Wyborów nadszedł czas, czyli zastaw się, a postaw się - aktualizacja


Udostępnij:
Oceń: 11

Źródło ilustracji: weekendfm.pl


Lada dzień ruszy przebudowa ulicy Kościerskiej w Łubianie czytamy na łamach portalu weekendfm.pl 

To dziwne, że o tak jakże ważnej inwestycji strona Urzędu Gminy Kościerzyna milczy. Nie raczono poinformować, ani sołtysa, ani radnych. Oczywiście gmina nie ma takiego obowiązku. Po prostu by wypadało. 


O tym, że ta droga jak i chodnik wymagają remontu nie ma co dyskutować. Chodzi tu o coś zupełnie innego. O konieczności jej przebudowy mówi się od roku 2013. Pierwotnie chodziło o remont i poszerzenie chodnika oraz budowę ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Kościerskiej. Ostatecznie miał powstać nowy ciąg pieszo-rowerowy, nowa nakładka asfaltowa na ulicy Kościerskiej, nowe oświetlenie, mini rondo, nowy przejazd kolejowy oraz nawierzchnia asfaltowa na ul. Kolejowej. Inwestycja miała być realizowana w przypadku pozyskania dofinansowania ze środków zewnętrznych przez Gminę Kościerzyna. 

Niestety, tak się nie stało. Gmina nie pozyskała ani jednej złotówki dofinansowania, a włodarze uparli się, że w tym roku tę drogę trzeba zrobić. Nie dość, że w 100% ze środków własnych gminy to jeszcze częściowo na kredyt, a dokładnie z emisji obligacji. 

Na wiele inwestycji brakuje pieniędzy w budżecie. Będąc przeciwnym wydaniu Wójtowi zgody na emisję obligacji wraz z kolegami Arkiem Maliszewskim, Rafałem Jażdżewskim oraz Franciszkiem Niklasem wskazywaliśmy możliwości, aby tych obligacji nie emitować. Między innymi chodziło o przełożenie tej inwestycji na rok przyszły. Skoro tyle czekamy to rok nas nie zbawi. W przyszłym roku ponownie złożyć wniosek o dofinansowanie, a jest realna szansa na jego uzyskanie! Dlaczego tak uważamy? Dlatego, że w roku wyborczym większość samorządów realizuje maksymalną ilość inwestycji, składają wiele wniosków. Rok wyborczy to również wyższe ceny w przetargach, bo robót jest tak wiele, że wykonawcy nie "idą po bandzie" bo jest w czym przebierać. Wójt niestety nie zgadza się z naszymi argumentami i tłumaczy, że rozmawiał w budowlańcami, którzy mówią, że będzie jeszcze gorzej. Do tego mówi, że jest gotowy projekt wraz z pozwoleniem na budowę i obiecano mieszkańcom realizację inwestycji. To też muszę skomentować - projekt jest ważny 2 lata więc do przyszłego roku może poczekać a obietnice? To już każdy wie.

Dodam jeszcze, że nie jestem i nie byłem i nie będę PRZECIWNY remontowi ulicy Kościerskiej, jak to próbował Wójt przekazać mieszkańcom na naszym Zebraniu Wiejskim. Podkreślę jeszcze raz. Chodziło tylko i wyłącznie o przełożenie tej inwestycji na rok przyszły, o próbę sięgnięcia o REALNE dofinansowanie oraz o niższą cenę wynikającą z przetargów po roku wyborczym.

Teraz kilka cyfr dla zobrazowania sprawy:

Planowana kwota na I etap - 2.136.927,63 zł, 2 unieważnione przetargi, ostatecznie wybór wykonawcy w trzecim przetargu za bagatela 2.430. 975,72 zł. Brakuje jedyne 294 tyś zł. Jak czytamy na stronie weekendfm.pl - samorząd dołoży 300 tysięcy złotych!!

Niektórzy zastanawiają się, czemu nie pochwalam pomysłu remontu w tym roku. Z dwóch bardzo prostych powodów. Pierwszy to brak dofinansowania, czyli budowa tylko ze środków własnych oraz drogie przetargi w roku wyborczym. Drugi powód to taki, że w roku przyszłym czy nawet dalszych latach będzie nam wypomniane ileż to milionów poszło na Łubiane. Możecie mi wierzyć lub nie ale tak będzie. Znam Wójta, znam Radę. Raz nawet miało już to miejsce jak śmiałem powiedzieć, że Łubiana jest traktowana po macoszemu. 

