AED już (prawie) jest

3

Źródło ilustracji: Piotr Stolc/ OSP Łubiana


Wczoraj na ścianie przy wejściu do Salonu Firmowego ZPS Lubiana zawisła kapsuła na AED, czyli automatyczny defibrylator zewnętrzny. Jest to urządzenie medyczne mające na celu usystematyzowanie tętna osoby poszkodowanej. Urządzenie działa w pełni automatyczne, ludzkim głosem w języku polskim prowadzi przez poszczególne etapy udzielania pomocy. Dodatkowo nasze Łubiańskie AED po otwarciu kapsuły uruchomi system alarmowania Strażaków OSP wraz z syreną włącznie.


Urządzenie zostało sfinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, ZPS Lubiana oraz mieszkańców Łubiany, podczas zbiórki przed kościołem w Święto Strażaka.

Chwilowo kapsuła pozostaje pusta, w ciągu parunastu urządzenie trafi w swoje docelowe miejsce i otrzyma swoją pełną gotowość do działania. Ponadto w międzyczasie okolica zostanie oznakowana tak żeby również osoby nie znające dokładnej lokalizacji AED mogły sprawnie go dobyć i użyć w razie potrzeby. Sam defibrylator już cierpliwie czeka w remizie na swój montaż.

Warto nadmienić, że jest to pierwszy publicznie dostępny przez całą dobę AED w powiecie kościerskim oraz jeden z niewielu na terenach wiejskich w naszym województwie.

Miejsce montażu urządzenia jest objęte całodobowym monitoringiem wizyjnym, widać je bardzo dobrze z portierni ZPS, a także w razie jakichkolwiek manipulacji wyzwala się alarm.

Nasz automatyczny defibrylator nie zawisłby na ścianie jednego z budynków naszej miejscowości gdyby nie inicjatywa i starania Druhów z naszego OSP oraz wsparcie mieszkańców.

Kamil Pek
 


Podziel się artykułem z innymi!!

Popularne artykuły

Pomóżmy Robertowi stanąć na nogi!
Zmiany w prawie pracy
Wspomóż OSP i wygraj udział w akcji ratowniczej
Plan Kolęd 2020 - do końca

Komentarze

10.11.2019, 01:22 Mieszkaniec 188.146.***.***
1
No i bardzoo miło i bezpiecznie 💪

08.11.2019, 20:13 pozytyw 176.221.***.***
3
chwali się


Regulamin komentarzy


1.1. Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.

1.2. Dodając komentarz ponosisz pełną odpowiedzalność za jego treść.

2.1. Stosujemy zasady poprawnej polszczyzny.

2.2. Nie piszemy całych zdań wielkimi literami.

3.1. Nie używamy wulgaryzmów.

3.2. Nie obrażamy osób publicznych oraz osób niepublicznych.

4.1. Nie zamieszczamy treści niezgodnych z obowiązującym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej prawem.

4.2. Nie zamieszczamy danych osobowych (imię, nazwisko) osób niepublicznych, dotyczących osób trzecich (osób których nie dotyczy artykuł), prywatnych: adresów mailowych, adresów, numerów telefonów, numerów gadu-gadu, skype itd.

5. Ponadto nie zamieszczamy komentarzy: propagujących alkohol (art. 2 (1) Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982r.), propagujących środki odurzające, narkotyki (art.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997r.), obrażających osoby publiczne (art. 23 Kodeksu cywilnego), zawierających informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego).

6. Wszelkie komentarze i opinie użytkowników zamieszczone na stronach portalu solectwolubiana.pl stanowią własność ich autorów. Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za te komentarze i opinie, a także nie może być z nimi utożsamiany.

7. Nie przestrzeganie regulaminu karane będzie banem.


Dodaj nowy komentarz


Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.