Ogłoszenia parafialne 09.04.2023


Udostępnij:
Oceń: 0

Źródło ilustracji: Kamil Pek


⛪🙏Msze święte w naszym kościele są odprawiane w dni powszednie o godz. 18.00 a w niedziele i święta o godz. 8.30, 11.00 i 16.00 w intencjach wcześniej zamówionych. Bardzo proszę o zapoznanie się z intencjami wywieszonymi w gablocie lub na stronie internetowej naszej parafii.


OGŁOSZENIA  PARAFIALNE

Wielkanoc - 09.04.2023 r.

1. Dzisiaj przeżywamy największe Święto naszej chrześcijańskiej wiary i z tej okazji pragnę złożyć wszystkim parafianom i gościom najserdeczniejsze życzenia Mocnej WIARY, nieustającej NADZIEI, prawdziwej RADOŚCI, pokoju, miłości i zrozumienia oraz wszelkich łask Bożych płynących od Zmartwychwstałego Pana. Niech w tych trudnych czasach Zmartwychwstały Pan nam wszystkim błogosławi.

2. Pragnę serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy przygotowali kościół na święta wielkanocne oraz wszystkim którzy pomagali w tych pracach. Dziękuję Pani Rysi za obrusy.  Dziękuję za tak liczny udział w ceremoniach W. Czwartku, W.Piątku i W .Soboty. Dziękuję szafarzom, panu organiście całej służbie liturgicznej za pomoc w przygotowaniu ceremonii.  Bardzo dziękuję naszej Straży Pożarnej za pomoc w przygotowaniu Drogi Krzyżowej ulicami naszej parafii i tym wszystkim, którzy w niej brali udział zwłaszcza młodzieży bierzmowanej i Paniom katechetkom za przygotowanie stacji.. Bardzo dziękuję tym wszystkim, którzy złożyli mi życzenia z okazji dnia kapłana w Wielki Czwartek i z racji Świąt Wielkanocnych. Bóg zapłać.

3. Jutro 2 Święto - dzień KUL-u - przed kościołem tradycyjna puszka   na ten Uniwersytet.  Jutro po sumie o  11.00  oraz   za  tydzień także po  mszy św.  o  godz. 11.00  procesja  dookoła  kościoła. W czasie procesji proszę strażaków o niesienie figurki P. Jezusa, baldachimu i krzyża oraz poszczególnych odpowiedzialnych o niesienie feretronów i chorągwi. Przez cały tydzień trwa oktawa Wielkiej Nocy, przypominam, że każdego dnia przed mszą św.  nowenna do Miłosierdzia Bożego. W dni powszednie oktawy nie ma procesji dookoła kościoła.

4. Za tydzień   Niedziela Miłosierdzia Bożego przed kościołem ogólnopolska zbiórka dla biednych a po Mszy świętej o godzinie 11.00 spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z klas VIII i starszych. OBECNOŚĆ OBOWIAZKOWA.

5. Bardzo proszę dzieci o przynoszenie do kościoła lub do pań katechetek Skarbonek Wielkanocnych.

 

ŻYCZENIA   BISKUPA   PELPLIŃSKIEGO   NA   UROCZYSTOŚĆ   ZMARTWYCHWSTANIA   PAŃSKIEGO   2023 R.

 

Drodzy Siostry i Bracia!

Umiłowani Kapłani!

Od najdawniejszych czasów w dniu Wielkanocy liturgia rozpoczyna się słowami: „Zmartwychwstałem i zawsze jestem z Tobą”. Według liturgii są to pierwsze słowa skierowane przez Syna do Ojca po zmartwychwstaniu, po powrocie z nocy śmierci do świata żyjących.

Te same słowa dzisiaj Chrystus kieruje do nas, zapewniając jednocześnie, że dla Niego nie ma nic niemożliwego. A skoro zawsze jest z nami – przede wszystkim w Kościele i sakramentach – to w ten sposób z Jego łaski i mocy możemy czerpać każdego dnia.