Marcin Żurek

Dodano 09/07/2018 godzina 11:39

W trakcie pisania powyższego materiału na stronie UG pojawiła się informacja o inwestycji: http://www.koscierzyna.pl/home/Aktualnosci/Rusza-przebudowa-Koscierskiej-w-%C5%81ubianie.aspx

Popularne artykuły

Nowy rozkład jazdy PKP i PKS
Dziad swoje, baba swoje 
PiS połączy Miasto i Gminę Kościerzyna? Część II.
Zmiana godzin otwarcia Agencji Pocztowej w Łubianie.

Komentarze

10.07.2018, 20:55 Alicja 31.185.***.***
5
3 razy czytałam wpis pana Świtały i próbuję zrozumieć co chciał nim osiągnąć?

10.07.2018, 19:36 Marcin Żurek
6
Tu nie chodzi tylko o 300 tys. zł a o ponad połowę łącznej kwoty przeznaczonej na inwestycję a to już mało nie jest

10.07.2018, 17:47 Mmuk 2.24.***.***
5
Rok wyborczy, rokiem cudów... 300 tysia nie swoich złotych za efekt propagandowy - bezcenne. Panie Marcinie bezwzględna walka łap w pazury zbrojnych rozpoczeta... Każdy chwyt dozwolony nawet obrzucanie błotem...

10.07.2018, 15:25 Marian 66.102.***.***
10
Switala powiedział co wiedzial czyli jak zwykle nic tak jak na zebeaniu

10.07.2018, 14:33 Obojętny 188.146.***.***
17
Prawda jest jedna już lata temu Łubiana powinna być samodzielną gminą niezależną od innych radnych i bezradnych spoza naszej miejscowości,którzy mają gdzieś nasze otoczenie a dbają o swoje podwórka.

10.07.2018, 12:03 Rafał Jażdżewski
15
W odpowiedzi na komentarz pana Grzegorza Świtały informuje, że byłem obecny na sesji w dniu 28 lutego 2018 roku i zająłem stanowisko w sprawie „Rozbudowy ulicy Kościerskiej wraz z budową ronda w Łubianie”. Wielokrotnie wspominałem o budowie ścieżki rowerowej do cmentarza oraz o wybudowaniu prawoskrętu przy wyjeździe na drogę krajową nr 20 w kierunku Kościerzyny. Zabiegałem też o zwiększenie bezpieczeństwa na przejeździe klejowym. Niestety moje uwagi nie wszystkie zostały uwzględnione w projekcie rozbudowy. Panie Grzegorzu trzeba mówić prawdę.

10.07.2018, 10:35 Marcin Żurek
16
Panie Wicewójcie. Dziękuję za zainteresowanie postem oraz odwiedzinami strony solectwolubiana.pl Cieszę się, że jej treści znajdują zainteresowanie nie tylko wśród mieszkańców ale i urzędników. To ogromna motywacja dla mnie do dalszej pracy nad jej rozwojem. Byłoby mi niezmiernie miło gdyby prezentowane treści czytał Pan ze zrozumieniem i jak już zabiera głos na forum, to żeby podawał prawdę a nie tylko półprawdę. Odnośnie mojego głosowania to półprawda bo tak głosowałam ale podałem też powód,. Gdyby Pan Wicewójt uczestniczył w pracach komisji a nie tylko czasem na sesjach miałby Pan większą wiedzę na ten, jak i wiele innych tematów. Panie Wicewójcie. Ta Rada uchwala wszystko co chcecie. Pan tutaj wyciąga z kontekstu pewne moje działania, ale chyba tutaj, niechcący potwierdził Pan moje stanowisko. Dziękuję Panu, rzadko się zgadzamy. Praktycznie wcale. Reasumując. NIE JESTEM, NIE BYŁEM I NIE BĘDĘ PRZECIWNIKIEM REMONTU ULICY KOŚCIERSKIEJ A TYLKO SPOSOBU JEJ FINANSOWANIA CO WIELOKROTNIE PODNOSIŁEM. CZY TO TAK TRUDNO PANU ZROZUMIEĆ? Co do Pana pamięci to prawdopodobnie ma Pan z nią problem. Radny Rafał Jażdżewski był obecny na przedmiotowej, jak i na każdej innej sesji w całej kadencji. Odnośnie protokołu z sesji, tego jak i wszystkich innych. Wielokrotnie wnosiłem, aby głosowania były protokołowane imiennie, aby właśnie w takich sytuacjach było czarno na białym. Abyśmy nie musieli bazować tylko na Pana pamięci, zawodnej jak widać.

