. a klerycy seminarium za naszą parafię. Zachęcam do modlitwy w tej intencji w naszych domach a w naszym kościele od godz. 16.30 będzie wystawiony Najświętszy Sakrament i możliwość prywatnej adoracji a o godz.17.30 proszę Żywy Różaniec o wspólne odmówienie różańca
4. W tym tygodniu będziemy przeżywali Święte Triduum Paschalne (najważniejsze dni liturgiczne w ciągu całego roku):
Wielki Czwartek: Msza święta Wieczerzy Pańskiej o 18.00 Po Mszy św. rozpocznie się adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy która trwać będzie do godz. 22.30. Ciąg dalszy adoracji w piątek od godz. 10.00 aż do wieczornej liturgii. W tym dniu Komunia Sw. będzie pod dwoma postaciami.
Wielki Piątek: ceremonie męki i śmierci Pana Jezusa o godz.18.00 - w tym dniu nie ma Mszy św. a po adoracji krzyża przeniesienie Pana Jezusa do grobu i do godz.23.00 możliwość adoracji. Kilka minut po ceremoniach rozpoczniemy przed kościołem Drogę Krzyżową ulicami naszej parafii. W tym roku pójdziemy ulicą Kościelną, Długą, Lipową, Brzozową, Akacjową i Długą i Kościelną powrócimy do kościoła Tradycyjnie bardzo proszę o pomoc w przygotowaniu Drogi Krzyżowej naszych strażaków. W tym dniu obowiązuje POST ŚCISŁY od pokarmów mięsnych. Dzieci pamiętajcie o niejedzeniu słodyczy. Od W. Piątku przez 9 dni 15 minut przed mszami św. (w niedzielę zamiast Różańca przed pierwszą mszą św.) będziemy odmawiać nowennę do Miłosierdzia Bożego.
Wielka Sobota: o godz. 21.00 - Msza święta WIGILII PASCHALNEJ - proszę przyjść ze świecami. Po Mszy świętej procesja rezurekcyjna wokół kościoła. Bardzo proszę o niesienie w czasie procesji baldachimu, feretronów i sztandarów parafialnych. Proszę Straż Pożarną o przygotowanie przy kostnicy ognia do poświęcenia paschału a w czasie procesji o niesienia krzyża, pochodni, figurki Jezusa Zmartwychwstałego. W Wielką Sobotę adoracja od godz.10.00 do ceremonii wieczornych. Święcenie pokarmów wielkanocnych będzie w kościele o godz. 12.00, 14.00 i 16.00. Zachęcam do licznego udziału w tych ceremoniach. W te dni nie ma pogrzebów w kościele a zaopatrzenie chorych tylko w niebezpieczeństwie śmierci. W Wielki Czwartek i Wielki Piątek zbierane ofiary przeznaczone są na Grób Pański w Jerozolimie. W Wielką sobotę Komunia Święta pod dwoma postaciami.
5. W 1 i 2 święto będą w kościele będą Msze świete jak w każdą niedzielę o 8.30, 11.00 z procesją w I i II święto) oraz o 16.00.Święto normalnie o godz. 8.30, 11.00 i 16.00. Bardzo proszę osoby odpowiedzialne, o niesienie krzyża, figurki, feretronów, sztandarów i baldachimu. W II Święto tradycyjna zbiórka do puszek na Katolicki Uniwersytet Lubelski. W czasie Oktawy w dni powszednie nie będzie procesji dookoła kościoła,
6. Z racji 2 niedzieli miesiąca dzisiaj kolekta na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za wszelkie ofiary na ten cel składane.
7. Bardzo proszę dzieci o przynoszenie do kościoła lub do pań katechetek Skarbonek Wielkanocnych
8. W piątek po Wielkanocy tj. 22 kwietnia obędzie się zbiórka elektrośmieci. Tak jak w latach poprzednich na parking przy kościele od strony szkoły będzie można przynieść stare lodówki, telewizory, komputery wszelkie urządzenia elektryczne i gospodarstwa domowego. Szczegóły na plakacie, na stronie internetowej naszej parafii oraz na ulotkach w kruchcie kościoła. Firma zbierająca elektrośmieci wspomaga z odzyskanych części polskich misjonarzy.
ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE
Największe misteria odkupienia ludzkiego Kościół obchodzi co roku od wieczornej Mszy Wielkiego Czwartku Wieczerzy Pańskiej do Niedzieli Zmartwychwstania. Czas ten nazywa się „Świętym Triduum Paschalnym”. Nie powinny więc to być dni generalnych porządków w domu czy wzmożonych zakupów, ale przeżywania w obrzędach świętej liturgii najważniejszych prawd naszej wiary: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.
Wielki Czwartek – dzień ustanowienia sakramentu kapłaństwa i Eucharystii
W tym dniu oprócz wieczornej Mszy wieczerzy Pańskiej nie sprawuje się w ciągu dnia żadnej innej liturgii. Wyjątkiem jest tylko Msza św. Krzyżma Świętego odprawiana pod przewodnictwem księdza biskupa wraz z kapłanami całej diecezji w katedrze, w czasie której święcone są oleje święte używane później przez cały rok we wszystkich świątyniach diecezji do sprawowania sakramentów świętych takich jak chrzest św., namaszczenie chorych, bierzmowanie, czy podczas konsekracji nowych ołtarzy i kościołów. Msza św. Krzyżma Świętego jest także symbolem łączności wszystkich kapłanów ze swoim biskupem.
Wieczorną Mszą Świętą w kościele parafialnym wspomina się Ostatnią Wieczerze, w czasie której Pan Jezus, umiłowawszy ludzi aż do końca, ofiarował Bogu Ojcu swoje Ciało i Krew pod postaciami chleba i wina, i dał Apostołom, oraz polecił im i ich następcom w kapłaństwie składać tę ofiarę do końca świata. Jest to więc dzień i święto ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa, dlatego tego dnia Komunia św. będzie udzielana wszystkim pod dwiema postaciami. Liturgia tego dnia przypomina polecenie Pana o miłości bratniej, którą wyraża obrzęd obmycia nóg. Msza Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się w kościele o godz. 18.00. Po komunii św. przenosi się Pana Jezusa do tzw. Ciemnicy co przypomina nam wszystkim modlitwę Chrystusa w Ogrójcu i Jego tam pojmanie. Milknie w kościele dźwięk organów i dzwonków zastąpiony klekotem drewnianych kołatek. W tym dniu po ceremoniach adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy do godz. 22.30.
Wielki Piątek – Męki Pańskiej
W tym dniu Kościół, rozważając Mękę swojego Pana i Oblubieńca, wspomina swoje narodzenie z boku Chrystusa rozpiętego na krzyżu i wstawia się za zbawienie całego świata. W Wielki Piątek Kościół nie odprawia Mszy Św. Tego dnia obowiązuje ścisły post. Od godziny 10.00 kościół będzie otwarty, abyśmy mogli adorować N. Sakrament. Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się już o godz. 18.00. Liturgię wielkopiątkową wypełnia czytanie proroctw o ofierze Mesjasza i Pasja, czyli opis męki Pańskiej oraz modlitwy za wszystkich ludzi na świecie. Centralnym momentem liturgii jest adoracja Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata. Wszyscy podejdziemy do krzyża, aby go ucałować. Po Komunii św. w procesji przenosi się Hostię do Grobu Pańskiego, przy którym adoracja będzie trwała do godz.23.00. Zaraz po ceremoniach Wielkiego Piątku rozpoczniemy przy głównym wejściu do kościoła Drogę Krzyżową ulicami naszej parafii.
Wielka Sobota
W Wielką Sobotę Kościół trwa przy grobie Pańskim, jest to jedyny dzień, gdzie nie odprawia się żadnej liturgii. Jedynie święci się pokarmy na stół świąteczny.
Choć tego dnia nie obowiązuje post, zachęca się do jego zachowania aż do Wigilii Paschalnej.