Ten rok duszpasterski przeżywamy pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Niektórzy ulegając patrzeniu na naszą wspólnotę jedynie w ludzki sposób, są zagubieni i odchodzą. Pragniemy jako ludzie ufający Bogu, doświadczający paschalnej radości, pełniej uwierzyć, że rzeczywiście Głową Kościoła jest Jezus Chrystus. Ten który zwyciężył śmierć, piekło i szatana przeprowadza nas z ciemności do światła, z niewoli do wolności, obmywa nas z brudu i daje nowe życie. Dzieje się to w Chrystusowym Kościele, w naszych rodzinach, które są domowym Kościołem i życiu osobistym każdego chrześcijanina.

Dzisiaj zatem życzę każdej i każdemu z Was głębokiej wiary w nieustającą obecność Zmartwychwstałego. Niech On obdarza zdrowiem i potrzebnymi łaskami. Niech doświadczenie Jego bliskości i Miłości da nam siłę, aby okazać podobną miłość tym, których dobry Bóg postawił na naszej drodze. Ku temu z serca Wam błogosławię: w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

      

Wasz biskup

+ Ryszard Kasyna

ŚWIĘTY JAN PAWEŁ WIELKI

Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski

W ostatnich dniach mamy do czynienia z bezprecedensowym atakiem na osobę i wizerunek Świętego Jana Pawła II. Dzieje się to w Ojczyźnie Papieża, który jak nikt inny rozsławił imię Polski na całym świecie. „Papież Jan Paweł II – pisał burmistrz Rzymu z okazji jego beatyfikacji – zostawił niezatarty znak na historii chrześcijaństwa oraz na historii narodów Europy i całego świata. Ojciec Święty Wojtyła stał się symbolem, przewodnikiem, zarówno dla osób wierzących, jak i niewierzących. Był Papieżem, którego wkład okazał się decydujący dla obalenia komunizmu oraz tych wszystkich doktryn, które zmierzały do przekreślenia wszelkiej godności i wolności istoty ludzkiej. Liczne narody odnalazły w nim pokłady ogromnej siły, zdolnej do przekazywania piękna wiary i wartości z nią związanych.”

Papież Franciszek z okazji kanonizacji przypomniał, że Karol Wojtyła zanim wyruszył, by przemierzać drogi świata, dorastał do służby Chrystusowi i Kościołowi w swojej Ojczyźnie, w Polsce. „Dziękuję narodowi polskiemu i Kościołowi w Polsce za dar Jana Pawła II” – powiedział Franciszek i podkreślił, że Papież Polak nadal inspiruje nas poprzez słowa, pisma, gesty, styl posługi, cierpienie przeżywane z heroiczną nadzieją. „Inspiruje nas jego całkowite powierzenie się Chrystusowi, Odkupicielowi człowieka i Matce Bożej.”

Święty Jan Paweł II to jeden z największych rodaków w naszych dziejach. Jest także ojcem naszej wolności. Szedł przed nami jak Mojżesz – wyprowadził z domu niewoli, przeprowadził przez Morze Czerwone i przypomniał nam tablice Bożych przykazań. Stanął w szeregu wielkich proroków, potężnych w słowie i czynie. Wskazywał drogę, chronił przed niebezpieczeństwem, przestrzegał przed uwikłaniem w ciernie zła i grzechu. Brał nas na swoje ramiona i z miłością odnosił do Chrystusowej owczarni

Poeta i myśliciel cenił i kochał polską kulturę, historię i tradycję. Wielki i wymagający nauczyciel zatroskany był o dziedzictwo, któremu na imię Polska. On z tego dziedzictwa się wywodził, w nim się wychowywał i wzrastał, ono go ukształtowało. Był z tego dziedzictwa dumny i nie wstydził się tego wyznać przed światem. A jednocześnie był tego świata pierwszym obywatelem, szedł do wszystkich narodów. Okazywał szacunek dla każdej kultury, historii i tradycji. Apelował o duchową jedność Europy, przypominał jej chrześcijańskie korzenie, z których wyrasta nasza kultura i cywilizacja.

