Ścieki w rzece w Wielkim Klinczu


Udostępnij:
Oceń: 22

Źródło ilustracji: Własne


Wczoraj (26.06 przed godz. 18:00 ) dowiedziałem się od mieszkańców Gminy Kościerzyna o awarii kanalizacji w Wielkim Klinczu. Udałem się na miejsce, by sprawdzić co się stało. Niestety wstępne informacje się potwierdziły. 


Doszło do dużego wycieku z kanalizacji i (moim zdaniem) skażenia gruntów przyległych do rowu odprowadzającego zabrudzoną ciecz do rzeki. Widzieliśmy płynące fekalia, oraz brak jakiegokolwiek zabezpieczenia tego terenu. Myślę o zabezpieczeniu technicznym lub chemicznym. Nikogo też nie zastałem tam na miejscu kto ewentualnie nadzorowałby miejsce wycieku. Widoczne za to były ślady rozepchnięcia ziemi w taki sposób, aby ciecz łatwiej spływała do rowu a nim dalej do rzeki Wierzycy. Wątpliwości jakie miałem postanowiłem przekazać panu Wójtowi, Grzegorzowi Piechowskiemu. Nie udało mi się telefonicznie porozmawiać, zatem przesłałem wiadomość sms-em oczekując zdecydowanego działania. Uzyskałem krótka informację " Awaria została usunięta ok. godz. 12,30, ale dziękuje za informacje." W świetle tego co sam widziałem i utrwaliłem na zdjęciach wątpię... Zatem ponownie sms-em zarządałem bardziej zdecydowanej reakcji. Pan Wójt oddzwonił po godzinie, informując mnie, że wyciek który widzę , to wody z pól i nie mam się tym martwić. Niestety fetor jaki unosi się w tych okolicach może świadczyć o zgoła innym pochodzeniu tej cieczy. Piana jak utworzyła się na powierzchni jest niepokojąca.

Niestety pomimo modernizacji jaką wykonaliśmy i ciągłych nakładów na oczyszczalnie ścieków w Wielkim Klinczu, budzi ona wiele emocji i pytań. Na sesji słyszymy, że będzie potrzebna kolejna modernizacja a może przebudowa, gdyż jest duży problem w utrzymaniu właściwych współczynników oczyszczanej wody. 

Nasuwają mi sie pytania: DLACZEGO WCIĄŻ NAPRAWIAMY TEN SAM BUBEL? Dlaczego wyciek (wyraźnie zabrudzonej cieczy) nie został zabezpieczony fachowo, przy pomocy urządzeń technicznych i chemicznie? Dlaczego pomimo zapewnień, że NIC SIĘ NIE STAŁO, w powietrzu unosi się intensywny fetor ścieków a służby podległe Gminie były tam nieobecne? Zanieczyszczenie ziemi i rzeki może spowodować uszczerbek na zdrowiu mieszkańców a do tego jest zagrożeniem dla roślin i zwierząt.

Pozdrawiam 
Rafał.


Poprzedni Następny

Kliknij w obrazek, aby powiększyć.

Źródło: Własne. Opis: Ścieki w rzecze w Wielkim Klinczu.

Popularne artykuły

Podwórko talentów NIVEA - my też możemy takie mieć.
Ratujmy pszczoły w Łubianie!
Komunikat Salonu Fryzur "Ewa"
Maseczki dla mieszkańców od ZPS "LUBIANA"

Komentarze

29.06.2018, 13:58 RAFAŁ JAŻDŻEWSKI 188.146.***.***
33
PROSZĘ PODAĆ JAKIE NIEPRAWDZIWE INFORMACJE PODAŁEM W SWOIM POŚCIE? KONKRETY POPROSZĘ. Poza tym sami Państwo potwierdzacie, że "W celu najszybszego usunięcia ścieków wykonano niewielki wykop, tak aby skierować ścieki do pobliskiego rowu, na którym usypano tamę." Czy Państwa zdaniem to było wystarczające? MOIM ZDANIEM TO BYŁO LEKKOMYŚLNE I NIEWYSTARCZAJĄCE.