Wigilia Paschalna – Zmartwychwstania Pańskiego
Zgodnie z bardzo starą tradycją, noc z soboty na niedziele ma być czuwaniem na cześć Pana. Wigilia Paschalna, którą odprawia się tej nocy wspominając świętą i wielką noc Zmartwychwstania Chrystusa, jest uważana za „matkę wszystkich Mszy Św.” i jest najbardziej uroczystą Mszą Św. w ciągu roku.
W czasie tej Wigilii Paschalnej Kościół czuwając oczekuje Zmartwychwstania Chrystusa i celebruje to Zmartwychwstanie. Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej Odbywają się w ciemności, ponieważ Chrystus w nocy Zmartwychwstał, w naszej parafii rozpoczną się o godz. 21.00. Wigilia Paschalna ma następujący porządek: po Liturgii Światła, poświęceniu nowego paschału i Orędziu Wielkanocnym, Kościół rozważa cuda, których Bóg od początku dokonał dla swojego ludu, aż do momentu, w którym razem z nowymi członkami odrodzonymi przez Chrzest, Kościół zostaje wezwany na ucztę Eucharystyczną przygotowaną przez Pana, jako pamiątkę Jego śmierci i zmartwychwstania, w oczekiwaniu na Jego powtórne przyjście. W tym dniu lituria słowa jest składa się z wielu czytań zarówno Starego jak i Nowego Testamentu. Po liturgii Słowa Bożego Kościół celebruje liturgię chrzcielną w czasie której z zapalonymi świecami jako dorośli odnowimy przyrzeczenia chrzcielne, które kiedyś w czasie naszego chrztu złożyli za nas rodzice chrzestni. Po nich następuje uroczysta eucharystia w czasie której wszyscy otrzymamy Komunię św. pod dwoma postaciami. Obrzędy kończą się uroczystą procesją zmartwychwstania, zwaną rezurekcyjną. Na te uroczystość wszyscy przynoszą świece, które będą zapalane w Liturgii Światła, odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych i procesji rezurekcyjnej. Tej nocy nie ma adoracji przy grobie, gdyż Chrystus już zmartwychwstał. Ta święta noc Zmartwychwstania powinna być według starej chrześcijańskiej tradycji dopełniona świątecznym posiłkiem w naszych domach, który ma trwać w radości zgodnie z tradycją aż do świtu.
Wszelkie ofiary na rzecz parafii można wpłacać na konto parafii
Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego
83-407 Łubiana ul. Kościelna 6
BGŻ Kościerzyna - 84 2030 0045 1110 0000 0190 4740 z dopiskiem - na cele kultu religijnego.
Na powyższe konto można także wpłacać ofiary na rzecz parafii w dopisku na który cel je deklarujemy np. na cele kultu religijnego - na pokrycie kosztów instalacji fotowoltanicznej, opata za intencję mszalną w dniu... itp. Wpłacone kwoty mogą być odpisane od rocznego podatku.
Z góry dziękuję za wszelkie ofiary.
Bóg zapłać - Wasz Proboszcz Ks. Mieczysław Gajewski
INTENCJE MSZALNE
Poniedziałek 11.04.2022 r
Godz. 18.00 P/ o radość nieba dla + Krystyny Piankowskiej w 63 urodziny ze wspomnieniem rodziców, teściów, brata Andrzeja i szwagra Mirosława
K/ w pewnej intencji
Wtorek 12.04.2022 r
Godz. 18.00 P/ o spokój duszy dla + brata Jana
K/ w pewnej intencji
Środa 13.04.2022 r.
Godz. 18.00 P/ w podziękowaniu za otrzymane łaski proszą o Boże błogosławieństwo i zdrowie dla Iwony z okazji 31 urodzin
K/ w pewnej intencji
WIELKI CZWARTEK 14.04.2022 r.