Jego pielgrzymki do Ojczyzny były wielkimi rekolekcjami dla narodu, milowymi kamieniami naszej historii, tchnieniem Ducha Świętego w sumienia umęczonych i zdezorientowanych rodaków. Wypowiadał słowa mające sprawczą moc, zdolne pchnąć historię kraju i losy ludzi na nowe tory:  „Niech zstąpi Duch Twój”, „Pokój Tobie Polsko, Ojczyzno moja!” „Każdy powinien mieć swoje Westerplatte!” „Nie lękajcie się być świętymi!” „Miejcie wyobraźnię miłosierdzia!”.

Jego papieskie przepowiadanie, apostolskie wizyty, a także wysiłki dyplomatyczne przyczyniły się do wzrostu duchowego milionów ludzi na całym świecie. Dla nich Papież Polak był i pozostaje moralnym punktem odniesienia, nauczycielem wiary, a także orędownikiem w niebie.

Wobec podejmowanych ostatnio na szeroką skalę prób zdyskredytowania osoby i dzieła św. Jana Pawła II, raz jeszcze apelujemy do wszystkich o uszanowanie pamięci jednego z najwybitniejszych naszych rodaków. Przeprowadzony proces kanonizacyjny, a w tym, dogłębna, naukowa analiza historyczna, nie pozostawia wątpliwości odnośnie do świętości Jana Pawła II.

Czy pozwolimy odebrać sobie ten skarb na podstawie dziennikarskiego omówienia materiałów, wytworzonych przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa? Zostało ono dokonane z pominięciem warsztatu naukowego, w sposób stronniczy, często ahistoryczny, bez znajomości kontekstu, innych istniejących dokumentów, raportów czy opracowań. Materiały SB ukazują przede wszystkim skalę inwigilacji osoby kardynała Karola Wojtyły. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której wstydzić się i tłumaczyć musieliby ci, którzy sprzeciwiali się komunistycznej dyktaturze, a nie ci, którzy inwigilowali obywateli, pisali donosy, współpracowali z komunistycznym reżimem, prześladowali wierzących i łamali ludzkie sumienia.

Orzeczenie Kościoła o świętości człowieka nie jest wydawane na podstawie jego pojedynczych decyzji lub ich braku. Bierze się pod uwagę całość życia i działalności oraz zrodzone z nich owoce.

Jako papież, św. Jan Paweł II, zaliczył krzywdę wyrządzaną dziecku w sferze seksualnej do najcięższych przestępstw. Zobowiązał wszystkie episkopaty świata do wprowadzenia szczegółowych norm postępowania w takich przypadkach. Wierni jego wskazaniom, podejmujemy dzisiaj troskę o bezpieczeństwo młodych w strukturach kościelnych. Czujemy się zobowiązani, aby wszystkich zranionych poprzez ludzi Kościoła wysłuchać i przyjść im z konkretną pomocą.

       Dziękujemy wszystkim, którzy z wielką odwagą i stanowczością bronią dobrego imienia Świętego Jana Pawła II. Apelujemy, aby nie wykorzystywać osoby Papieża Polaka do celów bieżącej polityki. Zachęcamy do modlitwy za wstawiennictwem Świętego Jana Pawła II za naszą wspólnotę kościelną i narodową. Nie pozwólmy odebrać sobie poczucia dumy i radości z przynależności do Chrystusowego Kościoła. Nie dajmy się podzielić, brońmy wspólnie naszych najcenniejszych wartości.

 

                                                         Biskupi zebrani na 394. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 14 marca 2023 roku

 

ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE
   Łubiana  06-08.04.2023 r.

Największe misteria odkupienia człowieka, Kościół obchodzi co roku od wieczornej Mszy Wielkiego Czwartku Wieczerzy Pańskiej do Niedzieli Zmartwychwstania. Czas ten nazywa się „Świętym Triduum Paschalnym”. Dni te powinny być czasem przeżywania w obrzędach świętej liturgii najważniejszych prawd naszej wiary: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Wielki Czwartek – dzień  ustanowienia  sakramentu  kapłaństwa  i  Eucharystii.

