Więcej szczęścia niż ...


Udostępnij:
Oceń: 22

Źródło ilustracji: internet


Pisałem niedawno w artykule Wyborów nadszedł czas, czyli zastaw się, a postaw się. o rozpoczynającym się niebawem remoncie ulicy Kościerskiej w Łubianie. Przedstawiłem tam swoje stanowisko. Dziś sprawa ma się nieco inaczej, i taką sytuacją można się ewentualnie przyjąć, gdyż jest ona prawie zgodna z naszymi wcześniejszymi ustaleniami czy rozmowami. 


Na stronie urzędu znajdziemy taki artykuł:

Dobre informacje dla Łubiany

Miła informacja dotarła do Urzędu Gminy Kościerzyna z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w temacie złożonego jeszcze w ubiegłym roku wniosku w Programie rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019.
W ubiegłorocznym konkursie wniosek Gminy Kościerzyna dotyczący „Rozbudowy ulic Kościerskiej i Kolejowej wraz z budową ronda w Łubianie”. Po ocenie przez ekspertów wniosek został umieszczony na liście rezerwowej. Mimo trzeciego miejsca „pod kreską” władze gminy zabiegały i liczyły na powrót wniosku do puli dofinansowania. W tym celu ogłoszono przetarg na przebudowę ulicy Kościerskiej wraz z budową ronda w Łubianie. W przypadku uzyskania dofinansowania pierwszym etapem za zgodą wykonawcy i inwestora będzie możliwe rozszerzenie zakresu budowanej drogi.
Tak taż się stało.
Propozycja otrzymania dofinansowania z tzw. oszczędności i rezygnacji innych samorządów z dofinansowania dotyczy pełnej kwoty 1 363 123,00 zł. 
Gmina Kościerzyna udzieliła już odpowiedzi wskazującej na zainteresowanie otrzymaniem ww. kwoty. Podjęto działania i rozmowy z wyłonionym w ramach postępowania przetargowego wykonawcą odnośnie rozszerzenia zakresu robót o część dochodzącą do dworca PKP w Łubianie.

Źródło UG Kościerzyna

Autor tekstu NN

 

Większość z nas przeczyta powyższe i pomyśli o super. O to prawdopodobnie chodziło autorowi. Nie wszystko niestety wygląda tak różowo. To reakcja obronna gminy. Gminy, bo niestety nie znamy autora powyższego, jak i żadnego i innego artykułu na stronie urzędu. Taka nowoczesna gmina co sama pisze artykuły.

Przeczytałem ten artykuł kilka razy. Powoli, spokojnie. Zdanie po zdaniu. Poprosiłem również o to samo kilku znajomych, żeby nie było, że tylko mi coś nie pasuje i tak:

Styl jest zupełnie inny niż pozostałych artykułów na stronie, co nie jest żadnym problemem, ale widać gołym okiem, że jest pisany w pośpiechu. Pourywane zdania, bez ładu i składu. Może dlatego, że to był piątek i pewnie blisko godziny 14.00?

Co widzimy:

W ubiegłorocznym konkursie wniosek Gminy Kościerzyna dotyczący „Rozbudowy ulic Kościerskiej i Kolejowej wraz z budową ronda w Łubianie”.

- co z niego wynika? Ano nic! Zdanie się kończy jakoś bez sensu.

Idźmy dalej:

Mimo trzeciego miejsca „pod kreską” władze gminy zabiegały i liczyły na powrót wniosku do puli dofinansowania. W tym celu ogłoszono przetarg na przebudowę ulicy Kościerskiej wraz z budową ronda w Łubianie.

Toć to jawne kłamstwo! Przetarg został ogłoszony z premedytacją, ze świadomością remontu drogi bez dofinansowania, w dodatku ze wsparciem z emisji obligacji. Była o tym mowa wielokrotnie na sesjach. To my, opozycja, naciskaliśmy aby ponownie wystąpić o dofinansowanie, nie robić tego na siłę przed wyborami, skoro do dziś to nie zostało zrobione.

Zadajmy sobie kolejne pytanie. Skoro program dofinansowań jest od 2016 roku to dlaczego złożono wniosek dopiero w roku 2017? Moim zdaniem po to, żeby błysnąć na wybory przed III kadencją. 

Skoro wspomniałem o obligacjach, na które Rada Gminy Kościerzyna, większością głosów "za" (ja byłem przeciwny), wyraziła Wójtowi zgodę rodzą się kolejne pytania.:

Czy Wójt wyemituje obligacje na pełną kwotę na jaką dostał zgodę czyli na 4,400,000 zł a zaoszczędzone środki zostaną skonsumowane na inne inwestycje w gminie?

Czy może jednak tych obligacji będzie mniej, bo jak wyraźnie powiedział to maksymalna kwota i nie jest powiedziana, że wszystkie obligacje będą wyemitowane (to miała być zaleta wobec ewentualnego zaciągnięcia kredytu od razu na 4,400,000 zł)?

