Rusza sprzedaż węgla dla mieszkańców gminy Kościerzyna


Udostępnij:
Oceń: 2

Źródło ilustracji: UG Kościerzyna


Rząd od wiosny alarmował: "Nie kupujcie teraz tego drogiego węgla. Załatwimy Wam tani węgiel na zimę. Wystarczy dla każdego." i takie tam. Próba znalezienia chętnych składów opału, które sprzedadzą węgiel w cenie maksymalnej 996,60 zł/t poległa na samym starcie. Nie było chętnych do sponsorowania pomysłu rządu z bardzo prostego powodu. Składy musiałby kupować węgiel w porcie po minimum 2706 zł/t plus transport do siebie z czego mieli dostać dopłatę 1173,13 zł/t. Nie trzeba być orłem z matematyki, żeby to zrozumieć. Rządowi jednak w ustawie to wychodziło i przeznaczono na ten cel wtedy 3 mld zł. W związku z tym, że nic z tego nie wyszło rząd zaczął "myśleć" dalej co by tu jeszcze s... Wymyślili dodatek węglowy, na który poszło 11,5 mld. Teraz kolejny pomysł - dotacja do węgla z importu tak, by cena końcowa w gminie wyszła maksymalnie 2000 zł/t - ile to będzie kosztowało? Kto za to zapłaci? Pan zapłaci, pani zapłaci a na pewno nie rząd. Tak czy inaczej zwolennicy partii rządzącej biją brawo, że jest tani węgiel a ludzie nie wierzyli. Moje zdanie znacie a ocenę poczynań rządu pozostawiam każdemu z Was. Jeśli tylko macie ochotę zapraszam do dyskusji. Poniżej znajdziemy informację o tym, jak możemy dokonać preferencyjnego zakupu węgla w Gminie Kościerzyna.

 


Informujemy, że Gmina Kościerzyna podpisała umowę z PGE Paliwa (spółką skarbu państwa sprzedającą węgiel) i zamówiła pierwszą partię węgla dla mieszkańców. Liczymy, że węgiel dotrze do nas w przyszłym tygodniu. Cena za 1 tonę węgla dla mieszkańców Gminy Kościerzyna to 1898 zł brutto. Cena nie zawiera transportu węgla ze składu do miejsca zamieszkania.

Do wydawania węgla wyznaczone zostały składy:

  • Firma Transportowo-Handlowa Tadeusz Borzyszkowski – Wielki Klincz ul. Kościerska 38
  • Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Marcin Burandt – Kościerzyna ul. Drogowców 6
  • PIEKIEŁKO Jarosław Bachewicz – Kaliska Kościerskie ul. Lawendowa 4
  • Usługi Transportowe „RAD-TRANS” Radosław Klajnszmyt – Nowy Klincz ul. Łąkowa 4
  • „LORBEX” Józef Lorbiecki – Kościerzyna ul. Dworcowa 43

Mieszkańcy, którzy złożyli w urzędzie gminy Kościerzyna wniosek o preferencyjny zakup paliwa stałego dla gospodarstwa domowego i wniosek został pozytywnie zweryfikowany, będą w kolejności złożenia wniosków powiadamiani telefonicznie lub e-mailowo o terminie zgłoszenia się do urzędu gminy Kościerzyna (pokój nr 6) w celu zapłaty za węgiel. Po opłaceniu faktury za węgiel mieszkaniec otrzyma dokumenty uprawniające do odbioru węgla. Mieszkaniec nie będzie mógł sam wybrać składu – zostanie skierowany do konkretnego miejsca (będziemy starali się, aby był to skład położony najbliżej miejsca zamieszkania).

Jednego dnia obsłużonych zostanie nie więcej niż 60 osób. Płatność za węgiel należy uregulować w kasie urzędu gminy płacąc gotówką lub kartą. Ewentualną opłatę za transport węgla ze składu do miejsca zamieszkania należy uregulować w składzie węgla.

 

Źródło: UG Kościerzyna

Wiele pytań pozostaje wciąż bez odpowiedzi. Co to za węgiel, jakie parametry, jak z ewentualną reklamacją? Niestety, ale możemy się obawiać, że skargi, żale i "wieszanie psów" będzie na gminie i składach opału a to nie ich wina.

Na szczęście nie wszyscy mieszkańcy uwierzyli w obiecanki rządu i próbowali swych sił w zakupie opału w e-sklepach pgg czy tauron. Jednym się udało czy to samemu czy z pomocą innych i trochę tego węgla do Łubiany przyjechało (dobrego polskiego węgla z polskich kopalń). Niestety nie wszystkim a teraz, prawdopodobnie decyzją rządu, na pgg grubego węgla luzem już nie kupimy. Do odwołania sprzedawany jest tylko ekogroszek workowany oraz miał luzem.