W tym dniu oprócz wieczornej Mszy wieczerzy Pańskiej nie sprawuje się w ciągu dnia w kościołach parafialnych żadnej Mszy świętej.  Wyjątkiem jest tylko Msza św.  Krzyżma Świętego odprawiana rano pod przewodnictwem księdza biskupa wraz z kapłanami całej diecezji w katedrze, w czasie której święcone są oleje święte używane później przez cały rok we wszystkich kościołach diecezji do sprawowania sakramentów świętych takich jak chrzest św., namaszczenie   chorych, bierzmowanie, czy podczas konsekracji nowych   ołtarzy i kościołów. Msza św.  Krzyżma Świętego jest także   symbolem łączności wszystkich kapłanów ze swoim biskupem.

Wieczorną Mszą Świętą w kościele parafialnym wspomina się Ostatnią Wieczerze, w czasie której Pan Jezus, umiłowawszy ludzi aż do końca, ofiarował Bogu Ojcu swoje Ciało i Krew pod postaciami chleba i wina, i dał Apostołom, oraz polecił im i ich następcom w kapłaństwie składać tę ofiarę do końca świata. Jest to dzień i święto ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Tego dnia Komunia św. będzie udzielana wszystkim wietnym  pod dwiema postaciami. Liturgia tego dnia przypomina także polecenie Pana Jezusa o miłości bratniej, którą wyraża obrzęd obmycia nóg. Msza Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się w kościele o godz. 18.00. Po Komunii św.  przenosi się Pana Jezusa do tzw. Ciemnicy co przypomina nam wszystkim modlitwę Chrystusa w Ogrójcu i Jego tam pojmanie. Po Mszy św. milknie w kościele dźwięk dzwonów, organów i dzwonków zastąpiony klekotem drewnianych kołatek. W tym dniu po ceremoniach   adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy do godz.  22.30.

Wielki Piątek – Męki Pańskiej.

W tym dniu Kościół, rozważając Mękę Pańską, wspomina swoje narodzenie z boku Chrystusa rozpiętego na krzyżu i wstawia się za zbawienie wszystkich ludzi całego świata. W Wielki Piątek nie odprawia się Mszy Św. Tego dnia obowiązuje ścisły post. Od godziny 10.00 kościół będzie otwarty, abyśmy mogli adorować jeszcze w ciemnicy Najświętszy Sakrament.   Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie o godz. 18.00.  Liturgię wielkopiątkową wypełnia czytanie proroctw o ofierze Mesjasza i Pasja, czyli opis męki Pańskiej oraz modlitwy za wszystkich ludzi na świecie. Centralnym momentem liturgii jest adoracja Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata. Wszyscy podejdziemy do krzyża, aby go ucałować. Po Komunii św. w procesji przenosi się Pana Jezusa do Grobu Pańskiego, przy którym adoracja będzie trwała do godz.23.00.   Zaraz po ceremoniach Wielkiego Piątku rozpoczniemy przy głównym wejściu do kościoła Drogę Krzyżową ulicami naszej parafii.

Wielka Sobota.

W Wielką Sobotę Kościół trwa przy grobie Pańskim, jest to jedyny dzień, gdzie do wieczora nie odprawia się żadnej liturgii. Jedynie święci się pokarmy na stół świąteczny.

Choć tego dnia nie obowiązuje post, zachęca się do jego zachowania aż do Wigilii Paschalnej.

Wigilia  Paschalna – Zmartwychwstania Pańskiego.

Zgodnie z bardzo starą tradycją, noc z soboty na niedziele powinna być czuwaniem na cześć Pana, który w nocy zmartwychwstał. Wigilia Paschalna, którą odprawia się tej nocy wspominając świętą i wielką noc Zmartwychwstania Chrystusa, jest uważana za „matkę wszystkich Mszy Św.” i jest najbardziej uroczystą Mszą Św. w ciągu roku.

