Analiza warunków burzowych na noc i dzień 18-19.05.2019


Udostępnij:
Oceń: 0

Źródło ilustracji: pixabay.com


W nocy Polska nadal będzie w zasięgu układu niskiego ciśnienia z centrum nad południowymi Niemcami. Nad Polskę, z południowego wschodu nadal będzie napływała bardzo ciepła i wilgotna masa powietrza. Zawartość wody w kolumnie powietrza (PW) nadal będzie bardzo wysoka i wyniesie do 30 - 35mm, a stosunek zmieszania pary wodnej z powietrzem do 10 -12 g/kg. Od wschodu polski po centrum po północ energia dostępna drogą konwekcji wyniesie do 600 – 1200!J/kg jak na godziny nocne jest to bardzo duża wartość).


urzom w nocy mogą towarzyszyć intensywne opady deszczu do 25 – 30mm, a lokalnie nawet do 35mm. Mechanizm powstawania burz w nocy będzie ten sam czyli będą formować się na dolnotroposferycznej linii zbieżności wiatru, w formie struktur wielokomórkowych. Ścinanie wiatru ( 0-6 km do 15 – 22 m/s) zatem tempo rozwoju i długość życia burz będzie nieco ograniczona. Porywy wiatru w nocy mogą wynieść do około 65 km/h. Możliwy jest również grad.

W dzień 19.05  Polska nadal będzie na skraju niżu z ośrodkami nad Niemcami oraz Adriatykiem, w bardzo ciepłej, wilgotnej i niestabilnej masie powietrza. Burze są możliwe miejscami niemal w całym kraju. Mogą się formować w wielokomórkowe systemy konwekcyjne, których rozwój będzie inicjowany na licznych liniach konwergencji. Niewielka różnica pomiędzy poziomami LCL i LFC około 100-300 m, stromy pionowy gradient termiczny od 0.6°C/100 m do 0.8°C /100 m, oraz prognozowane wartości energii konwekcji (CAPE od 800 J/kg do 1600 J/kg), będą stanowiły środowisko dogodne do rozwoju burz. Ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km wyniesie od 15 m/s do20 m/s, co wskazuje na możliwość rozwoju struktur MSC i będzie przedłużało życie burz. Zawartość wody w kolumnie powietrza największe wartości będzie osiągała głównie na północy kraju, wyniesie od 24 mm do 28 mm. Z uwagi zatem na separację tych parametrów, szacuje się że opady deszczu w burzach będą wynosiły przeważnie do 15 – 20mm, jednak lokalnie przy kumulacji mogą osiągnąć 20-30 mm. Z uwagi na bardzo powolne przemieszczanie się całej strefy nad Polską, umiarkowane ścinanie wiatru porywy w burzach mogą osiągać do 70 km/h. Możliwe są również opady gradu.

Popularne artykuły

Ratujmy pszczoły w Łubianie!
Maseczki dla mieszkańców od ZPS "LUBIANA"
Podwórko talentów NIVEA - my też możemy takie mieć.
Komunikat Salonu Fryzur "Ewa"

Komentarze

Regulamin komentarzy - kliknij, aby rozwinąć

1.1. Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.

1.2. Dodając komentarz ponosisz pełną odpowiedzalność za jego treść.

2.1. Stosujemy zasady poprawnej polszczyzny.

2.2. Nie piszemy całych zdań wielkimi literami.

3.1. Nie używamy wulgaryzmów.

3.2. Nie obrażamy osób publicznych oraz osób niepublicznych.

4.1. Nie zamieszczamy treści niezgodnych z obowiązującym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej prawem.

4.2. Nie zamieszczamy danych osobowych (imię, nazwisko) osób niepublicznych, dotyczących osób trzecich (osób których nie dotyczy artykuł), prywatnych: adresów mailowych, adresów, numerów telefonów, numerów gadu-gadu, skype itd.

5. Ponadto nie zamieszczamy komentarzy: propagujących alkohol (art. 2 (1) Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982r.), propagujących środki odurzające, narkotyki (art.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997r.), obrażających osoby publiczne (art. 23 Kodeksu cywilnego), zawierających informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego).

6. Wszelkie komentarze i opinie użytkowników zamieszczone na stronach portalu solectwolubiana.pl stanowią własność ich autorów. Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za te komentarze i opinie, a także nie może być z nimi utożsamiany.

7. Nie przestrzeganie regulaminu karane będzie blokadą możliwości dodawania komentarzy.


Dodaj nowy komentarz© 2013 - 2020 Sołectwo Łubiana

Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.
WAŻNE