Źródło ilustracji: gov.pl
Premier podpisał nowe zarządzenia dotyczące obowiązywania drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej oraz wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza jej granicami. Ponadto, drugiego stopnia alarmowego CRP (BRAVO–CRP) na całym obszarze RP.
Stopnie będą obowiązywały do 31 maja 2025 r. do godz. 23:59.
Prezes Rady Ministrów wprowadza stopnie alarmowe na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych.
Drugi stopień alarmowy (BRAVO) ma charakter prewencyjny i jest związany z aktualną sytuacją geopolityczną w regionie związaną z różnego rodzaju działaniami o charakterze ataku hybrydowego prowadzonego przez Federację Rosyjską i Białoruś względem Polski i innych krajów Unii Europejskiej oraz konsekwencjami zbrojnego ataku Rosji na Ukrainę.
Stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.
Natomiast stopień alarmowy CRP (BRAVO–CRP) został wprowadzony w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni.
Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności.
Zadania organów państwa związane z wprowadzeniem stopni alarmowych zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP.
Do zadań tych w przypadku stopnia BRAVO należą m.in.:
Z kolei w stopniu alarmowym BRAVO-CRP zadania obejmują w szczególności:
Podczas obowiązywania stopnia alarmowego należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.
Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od przygotowania administratorów obiektów użyteczności publicznej, którzy zobowiązani są do prowadzenia ich wzmożonej kontroli, a także czujności obywateli.
NIE LEKCEWAŻ ŻADNEJ INFORMACJI O ZAGROŻENIU! NATYCHMIAST POWIADOM SŁUŻBY DZWONIĄC NA NUMER TEL. 112.
Należy zauważyć, że stopień BRAVO był już wcześniej wprowadzony na terenie Polski od 16 kwietnia 2022 roku i został przedłużony do 28 lutego 2025 roku, po czym nastąpiło kolejne przedłużenie do 31 maja 2025 roku.
Czym są stopnie alarmowe?
W przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym albo gdy takie zdarzenie miało miejsce, można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych (ALFA, BRAVO, CHARLIE, DELTA). Jeśli zagrożenie dotyczy systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów wchodzących w skład infrastruktury krytycznej, mogą zostać wprowadzone stopnie alarmowe CRP.
Stopnie alarmowe i stopnie alarmowe CRP wprowadza, zmienia i odwołuje – w drodze zarządzenia – Prezes Rady Ministrów, po zasięgnięciu opinii ministra spraw wewnętrznych i administracji i szefa ABW. W przypadkach niecierpiących zwłoki może je wprowadzić minister spraw wewnętrznych i administracji, po uzyskaniu opinii szefa ABW, informując o tym premiera.
Zwiększona ochrona cyberprzestrzeni
Wprowadzenie stopnia alarmowego oznacza, że organy administracji publicznej oraz służby i instytucje właściwe w sprawach bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego muszą natychmiast podjąć działania określone w przepisach.
Co w praktyce oznaczają stopnie alarmowe cyberprzestrzeni (stopnie CRP)?
Stopień ALFA-CRP
Pierwszy stopień alarmowy można wprowadzić w przypadku uzyskania informacji o możliwości wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym, którego rodzaj i zakres jest trudny do przewidzenia.
Najważniejsze zadania dla administracji:
Stopień BRAVO-CRP
Drugi stopień alarmowy można wprowadzić, jeśli wystąpiło zwiększone i przewidywalne zagrożenie wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.
Najważniejsze zadania dla administracji:
Stopień CHARLIE-CRP
Trzeci stopień alarmowy CRP wprowadza się w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku terrorystycznego w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.
Najważniejsze zadania dla administracji:
Stopień DELTA-CRP
Czwarty – najwyższy – stopień alarmowy wprowadza się, jeśli wystąpiło zdarzenie o charakterze terrorystycznym lub gdy uzyskane informacje wskazują na zaawansowaną fazę przygotowań do ataku.
Najważniejsze zadania dla administracji:
1.1. Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.
1.2. Dodając komentarz ponosisz pełną odpowiedzalność za jego treść.
2.1. Stosujemy zasady poprawnej polszczyzny.
2.2. Nie piszemy całych zdań wielkimi literami.
3.1. Nie używamy wulgaryzmów.
3.2. Nie obrażamy osób publicznych oraz osób niepublicznych.
4.1. Nie zamieszczamy treści niezgodnych z obowiązującym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej prawem.
4.2. Nie zamieszczamy danych osobowych (imię, nazwisko) osób niepublicznych, dotyczących osób trzecich (osób których nie dotyczy artykuł), prywatnych: adresów mailowych, adresów, numerów telefonów, numerów gadu-gadu, skype itd.
5. Ponadto nie zamieszczamy komentarzy: propagujących alkohol (art. 2 (1) Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982r.), propagujących środki odurzające, narkotyki (art.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997r.), obrażających osoby publiczne (art. 23 Kodeksu cywilnego), zawierających informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego).
6. Wszelkie komentarze i opinie użytkowników zamieszczone na stronach portalu solectwolubiana.pl stanowią własność ich autorów. Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za te komentarze i opinie, a także nie może być z nimi utożsamiany.
7. Nie przestrzeganie regulaminu karane będzie blokadą możliwości dodawania komentarzy.