W czasie tej Wigilii Paschalnej Kościół czuwając oczekuje Zmartwychwstania Chrystusa i świętuje to Zmartwychwstanie. Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej odbywają się w ciemności, ponieważ Chrystus w nocy Zmartwychwstał. W naszej parafii obrzędy rozpoczną się o godz. 21.00. Wigilia Paschalna ma następujący porządek: po Liturgii Światła, poświęceniu nowego paschału i Orędziu Wielkanocnym, Kościół rozważa cuda, których Bóg od początku dokonał dla swojego ludu. W tym dniu lituria Słowa   składa się z wielu czytań zarówno Starego jak i Nowego Testamentu. Po liturgii Słowa Bożego Kościół celebruje liturgię chrzcielną w czasie której z zapalonymi świecami jako dorośli   odnowimy przyrzeczenia chrzcielne, które kiedyś w czasie naszego chrztu złożyli za nas rodzice chrzestni. Po nich następuje uroczysta eucharystia w czasie której wszyscy otrzymamy Komunię św. pod  dwoma postaciami. Obrzędy kończą się uroczystą procesją zmartwychwstania, zwaną rezurekcyjną.   W Wielką Sobotę wszyscy przynoszą świece, które będą zapalane podczas Liturgii Światła, odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych i procesji rezurekcyjnej. Tej nocy nie ma adoracji przy grobie, gdyż Chrystus już zmartwychwstał. Ta święta noc Zmartwychwstania powinna być według starej chrześcijańskiej tradycji dopełniona świątecznym posiłkiem w naszych domach, który ma trwać w radości zgodnie z tradycją aż do świtu.

 

Wszelkie ofiary na rzecz parafii można wpłacać  na konto parafii

Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego                         

83-407 Łubiana ul. Kościelna 6

BGŻ Kościerzyna - 84 2030 0045 1110 0000 0190 4740 z dopiskiem - na cele kultu religijnego.

Na powyższe konto można także wpłacać ofiary na rzecz parafii w dopisku na który cel je deklarujemy np. na cele kultu religijnego - na pokrycie kosztów instalacji fotowoltanicznej, opata za intencję mszalną w dniu... itp.  Wpłacone kwoty mogą być odpisane od rocznego podatku.

                                                                        

                                                                         Z góry dziękuję za  wszelkie ofiary.

                                                                         Bóg zapłać - Wasz Proboszcz Ks. Mieczysław Gajewski

 

INTENCJE MSZALNE

II ŚWIETO  ZMARTWYCHWSTANIA  PAŃSKIEGO 10.04.2023 r.

Godz. 8.30    P/ o zdrowie i Boże błogosławieństwo dla babć  ze wspomnieniem ++ dziadków o Miłosierdzie Boże dla nich

Godz. 11.00  P/ o łaskę nieba dla ++ Leona, Anastazji i Mateusza Gostomskich

                      K/ o łaskę nieba dla ++ brata Sylwestra, rodziców Michała i Joannę, braci Jana i Klemensa Worzałów

Godz. 16.00 P/ o Miłosierdzie Boże i łaskę nieba dla ++ rodziców Franciszka i Zofii Gliszczyńskich oraz rodzeństwa Benedykta, Eryka, Bernarda, Zytę, Erykę Ludwikę oraz bratanka Dariusza

Wtorek 11.04.2023 r.

Godz. 18.00 P/o łaskę nieba dla +Andrzeja Skwierawskiego w 1 rocznicę śmierci

Środa 12.04.2023 r.

Godz. 18.00 P/ z podziękowaniem za odebrane łaski z prośbą o dalsze zwłaszcza Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej i naszych Patronów dla Michała z okazji 18 urodzin

CZWARTEK 13.04.2023 r.  

Godz. 18.00 P/ z podziękowaniem za odebrane łaski z prośbą o dalsze   zwłaszcza Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej i naszych Patronów dla Sławomira w 13 rocznicę abstynencji

PIĄTEK 14.04.2023 r.

Godz. 18.00 P/ o Miłosierdzie Boże i łaskę nieba dla + Patryka Laskowskiego z okazji urodzin

Sobota 15.04.2023 r.