Czy też może, o co wielekroć pytałem Radnych i Wójta – co zrobimy, jak ww kwota nie wystarczy?

Moim zdaniem będzie kolejne zadłużanie, bo Radni nie byli skorzy do rezygnowania z inwestycji w roku wyborczym.
 

Dla części z Was pewnie się czepiam, dla części nie. Tak czy inaczej postanowiłem podzielić się z Wami innym spostrzeżeniem tematu. Mimo wszystko  cieszę się, że inwestycja w Łubianie powstanie z dofinansowaniem, bo jak już kiedyś wspomniałem, będzie to nam w przyszłej kadencji wypominane. A wypominane przez Wójta już było, zanim cokolwiek zbudowano.

Nie ważne jest też czyja to zasługa bo jak czytamy:

...władze gminy się starały....

a co łaskę nam robią?


Marcin Żurek

Najnowsze artykuły

Ogłoszenia parafialne 26.06.2022
26.06.2022 (0 komentarzy)
Spotkanie integracyjne.
24.06.2022 (0 komentarzy)
UWAGA! Smoła na drodze
24.06.2022 (0 komentarzy)
Zakończenie Roku Szkolnego 2021/2022
23.06.2022 (0 komentarzy)
Komentarze

22.07.2018, 21:49 patrzący z fotela 94.254.***.*** -
17
Mi w tych władzach już od dłuższego czasu coś zalatuje... wszystko tylko pod publikę i dla "oka" a konkretów mało!
22.07.2018, 21:50 Anna K. 83.23.***.*** -
17
Panie Marcinie. Słuszne uwagi. Ma Pan całkowitą rację. A to co napisane jest na stronie GMINA KOŚCIERZYNA, już dawno traktuję z przymrużeniem oka. I innym radzę to samo. Naginanie prawdy, półprawda lub g***no prawda.
23.07.2018, 08:09 non notus 217.97.***.*** -
-12
Szanowny Panie Sołtysie,jest Pan za a nawet przeciw.Wyborów nadszedł czas, czyli zastaw się, a postaw się - tym razem jednak punkt dla Wójta. Pozdrawiam
23.07.2018, 08:41 Marcin Żurek -
15
Dokładnie TAK. Jestem za, a nawet przeciw. Mówiłem o tym głośno i wyraźnie i zdania, w zależności od sytuacji nie zmieniam.
23.07.2018, 18:27 Wk 31.0.***.*** -
0
Nierobią źle robią też źle. Taka sobie Łubiana zawsze źle.
23.07.2018, 18:49 Do wk 66.249.***.*** -
10
Nie chodzi o to że robią, ale że łżą jak psy! Pod publikę wszystko!
24.07.2018, 18:58 www 94.254.***.*** -
-9
panie soltysie, niech pan wezmie sie za siebie, bo ani higieny, ani kultury pan nie prezentuje, tylko demolke
25.07.2018, 00:40 Marcin Żurek -
9
Słuchajcie. Jest nowy wątek w sprawie. Prawdopodobnie to nie gmina a Pan Waldemar z Wąglikowic załatwił dofinansowanie 🤔. Czytajcie i oceńcie sami: https://facebook.com/story.php?story_fbid=2029076587163900&id=129453933792851

Regulamin komentarzy - kliknij, aby rozwinąć

1.1. Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.

1.2. Dodając komentarz ponosisz pełną odpowiedzalność za jego treść.

2.1. Stosujemy zasady poprawnej polszczyzny.

2.2. Nie piszemy całych zdań wielkimi literami.

3.1. Nie używamy wulgaryzmów.

3.2. Nie obrażamy osób publicznych oraz osób niepublicznych.

4.1. Nie zamieszczamy treści niezgodnych z obowiązującym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej prawem.

4.2. Nie zamieszczamy danych osobowych (imię, nazwisko) osób niepublicznych, dotyczących osób trzecich (osób których nie dotyczy artykuł), prywatnych: adresów mailowych, adresów, numerów telefonów, numerów gadu-gadu, skype itd.

5. Ponadto nie zamieszczamy komentarzy: propagujących alkohol (art. 2 (1) Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982r.), propagujących środki odurzające, narkotyki (art.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997r.), obrażających osoby publiczne (art. 23 Kodeksu cywilnego), zawierających informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego).

6. Wszelkie komentarze i opinie użytkowników zamieszczone na stronach portalu solectwolubiana.pl stanowią własność ich autorów. Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za te komentarze i opinie, a także nie może być z nimi utożsamiany.

7. Nie przestrzeganie regulaminu karane będzie blokadą możliwości dodawania komentarzy.


Dodaj nowy komentarz

-


© 2013 - 2022 Sołectwo Łubiana

Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.
WAŻNE