Stanowcza odpowiedź na problemy lokalnej energetyki.


Udostępnij:
Oceń: 0

Źródło ilustracji: Wizualizacja elektrowni SMR w Łubianie


⚛⚡ O konieczności modernizacji linii elektroenergetycznej z Kościerzyny do Łubiany wspominamy wielokrotnie. Złożyliśmy apel z podpisami mieszkańców do wójta z prośbą o dalsze zabieganie u władz zarówno spółki jak i państwowych. O naszej linii jest bardzo głośno i sprawa jest traktowana bardzo poważnie choć sama modernizacja to nie jest rozwiązanie docelowe. Firma Energa wytypowała Łubianę jako lokalizację do budowy małych reaktorów. 


Modernizacja linii zostanie w istocie przeprowadzone, aczkolwiek z całkowicie innego powodu. Już za niedługo, to Łubiana będzie głównym producentem energii elektrycznej w powiecie i właśnie dlatego powstaną nowe linie przesyłowe, które dostarczą wyprodukowaną u nas energię do odbiorców w gminach naszego powiatu. 

Tak jak wspominaliśmy we wstępie, nasza miejscowość została wytypowana jako lokalizacja do zainstalowania rektorów SMR. Co więcej, jesteśmy pierwsi na liście i już niebawem ma zacząć powstawać dokumentacja konieczna do przeprowadzenia tej inwestycji.

Nasza elektrownia zasilana będzie reaktorem firmy GE-Hitachi o modelu BWRX-300, jest to reaktor wodno-wrzący typu BWR (ang. boiling water reactor) z wodą jako moderatorem i chłodziwem, która cyrkuluje w jednym obiegu, a wytworzona z niej para jest kierowana do turbiny generującej prąd elektryczny.

Wybór padł na Łubianie głównie ze względu na przepływające przez naszą miejscowość dwie rzeki i jezioro w samym środku oraz kolejne jeziora w bliskiej okolicy. Kolejnym istotnym atutem jest linia kolejowa oraz droga krajowa. Uruchomienie elektrowni w samym środku Kaszub poprawi wojewódzki bilans energii, który wynosi około 4500 GWh produkcji w kontrze do około 8700 GWh zużycia energii elektrycznej.

Energia jądrowa jako zielone źródło energii idealnie idzie w parze z OZE produkując czystą energię bezpieczną dla środowiska naturalnego.

Lokalni samorządowcy przyjmują tę informację z wielką radością i optymizmem. Inwestycja stworzy nowe miejsca pracy oraz podniesie bezpieczeństwo energetyczne naszej okolicy.

Nam już tylko pozostaje trzymać kciuki za szybkie i bezpiecznie ukończenie tego ważnego przedsięwzięcia.

Źródła:

 

Najnowsze artykuły

26 maja - Dzień Mamy
26.05.2023 (0 komentarzy)
Festyn Patriotyczny i projekcja filmu
24.05.2023 (0 komentarzy)
Czyja zguba? - pies wrócił do domu
22.05.2023 (0 komentarzy)
Ogłoszenia parafialne 21.05.2023
22.05.2023 (0 komentarzy)
Komentarze

01.04.2023, 22:15 Zbigniew 172.225.***.*** -
2
Brawo Panie Sołtysie! Grunt to poczucie humoru! Szkoda tylko, że to primaaprilisowy żart.
01.04.2023, 22:30 Marcin Żurek -
1
Dziękuję w imieniu własnym jak i Kamila bo to praca zbiorowa z naciskiem na Kamila gdyż pomysł jego 😁
01.04.2023, 22:50 Zorzyk 79.186.***.*** -
1
Już działkę kupili odemnie pod pierwszy reaktor 😁
08.04.2023, 13:37 Tomasz 104.28.***.*** -
0
Git

Regulamin komentarzy - kliknij, aby rozwinąć

1.1. Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.

1.2. Dodając komentarz ponosisz pełną odpowiedzalność za jego treść.

2.1. Stosujemy zasady poprawnej polszczyzny.

2.2. Nie piszemy całych zdań wielkimi literami.

3.1. Nie używamy wulgaryzmów.

3.2. Nie obrażamy osób publicznych oraz osób niepublicznych.

4.1. Nie zamieszczamy treści niezgodnych z obowiązującym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej prawem.

4.2. Nie zamieszczamy danych osobowych (imię, nazwisko) osób niepublicznych, dotyczących osób trzecich (osób których nie dotyczy artykuł), prywatnych: adresów mailowych, adresów, numerów telefonów, numerów gadu-gadu, skype itd.

5. Ponadto nie zamieszczamy komentarzy: propagujących alkohol (art. 2 (1) Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982r.), propagujących środki odurzające, narkotyki (art.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997r.), obrażających osoby publiczne (art. 23 Kodeksu cywilnego), zawierających informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego).

6. Wszelkie komentarze i opinie użytkowników zamieszczone na stronach portalu solectwolubiana.pl stanowią własność ich autorów. Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za te komentarze i opinie, a także nie może być z nimi utożsamiany.

7. Nie przestrzeganie regulaminu karane będzie blokadą możliwości dodawania komentarzy.


Dodaj nowy komentarz

-


© 2013 - 2023 Sołectwo Łubiana

Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.
WAŻNE