Godz. 17.00 P/ z podziękowaniem za odebrane łaski z prośbą o dalsze   zwłaszcza Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej i naszych Patronów dla Aleksandry z okazji 18 urodzin

Godz. 18.00 P/ o Miłosierdzie Boże i łaskę nieba dla + brata Jana w   rocznicę śmierci

                      K/ o łaskę nieba i Miłosierdzie Boże dla ++ rodziców Marty i Bronisława oraz brata Tadeusza

NIEDZIELA 16.04.2023 r.

Godz. 8.30    P/ o Miłosierdzie Boże i łaskę nieba dla ++ braci, siostry, krewnych z obojga stron oraz dusze w czyśćcu cierpiące

Godz. 11.00   P/ z podziękowaniem za odebrane łaski z prośbą o dalsze   zwłaszcza Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej i naszych Patronów dla Krystyny i Kazimierza oraz całej rodziny w 45 rocznicę ślubu

                         K/ w podziękowaniu Panu Bogu za otrzymane łaski w darach Ducha Świętego, Matce Bożej i naszym Świętym Patronom za opiekę z prośbą o dalsze w zdrowiu dla Łucji w 50-te urodziny, oraz jej rodziny

Godz. 16.00 P/ o Miłosierdzie Boże i łaskę nieba dla ++ Dariusza, Bernarda, Gerarda, Helenę ii wszystkich krewnych

 

UWAGA: 

W przypadku zauważonego błędu w intencjach prosimy o natychmiastowy kontakt  – 501 540 808  lub plubiana@diecezja-pelplin.pl

Osoby, które zarezerwowały Msze święte a nie złożyły jeszcze ofiary za nie, mogą to uczynić w następujący sposób:

- osobiście w kościele przed lub po Mszy świętej

- osobiście na plebani lub poprzez wrzucenie ofiary w opisanej kopercie (od kogo i za jaką Mszę św.)  do skrzynki pocztowej na plebanii, 

lub

- poprzez  wpłacenie na konto Millennium 11 1160 2202 0000 0001 1767 5865  -  z dopiskiem ofiara za Mszę św. w dniu… 

 Ks. Mieczysław Gajewski - proboszcz

 

Źródło: parafialubiana.pl

Najnowsze artykuły

Awaria wodociągu
21.11.2024 (0 komentarzy)
Urząd gminy przypomina o obowiązku ...
18.11.2024 (0 komentarzy)
Ogłoszenia parafialne 17.11.2024
17.11.2024 (0 komentarzy)
Odbiór śmieci w nadchodzącym tygodniu
17.11.2024 (0 komentarzy)
Komentarze

Regulamin komentarzy - kliknij, aby rozwinąć

1.1. Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.

1.2. Dodając komentarz ponosisz pełną odpowiedzalność za jego treść.

2.1. Stosujemy zasady poprawnej polszczyzny.

2.2. Nie piszemy całych zdań wielkimi literami.

3.1. Nie używamy wulgaryzmów.

3.2. Nie obrażamy osób publicznych oraz osób niepublicznych.

4.1. Nie zamieszczamy treści niezgodnych z obowiązującym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej prawem.

4.2. Nie zamieszczamy danych osobowych (imię, nazwisko) osób niepublicznych, dotyczących osób trzecich (osób których nie dotyczy artykuł), prywatnych: adresów mailowych, adresów, numerów telefonów, numerów gadu-gadu, skype itd.

5. Ponadto nie zamieszczamy komentarzy: propagujących alkohol (art. 2 (1) Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982r.), propagujących środki odurzające, narkotyki (art.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997r.), obrażających osoby publiczne (art. 23 Kodeksu cywilnego), zawierających informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego).

6. Wszelkie komentarze i opinie użytkowników zamieszczone na stronach portalu solectwolubiana.pl stanowią własność ich autorów. Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za te komentarze i opinie, a także nie może być z nimi utożsamiany.

7. Nie przestrzeganie regulaminu karane będzie blokadą możliwości dodawania komentarzy.


Dodaj nowy komentarz

-


© 2013 - 2024 Sołectwo Łubiana

Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.
WAŻNE