Godz. 18.00 P/ o opiekę Bożą i łaski od Matki Bożej, zdrowie, Boże błogosławieństwo i opiekę Ducha Świętego dla ks. Proboszcza
K/ w podziękowaniu Panu Bogu za dar kapłaństwa – intencja ks. Kanonika
WIELKI PIĄTEK 15.04.2022 r
Godz. 18.00 Ceremonie Wielkiego Piątku
WIELKA Sobota 16.04.2022 r.
Godz. 21.00 P/ w intencji parafii
Niedziela 17.04.2022 r - WIELKANOC
Godz. 8.30 P/ o radość nieba dla + męża i dziadka Tadeusza w 14 rocznicę śmierci
Godz. 11.00 P/ o radość nieba i Miłosierdzie Boże dla + mamy Franciszki z okazji urodzin ze wspomnieniem dziadków z obojga stron
K/ o radość nieba dla ++ mamy Marty Piechowskiej z okazji setnych urodzin ze wspomnieniem ojca Bronisława
Godz. 16.00 P/ o radość nieba dla ++ rodziców Bernarda i Modestę Janiszewskich
Poniedziałek 18.04.2022 r – II Święto
Godz. 8.30 P/ o radość nieba + Franciszki Stawickiej w 1 rocznicę śmierci
Godz. 11.00 P/ o radość nieba i Miłosierdzie Boże dla + Ewy Żynda i ++ z rodziny z obojga stron
K/ o radość nieba dla + męża Stanisława Staniszewskiego z okazji 70 urodzin oraz Reginę, Floriana i Stanisława Milewczyk, Jadwigę i Jerzego Staniszewskich
Godz. 16.00 P/ z podziękowaniem za odebrane łaski z prośbą o dalsze zwłaszcza zdrowie, opiekę Matki Bożej i naszych Patronów dla Krystyny i Kazimierza oraz całej rodziny w kolejną rocznicę śmierci
UWAGA:
W przypadku zauważonego błędu w intencjach prosimy o natychmiastowy kontakt – 501 540 808 lub plubiana@diecezja-pelplin.pl
Osoby, które zarezerwowały Msze święte a nie złożyły jeszcze ofiary za nie, mogą to uczynić w następujący sposób:
- osobiście w kościele przed lub po Mszy świętej
- osobiście na plebani lub poprzez wrzucenie ofiary w opisanej kopercie (od kogo i za jaką Mszę św.) do skrzynki pocztowej na plebanii,
lub
- poprzez wpłacenie na konto Millennium 11 1160 2202 0000 0001 1767 5865 - z dopiskiem ofiara za Mszę św. w dniu…
Ks. Mieczysław Gajewski - proboszcz
TRANSMISJE NABOŻEŃSTW Z JASNEJ GÓRY
Źródło: parafialubiana.pl
1.1. Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.
1.2. Dodając komentarz ponosisz pełną odpowiedzalność za jego treść.
2.1. Stosujemy zasady poprawnej polszczyzny.
2.2. Nie piszemy całych zdań wielkimi literami.
3.1. Nie używamy wulgaryzmów.
3.2. Nie obrażamy osób publicznych oraz osób niepublicznych.
4.1. Nie zamieszczamy treści niezgodnych z obowiązującym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej prawem.
4.2. Nie zamieszczamy danych osobowych (imię, nazwisko) osób niepublicznych, dotyczących osób trzecich (osób których nie dotyczy artykuł), prywatnych: adresów mailowych, adresów, numerów telefonów, numerów gadu-gadu, skype itd.
5. Ponadto nie zamieszczamy komentarzy: propagujących alkohol (art. 2 (1) Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982r.), propagujących środki odurzające, narkotyki (art.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997r.), obrażających osoby publiczne (art. 23 Kodeksu cywilnego), zawierających informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego).
6. Wszelkie komentarze i opinie użytkowników zamieszczone na stronach portalu solectwolubiana.pl stanowią własność ich autorów. Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za te komentarze i opinie, a także nie może być z nimi utożsamiany.
7. Nie przestrzeganie regulaminu karane będzie blokadą możliwości dodawania komentarzy.