Marcin Żurek

 

Najnowsze artykuły

Mikołaj w kościele
07.12.2022 (0 komentarzy)
Ogłoszenia parafialne 4.12.2022
05.12.2022 (0 komentarzy)
Brak wypłat dodatku węglowego
01.12.2022 (1 komentarzy)
Zamrożenie cen energii elektrycznej...
29.11.2022 (0 komentarzy)
Komentarze

20.11.2022, 05:42 Żorżyk 37.47.***.*** -
2
To mamy SUKCES🥸
20.11.2022, 08:49 Liczący 176.221.***.*** -
-2
Z tego wszystkiego wynika że tona węgla to koszt około 900 zł dla klienta
20.11.2022, 08:55 Marcin Żurek -
0
Tak. Patrzac oczywiscie krótkowzrocznie lub powielając propagandę z TV. Biorąc jednak pod wzgląd wszystkie składowe i to, że rząd odciął nas od taniego ruskiego węgla zbyt pochopnie to już nie da się nazwać tego sukcesem a kolejną porażką. Mało tego. Jest 20 listopad a namacalnie węgla nie ma. Ten kto ogrzewa dom pałac węglem wie, że opał kupuje się zazwyczaj latem.
20.11.2022, 19:51 Liczący 176.221.***.*** -
1
Sołtysie już w lutym i marcu kupiłem węgiel po1800 za tonę i był to ruski węgiel i też to była propaganda tv czy wygórowany zysk skladu
20.11.2022, 20:47 Marcin Żurek -
0
Nie zrozumieliśmy się chyba. Zostańmy przy tym, że cena węgla dla klienta to 900 zł a wysokie ceny na wolnym rynku wygórowne zyski składów.
21.11.2022, 07:18 ... 37.248.***.*** -
0
3319 zł to tona dobrego ekogroszku na chwilę obecną. Nie wiem czy warto kupować tani węgiel i być może siedzieć w kotłowni patrząc czy ten super tani ekogroszek po raz kolejny nie zablokował podajnika kotła. Dodatki itp to kolejna propaganda KAŻDEJ władzy jaka by ona nie była. W rachunkach zabiorą nam 10 zł a w dodatkach dadzą 7 zł. Każda władza jest taka sama zaczynając od gmin samorządów po samą górę. Przykład? Obniżanie temperatur w budynkach oszczędności prądu a podwyżki sobie dać. Władza zwyczajnie robi to do czego wybrało ich społeczeństwo a wynagrodzenie chce brać jak za cuda. Żadnej aluzji do Naszego Sołtysa ponieważ tu działanie jest Zawsze skutecznie podejmowane bez najmniejszych problemów. Co by nie było władza zawsze dam Nam to czego zwyczajnie nie da rady przetrawić..
21.11.2022, 13:33 Patrzący trzeżwo 37.248.***.*** -
0
Sołtysie co do tej polityki to ani Putin czy beiden nie działają samodzielnie mają swoich panów i wykonują ich polecenia a wojenka była po to by wywołać kryzys by mogli ciągnąć zyski i czy będziemy dyskutować i pobrzekiwać szabelką i tak będziemy skazani na to co zaplanują

Regulamin komentarzy - kliknij, aby rozwinąć

1.1. Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.

1.2. Dodając komentarz ponosisz pełną odpowiedzalność za jego treść.

2.1. Stosujemy zasady poprawnej polszczyzny.

2.2. Nie piszemy całych zdań wielkimi literami.

3.1. Nie używamy wulgaryzmów.

3.2. Nie obrażamy osób publicznych oraz osób niepublicznych.

4.1. Nie zamieszczamy treści niezgodnych z obowiązującym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej prawem.

4.2. Nie zamieszczamy danych osobowych (imię, nazwisko) osób niepublicznych, dotyczących osób trzecich (osób których nie dotyczy artykuł), prywatnych: adresów mailowych, adresów, numerów telefonów, numerów gadu-gadu, skype itd.

5. Ponadto nie zamieszczamy komentarzy: propagujących alkohol (art. 2 (1) Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982r.), propagujących środki odurzające, narkotyki (art.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997r.), obrażających osoby publiczne (art. 23 Kodeksu cywilnego), zawierających informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego).

6. Wszelkie komentarze i opinie użytkowników zamieszczone na stronach portalu solectwolubiana.pl stanowią własność ich autorów. Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za te komentarze i opinie, a także nie może być z nimi utożsamiany.

7. Nie przestrzeganie regulaminu karane będzie blokadą możliwości dodawania komentarzy.


Dodaj nowy komentarz

-


© 2013 - 2022 Sołectwo Łubiana

Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.
WAŻNE