Uważajmy na oszustów


Udostępnij:
Oceń: 0

Źródło ilustracji: pixabay.com


Wyjątkowa sytuacja z jaką przyszło nam się spotkać w ostatnich dniach jest istną wodą na młyn dla oszustów, zarówno tych internetowych jak i tych tradycyjnych. Paroma z wielu form oszustw internetowych wykorzystujących zainteresowanie sprawą koronawirusa są fałszywe zbiórki pieniędzy na służbę zdrowia, lub strony internetowe o podejrzanych adresach zawierające całkowicie nieprawdziwe lub mocno naciągane informacje tzw. fake news, często też takie strony potrafią zarazić nasz sprzęt złośliwym oprogramowaniem. W świecie rzeczywistym oszuści potrafią przebrać się w ubrania ochronne i podszywać się pod sanepid, wszystko po to aby wejść do mieszkania.


Jeśli trafimy na zbiórkę pieniędzy w internecie np. na polską służbę zdrowia w czasie walki z epidemią koronawirusa, dwa razy sprawdźmy, czy strona na pewno jest wiarygodna, a nie jest sfałszowaną wersją z innym adresem internetowym. Wystarczy chwila nieuwagi, by oszuści wyłudzili pieniądze od osób, które chcą pomóc innym. Kierując się najlepszymi intencjami nie zapominajmy o rozsądku i czujności. Dużo o tym się mówi, ale doświadczenie pokazuje, że oszuści są kreatywni i niestety wciąż skuteczni - apeluje minister rodziny, pracy i polityki społecznej .

Urząd Wojewódzki także ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod pracowników PUW:

Uwaga! Pomorski Urząd Wojewódzki nie pobiera żadnych opłat i nie prowadzi rejestru firm zakwalifikowanych do wypłaty odszkodowań z tytułu strat spowodowanych koronawirusem SARS-CoV-2.
Wszelkie próby powoływania się osób nieupoważnionych na Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku  prosimy zgłaszać na adres e-mail : zok@gdansk.uw.gov.pl

Pomorski Wojewódzki Inspektor Sanitarny ostrzega:

Pomorski Wojewódzki Inspektor Sanitarny ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod pracowników Inspekcji Sanitarnej.
Pracownicy Inspekcji Sanitarnej nie odwiedzają prywatnych mieszkań w celu ich dezynfekcji.

Przykładami oszustw internetowych i telefonicznych są m.in.:

 • Możliwość rezerwacji miejsca w kolejce do szczepienia przeciwko koronawirusowi, wejdź w link i zapłać – przeważnie nie wygórowana kwota, ale jak najbardziej nie prawdziwa informacja i najprawdziwsze oszustwo. 
 • Rząd zabiera pieniądze obywatelom na cel walki z koronawirusem, zaloguj się aby zabezpieczyć środki – tu przestępcy kazali wybrać swój bank i się do niego zalogować, oczywiście do fałszywej strony kradnącej dane dostępowe do konta.
 • Wsparcie żywnościowe od Ministerstwa Zdrowia, wejdź w link po więcej informacji – tutaj strona żądała logowania przez Profil Zaufany.
 • Niewiarygodne wideo, zaloguj się przez Facebook, aby zobaczyć – w tym przypadku przestępcy wykradną nasze dane do logowania na Facebook.
 • Koszty dostarczenia paczki zwiększyły się z powodu Covid-19, dopłać abyśmy mogli ją dostarczyć – kradzież pieniędzy i dodatkowo czasami haseł do różnych serwisów.
 • Leki na koronawirusa, wejdź po więcej – strony internetowe ze złośliwym oprogramowaniem.

Jak się ustrzec i bronić przed oszustami? 

 • Nie wchodzimy na strony, których w ogóle nie znamy ani nie kojarzymy,
 • aktualne informacje czerpmy z takich strony jak rmf24.pl, polsatnews.pl, tvn24.pl, tvp.info,
 • wszystkie najważniejsze informacje i porady na temat nowego wirusa znajdziemy na stronach rządowych pod adresem gov.pl/koronawirus,
 • nie wchodzimy w strony podane w SMS czy e-mailch o podejrzanej treści,
 • nie logujemy się przez Facebook, Twitter, Google itd. do stron które ponoć zawierają sensacyjne zdjęcia lub wideo np. ze szpitali lub z ulic miast,
 • nie logujemy się pod żadnym pozorem do banku przez strony podane w e-mailach lub SMS,
 • zachowajmy spokój i siedźmy w domach - #zostanwdomu.

 

Kamil Pek

Źródła:

Popularne artykuły

Dziad swoje, baba swoje 
PiS połączy Miasto i Gminę Kościerzyna? Część II.
Ogłoszenia parafialne 06.09.2020
Przerwa w pracy kiosku oraz poczty

Komentarze

Regulamin komentarzy - kliknij, aby rozwinąć

1.1. Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.

1.2. Dodając komentarz ponosisz pełną odpowiedzalność za jego treść.

2.1. Stosujemy zasady poprawnej polszczyzny.

2.2. Nie piszemy całych zdań wielkimi literami.

3.1. Nie używamy wulgaryzmów.

3.2. Nie obrażamy osób publicznych oraz osób niepublicznych.

4.1. Nie zamieszczamy treści niezgodnych z obowiązującym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej prawem.

4.2. Nie zamieszczamy danych osobowych (imię, nazwisko) osób niepublicznych, dotyczących osób trzecich (osób których nie dotyczy artykuł), prywatnych: adresów mailowych, adresów, numerów telefonów, numerów gadu-gadu, skype itd.

5. Ponadto nie zamieszczamy komentarzy: propagujących alkohol (art. 2 (1) Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982r.), propagujących środki odurzające, narkotyki (art.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997r.), obrażających osoby publiczne (art. 23 Kodeksu cywilnego), zawierających informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego).

6. Wszelkie komentarze i opinie użytkowników zamieszczone na stronach portalu solectwolubiana.pl stanowią własność ich autorów. Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za te komentarze i opinie, a także nie może być z nimi utożsamiany.

7. Nie przestrzeganie regulaminu karane będzie blokadą możliwości dodawania komentarzy.


Dodaj nowy komentarz© 2013 - 2020 Sołectwo Łubiana

Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.
WAŻNE