Szkoła i przedszkole w Łubianie witają wiosnę w kolorowych skarpetkach


Udostępnij:
Oceń: 0

Źródło ilustracji: Zespół Kształcenia w Łubianie


🏫🧦„A po lutym marzec spieszy,
koniec zimy wszystkich cieszy”

            Wiosna jest jedną z najbardziej wyczekiwanych pór roku. Do Pierwszego Dnia Wiosny dzieci przygotowywały się bardzo ochoczo dekorując swoje sale, ucząc się wierszyków i piosenek o wiośnie oraz zakładając kąciki przyrodnicze. Dla wszystkich jest to kolorowy i radosny czas.


We wtorek 21 marca dzieci zgodnie z tradycją pożegnały zimę i powitały wiosnę idąc w kolorowym przemarszu pełnym transparentów oraz innych wiosennych atrybutów.

Towarzyszem dzieci podczas pierwszego wiosennego spaceru była wcześniej przygotowana Marzanna, którą pożegnano donośnymi okrzykami „Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno, Ciebie pożegnamy, wiosnę powitamy”. Topienie marzanny bądź jej palenie to jeden z niewielu starosłowiańskich obrzędów, kultywowany do dziś, jednak pamiętając o środowisku Zimowa Panna wspólnie z dziećmi wróciła do przedszkola po to, aby ukryć ją głęboko w sali przed wiosną. Wszystkie dzieci wraz ze swoimi nauczycielami mają nadzieję, że wiosna zostanie już z nami ogrzewając wszystkich słońcem i ciesząc oczy budzącą się do życia przyrodą.

 Od 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa pierwszy dzień wiosny to także „Dzień Kolorowej Skarpetki” symbolizujący solidaryzowanie się z osobami z Zespołem Downa. Święto to w 2012 roku swoim patronatem objęło ONZ. Data 21.03 nie jest przypadkiem, bowiem nawiązuje do obecności dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów u osób z trisomią.

Tego kolorowego dnia wszyscy uczniowie jak i nauczyciele założyli najróżniejsze kolorowe skarpetki, dodatkowo nie do pary! Ten wyjątkowy dzień ma za zadanie zwrócić uwagę społeczeństwa na promowanie praw osób z zespołem Downa oraz ich potrzeby uczestniczenia w życiu społecznym a kolorowe skarpetki mają wyrażać świadomość, tolerancję i radość.

Wiele rozmów, filmów edukacyjnych, prac plastycznych jakie miały miejsce tego dnia podczas akcji przyczyniły się do zwiększenia świadomości i tolerancji wśród dzieci i młodzieży w Łubianie na temat zespołu wad wrodzonych, spowodowanego obecnością dodatkowego chromosomu.

Justyna Peek

Źródło: ZK Łubiana

 

Najnowsze artykuły

Oferta pracy sezonowej
14.06.2024 (0 komentarzy)
Koncert charytatywny w Lipuszu
12.06.2024 (0 komentarzy)
Festyn szkolny „Miłota na Kaszëbach”
12.06.2024 (0 komentarzy)
Wyniki wyborów do Parlamentu Europe...
10.06.2024 (0 komentarzy)
Komentarze

Regulamin komentarzy - kliknij, aby rozwinąć

1.1. Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.

1.2. Dodając komentarz ponosisz pełną odpowiedzalność za jego treść.

2.1. Stosujemy zasady poprawnej polszczyzny.

2.2. Nie piszemy całych zdań wielkimi literami.

3.1. Nie używamy wulgaryzmów.

3.2. Nie obrażamy osób publicznych oraz osób niepublicznych.

4.1. Nie zamieszczamy treści niezgodnych z obowiązującym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej prawem.

4.2. Nie zamieszczamy danych osobowych (imię, nazwisko) osób niepublicznych, dotyczących osób trzecich (osób których nie dotyczy artykuł), prywatnych: adresów mailowych, adresów, numerów telefonów, numerów gadu-gadu, skype itd.

5. Ponadto nie zamieszczamy komentarzy: propagujących alkohol (art. 2 (1) Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982r.), propagujących środki odurzające, narkotyki (art.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997r.), obrażających osoby publiczne (art. 23 Kodeksu cywilnego), zawierających informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego).

6. Wszelkie komentarze i opinie użytkowników zamieszczone na stronach portalu solectwolubiana.pl stanowią własność ich autorów. Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za te komentarze i opinie, a także nie może być z nimi utożsamiany.

7. Nie przestrzeganie regulaminu karane będzie blokadą możliwości dodawania komentarzy.


Dodaj nowy komentarz

-


© 2013 - 2024 Sołectwo Łubiana

Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.
WAŻNE