Ostrzeżenia meteorologiczne Meteo Pomorze


Udostępnij:
Oceń: 0

Źródło ilustracji: Meteo Pomorze


Zjawisko: Mróz

Czas obowiązywania: 25.02.2018 21:00 – 26.02.2018 9:00 (OSTRZEŻENIE BĘDZIE AKTUALIZOWANE POPOŁUDNIAMI PRZEZ DŁUŻSZY OKRES CZASU!)

Prawdopodobieństwo: Bardzo wysokie

Opis: W nocy sytuacja nie ulegnie znaczącym zmianom – nadal pozostawać będziemy pod panowaniem tego samego układu wysokiego ciśnienia i w dalszym ciągu napływać będzie mroźna masa powietrza arktycznego. Znad Bałtyku w dalszym ciągu nasuwać się będą strefy opadów śniegu, związane z cały czas napływającym, mroźny powietrzem. Opady śniegu również pojawią się w górach i na terenach podgórskich. Wiatr w porywach słaby do umiarkowanego, do 30 – 40 km/h.

 


Na Pomorzu prognozowany jest spadek temperatury do -15/-19 stopni lokalnie do -23 stopni Celsjusza. Najmocniejsze spadki prognozowane są we wschodniej części województwa, oraz w rejonie Kartuz, Kościerzyny i Starogardu Gdańskiego. Lokalnie, na otwartych przestrzeniach temperatura minimalna może wynieść do -23/-24 stopni Celsjusza.

W związku z wystąpieniem znacznych spadków temperatur, może dochodzić do znacznego wychłodzenia organizmów. Osoby bezdomne, lub pod wpływem alkoholu (w stopniu znacznym) będą narażone na zjawisko hipotermii (znacznego obniżenia się temperatury ciała) a w jej konsekwencji nawet śmierci. Niska temperatura będzie sprawiała spory problem użytkownikom samochodów, które mogą mieć problemy z uruchomieniem silnika. Osoby cierpiące na schorzenia układu oddechowego mogą doświadczać zaostrzenia ich (np. astma). W związku z tym, że niska temperatura utrzymać się może ponad tydzień, możliwe są przerwy w dostawie wody spowodowane pęknięciami rur doprowadzających. Ostro świecące słońce jak również suchość nawierzchni może sprzyjać wystąpieniu większej ilości kolizji i wypadków.

Należy bezwzględnie używać ciepłych okryć wierzchnich (z zasadą nie przegrzewać się). Nie należy przedawkowywać alkoholu pod każdą postacią. Jeśli widzimy człowieka leżącego na ławce, ziemi, a nawet na ulicy, zaalarmujmy odpowiednie służby. NIE PRZECHODŹMY OBOJĘTNIE – TO MOŻE URATOWAĆ MU ŻYCIE!!. Używajmy tłustych kremów ochronnych do twarzy i ust. Zakładajmy rękawiczki chroniąc części dystalne organizmu. Na drogach zachowujmy ostrożność i stosujmy zasadę ograniczonego zaufania. Nie przemęczajmy się. Wkalkulujmy możliwości opóźnień komunikacyjnych. Jeśli mamy stary akumulator w samochodzie, wyjmijmy go na czas nocnych, największych spadków temperatur.

Synoptyk: Robert Marcinowicz, biuro prognoz w Żukowie/Dawid Gackowski, biuro prognoz w Kościerzynie, 25.02.2018 14:35


Zbiorcza mapa zagrożeń dla województwa Pomorskiego. W razie prognozowanych, groźnych zjawisk pogodowych, z kilkugodzinnym wyprzedzeniem, publikowana jest mapa z prognozą intensywności zjawisk, zgodnie z tabelą dostępną tutaj.

Popularne artykuły

Komunikat Salonu Fryzur "Ewa"
Ogłoszenia parafialne 10.05.2020
Ratujmy pszczoły w Łubianie!
Podwórko talentów NIVEA - my też możemy takie mieć.

Komentarze

Regulamin komentarzy - kliknij, aby rozwinąć

1.1. Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.

1.2. Dodając komentarz ponosisz pełną odpowiedzalność za jego treść.

2.1. Stosujemy zasady poprawnej polszczyzny.

2.2. Nie piszemy całych zdań wielkimi literami.

3.1. Nie używamy wulgaryzmów.

3.2. Nie obrażamy osób publicznych oraz osób niepublicznych.

4.1. Nie zamieszczamy treści niezgodnych z obowiązującym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej prawem.

4.2. Nie zamieszczamy danych osobowych (imię, nazwisko) osób niepublicznych, dotyczących osób trzecich (osób których nie dotyczy artykuł), prywatnych: adresów mailowych, adresów, numerów telefonów, numerów gadu-gadu, skype itd.

5. Ponadto nie zamieszczamy komentarzy: propagujących alkohol (art. 2 (1) Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982r.), propagujących środki odurzające, narkotyki (art.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997r.), obrażających osoby publiczne (art. 23 Kodeksu cywilnego), zawierających informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego).

6. Wszelkie komentarze i opinie użytkowników zamieszczone na stronach portalu solectwolubiana.pl stanowią własność ich autorów. Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za te komentarze i opinie, a także nie może być z nimi utożsamiany.

7. Nie przestrzeganie regulaminu karane będzie blokadą możliwości dodawania komentarzy.


Dodaj nowy komentarz© 2013 - 2020 Sołectwo Łubiana

Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.
WAŻNE