29.06.2018, 12:39 Urząd Gminy Kościerzyna 83.3.***.***
-37
W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami, dotyczącymi rzekomo awarii oczyszczalni w Wielkim Klinczu i zrzutu ścieków do rzeki Wierzyca przedstawiamy rzeczywisty przebieg działań związanych z zatorem ścieków w kolektorze sanitarnym. W dniu 26.06.2018 r. ok. godz. 11.00 Zakład Komunalny Gminy Kościerzyna otrzymał zgłoszenie o wypływie ścieków ze studni kanalizacyjnej usytuowanej na kolektorze sanitarnym tuż przy nasypie dawnego toru kolejowego w Wielkim Klinczu. Natychmiast na miejsce wycieku wysłana została ekipa pracowników Zakładu Komunalnego Gminy Kościerzyna, którzy zlokalizowali wyciek ścieków i za pomocą pojazdu ciśnieniowego usunęli zator ok. godz. 11.20. Ścieki wydostawały się na przyległy teren otworami w przykrywie żeliwnej studni. Ścieki wypłynęły na nieużytek stanowiący niezalesioną część działki leśnej należącej do Nadleśnictwa Kościerzyna. W celu najszybszego usunięcia ścieków wykonano niewielki wykop, tak aby skierować ścieki do pobliskiego rowu, na którym usypano tamę. Spływający ściek do rowu razem z niewielką ilością wody w tym rowie wypompowano do bezodpływowego, szczelnego i otwartego zbiornika znajdującego się na terenie oczyszczalni ścieków. Zostaną one później skierowane do reaktorów na oczyszczalni. Działania związane z utylizacją i osuszeniem terenu, na który wydostały się ścieki były cały czas pod kontrolą służb Zakładu Komunalnego Gminy Kościerzyna. Należy stanowczo zaprzeczyć twierdzeniu, że do awarii doszło na oczyszczalni ścieków w Wielkim Klinczu. Nie miało tez miejsce odprowadzenie ścieków nieoczyszczonych do rzeki Wierzyca. Okoliczności zdarzenia zostały przedstawione inspektorom W.I.O.Ś, którzy w dniu 27.06.2018 r. pobrali próbki do analiz laboratoryjnych. Jako eksploatator sieci Zakład Komunalny podjął działania mające na celu wyeliminowanie tego typu zdarzeń poprzez częstszy monitoring studni na kolektorach, szczególnie w miejscach niezamieszkałych, jak w tym przypadku.


Regulamin komentarzy - kliknij, aby rozwinąć

1.1. Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.

1.2. Dodając komentarz ponosisz pełną odpowiedzalność za jego treść.

2.1. Stosujemy zasady poprawnej polszczyzny.

2.2. Nie piszemy całych zdań wielkimi literami.

3.1. Nie używamy wulgaryzmów.

3.2. Nie obrażamy osób publicznych oraz osób niepublicznych.

4.1. Nie zamieszczamy treści niezgodnych z obowiązującym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej prawem.

4.2. Nie zamieszczamy danych osobowych (imię, nazwisko) osób niepublicznych, dotyczących osób trzecich (osób których nie dotyczy artykuł), prywatnych: adresów mailowych, adresów, numerów telefonów, numerów gadu-gadu, skype itd.

5. Ponadto nie zamieszczamy komentarzy: propagujących alkohol (art. 2 (1) Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982r.), propagujących środki odurzające, narkotyki (art.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997r.), obrażających osoby publiczne (art. 23 Kodeksu cywilnego), zawierających informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego).

6. Wszelkie komentarze i opinie użytkowników zamieszczone na stronach portalu solectwolubiana.pl stanowią własność ich autorów. Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za te komentarze i opinie, a także nie może być z nimi utożsamiany.

7. Nie przestrzeganie regulaminu karane będzie blokadą możliwości dodawania komentarzy.


Dodaj nowy komentarz© 2013 - 2020 Sołectwo Łubiana

Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.
WAŻNE