10.07.2018, 10:12 . 195.205.***.***
6
Co wynika z komentarza Pana Wójta? Nie do końca rozumiem intencję, którymi się Wójt kierował podczas pisania tego komentarza. Sam początek wypowiedzi, zwrot użyty do Sołtysa, nie przystoi Zastępcy Wójta.

10.07.2018, 08:15 grzegorz switala 83.3.***.***
-18
Panie Żurek, w woli wyjaśnienia, jak pamiętam podczas sesji 28 lutego był Pan jedynym Radym Gminy Kościerzyna, który wstrzymał się od głosu podczas głosowaniem na uchwałą w sprawie wyrażenia woli przystąpienia do realizacji zadania inwestycyjnego pn. „Rozbudowa ulic Kościerskiej wraz z rozbudową ronda w Łubianie” (11 - Radnych za, 1 - Radny wstrzymał się), podczas głosowania na Sali Obrad był nieobecny również drugi Radny Gminy Kościerzyna z Łubiany Pan Jażdżewski. Protokół (ad K, str. 10): http://www.koscierzyna.pl/getattachment/BIP/BIP-Urzad-Gminy-Koscierzyna/home/Rada-Gminy/Protoko%C5%82y-z-sesji/Protoko%C5%82-Nr-I-28-02-2018.pdf.aspx Rozbudowa ulicy Kościerskiej to największy tegoroczny projekt drogowy realizowany przez Gminę Kościerzyna. Środki finansowe na realizacje tego zadania zostały uchwalone przez Radę Gminy Kościerzyna. Rada Gminy Kościerzyna zleca zadania Wójtowi do realizacji, później za realizację tych zadań Wójta rozlicza. Co więc w tym dziwnego, że informacja o budowie trafia do mediów i na stronę www.koscierzyna.pl . Informacje o wszystkich przetargach na http://www.koscierzyna.pl/BIP/BIP-Urzad-Gminy-Koscierzyna/home/Zamowienia-publiczne-i-og%c5%82oszenia/Zamowienia-publiczne.aspx W poniedziałek 2 lipca została podpisana umowa z wykonawcą Rozbudowy ul. Kościerskiej. W poniedziałek 9 lipca został przekazany plac budowy wykonawcy. Wykonawca nie określił precyzyjnie fizycznego wejścia na plac budowy. Ostateczny termin określony w umowie na zakończenie budowy to 31.10.2018 r. Pozdrawia Grzegorz Świtała

09.07.2018, 15:55 Mieszko 37.47.***.***
-29
Ta droga była a oststnich latach remontowana. Myślę ze ta i inwestycja jrst niepotrzebna, a rondo tym bardziej...


Regulamin komentarzy - kliknij, aby rozwinąć

1.1. Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.

1.2. Dodając komentarz ponosisz pełną odpowiedzalność za jego treść.

2.1. Stosujemy zasady poprawnej polszczyzny.

2.2. Nie piszemy całych zdań wielkimi literami.

3.1. Nie używamy wulgaryzmów.

3.2. Nie obrażamy osób publicznych oraz osób niepublicznych.

4.1. Nie zamieszczamy treści niezgodnych z obowiązującym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej prawem.

4.2. Nie zamieszczamy danych osobowych (imię, nazwisko) osób niepublicznych, dotyczących osób trzecich (osób których nie dotyczy artykuł), prywatnych: adresów mailowych, adresów, numerów telefonów, numerów gadu-gadu, skype itd.

5. Ponadto nie zamieszczamy komentarzy: propagujących alkohol (art. 2 (1) Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982r.), propagujących środki odurzające, narkotyki (art.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997r.), obrażających osoby publiczne (art. 23 Kodeksu cywilnego), zawierających informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego).

6. Wszelkie komentarze i opinie użytkowników zamieszczone na stronach portalu solectwolubiana.pl stanowią własność ich autorów. Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za te komentarze i opinie, a także nie może być z nimi utożsamiany.

7. Nie przestrzeganie regulaminu karane będzie blokadą możliwości dodawania komentarzy.


Dodaj nowy komentarz© 2013 - 2020 Sołectwo Łubiana

Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.
WAŻNE